ТО НИЈЕ ЧУДО, ТО ЈЕ ПАРТИЗАН! Жоцов тајмаут решио драму са Хувентудом у гротлу "Пионира"

02. 11. 2021. у 16:09 >> 20:06

КОШАРКАШИ Партизана наставили су са победама. Црно-бели су победили Хувентуд у гротлу "Пионира" са 68:67 и тако стигли до трећег тријумфа из исто толико мечева у Еврокупу.

ТО НИЈЕ ЧУДО, ТО ЈЕ ПАРТИЗАН! Жоцов тајмаут решио драму са Хувентудом у гротлу Пионира

Меч је почео тако што је председник клуба из Хумске доделио на покон урамљен дрес боксерској легенди Роју Џонсу јуниору, потом је кренула борба на паркету.

Одлично је тим из Бадалоне почео меч, направио је серију 11:2, али Паритзан се брзо тргао и узвратио са 11:0. До краја прве четвртине се углавном играло кош за кош и први период је припао домаћину 19:17.

Бољу игру у другом периоду показао је гостујући тим који додатно појачао одбрану. То му је омогућило да на велики одмор оде са плус пет - 34:39. На крилима такве игре изабраници Карлеса Дурана су наставили и у трећем кварталу. Успели су први пут да поведу двоцифреном разликом са којом је и завршен овај период меча - 49:59.

Прокључао је "Пионир" почетком четврте четвртине и то је дало енергију Партизану, који је последњи квартал почео серијом 8:0, и ривала је оставио пуних четири и по минута без поена. То је са линије пенала прекинуо искусни Анте Томић који је у два наврата био половичан.

ЈУНАК Кевин Пантер/FOTO: M. Vukadinović

Ушло се у неизвесно завршницу. Зналачки су гости користили то што је Партизан у бонусу и углавом су нападали продором што им је омогућавало да иду на линију пенала. Потом је се запалио "Пионир" након тројке Смаилагића. Врхунац меча је уследио након коша Пантера за минус један 64:65. Након тога судија Ламоника је свирао фуал Ледеја, али након гледања снимка преиначио је одлуку и показао да је био фаул у нападу.

КРЦАТО Пуна дворана "Пионир/FOTO: M. Vukadinović

Гости су тада затражили предах, Рибас је затим са руба рекета био прецизан, Шпанци су повели са један разлике, а онда је тајмаут Жељка Обрадовића довео до акције за Пантера, који је са око шест и по метара био прецизан, за 68:67.

Остале су четири секунде за последњи напад Хувентуда, но Карлес Дуран није нашао решење налик Жоцовом, па је услед "бежања лопте" из руке Анта Томића тријумф у трилер финишу припао непораженим црно-белима.

Паритзан је победе предводио херој Кевин Пантер са 18 поена, Зек Дедеј је додао 13. На другој страни најбољи је био Џоел Пара са 15 поена, пратио га је Дерик Вилис са 11.

Црно-бели су остали на максималном учинку 3-0, док Хувентуд има две победе и један пораз.

Партизан - Хувентуд 68:67 (19:17, 15:22, 15:20, 19:8).

Дворана: "Александар Николић". Гледалаца: 6.733. Судије: Ламоника, Халико, Лаврухин.

Партизан: Куруц 7, Пантер 18, Ледеј 13, Загорац 4, Аврамовић 4, Копривица 4, Дангубић 3, Смаилагић 7, Милетић, Мур 8, Глас, Мадар.

Хувентуд: Бускетс 4, Рибас 8, Брозијански 7, Вентура, Вивес, Фелиз, 4, Вилис 11, Жагарс, Биргандер 6, Пара 15, Маронка 2, Томић 10.

Четврта четвртина: Партизан - Хувентуд 68:67

40' - Шпанци нису искористи последњи напад и Партизан је близу треће победе у Еврокупу.

40' - Добар напад Хувентуда. Погодио је шут за два Рибас, али Партизан има напад. Нестварни Пантер је опет био прецизан са шест метара за ново вођство црно-белих - 68:67.

40' - Пантер је сам себи искреирао позицију и погодио са полудистанце. Ушло се у последњи минут овог узбудљивог меча. После минута одмора Пантер је опет ступио на сцену и погодио полудистанцу за вођство на  28,7 секунди до краја - 66:65.

39' - Није Хувентуд искористио напад после минута одмора и Партизан је имао прилику да поведе, али је Ледеј није искористио напад. Потом је фаул на скоку направио Куруц и омогућио два пенала ривалу. Летонац је завршио утакмицу због пет фаулова. Пара је оба пута био прецизан за плус три шпанске екипе - 62:65.

38' - Запалио је "Пионир" Смиалагић. Погодио је тројку бивши играч Голден Стејта за само минус један - 62:63. Карлес Дуран мора да позове тајм-аут.

37' - Леп напад Партизана. Остао је у предности у односу на ривала Ледеј и лако завршио акцију под кошем - 59:63.

36' - Већ виђено од Томића - 1/2 са линије пенала. Гости сада искусно користе бонус, па ће Пара после минута одмора имати још два слободна бацања - 57:61. Био је прецизан оба пута.

36' - Први кош за Хувентуд након четири и по минута постигао је Томић са слободног бацања.

35' - Добар период меча Загорца. Прво погодак са линије пенала, а онда добра одбрана. Онда је на два поена минуса црно-беле довео Куруц - 57:59.

34' - Једна од два бацања је реализовао Ледеј. Одрбана црно-белих је одлична, пошто Хувентуд још увек није поентирао у последњем периоду.

32' - Потез меча Алена Самилагића. Закуцао је фантастично у лице играчу Хувентуда, ставио га је на постер центар црно-белих - 53:59.

31' - Последњи квартал почиње поенима капитена Партизана Радета Загорца са линије пенала.

Трећа четвртина: Партизан - Хувентуд 49:59

30' - Кад је тешко Пантер. Измислио је још једну тројку. Погодио је преко руке, а онда Биргандер искористио висинску предност у односу на Дангубића и лако поентирао под кошем - 49:59.

29' - Никако Паритзан да ухвати приључак. Након тројке Американца истом мером је узвратио Брозијански - 46:57.

28' - Чекају навијачи Пантера и ево га. Прва тројка сјајног шутера. Искреирао је себи позицију и погодио.

27' - Томић је поенима са линије пенала отишао на заслужен одмор. Имао је одличну секценцу у трећем периоду. У наредном нападу Копривица је изгубио лопту, да би потом Пара тројком одвео Шпанце на прву двоцифрену предности. Реаговао је тајм-аутом Обрадовић - 43:54.

27' - Лепо је Мур поентирао после продора, а онда је Томић показао умеће и у додавању. Лепо је проиграо Бускетса који је прошао по чеоној линији и завршио на други обруч.

25' - Срећно до поена долази Томић. Погодио је са полудистанце тако што му се лопта вратила у кош. За Партизан је погодио Копривица након што је поправио промашај Ледеја - 41:47.

24' - Не иде шут Партизан на почетку треће четвртине. Користи то ривал да повећа разлику. Сјајну акцију је закуцавањем завршио Вилис, а на другој страни коначно тројка - прецизан је био Дангубић.

22' - Једном руком са три метра спцијалност Анта Томића. Идентичан кош је постигао у првом полувремену - 36:41.

21' - Друго полувреме је почело поенима Родионса Куруца. Летонац је стигао до шестог поена.

Друга четвртина: Партизан - Хувентуд 34:39

20' - Остао је Фелиз у мис мечу са Смаилагићем и то је искористио да поентирао једног руком. На другој страни последњи напад у првом полувремену није реализовао Раде Загорац - 34:39.

20' - Сјајно се Аврамовић бацио на паркет како би отео лопту ривалима, а навијачи Партизана су то поздравили овацијама. Заиста, фантастична борбеност играча црно-белих на овом мечу. Резултат јесте у корист гостију, тренутно, али се на жељи и труду кошаркаша Партизана нема шта замерити.

20' - Кошкање Загроца и Томића после једног кошаркашког дуела у борби а лопту, па их смирује судија Ламоника... Срећом, искусни арбитар је успео да понашање актера врати у спортске оквире. Последњи минут полувремена, 32:37 је...

19' - Сјајна пик-ен-рол комбинација одиграна је између Рибаса и Паре коју је овај други завршио атрактивним закуцавањем - 29:35. Мур је успео да постигне и другу тројку и његов шут ван линије 6,75 је 2/2.

18' - Након неколико не баш добрих напада Самилагић је добио прилику за лаке поене, али није погодио ниједно слободно бацање. Казна је стигла на другој страни. Анте Томић је лако погодио. Коначно је за Партизан поентирао Аврамовић и тако прекинуо серију Хувентуда.

17' - Две везане тројке погађа Рибас. Уме да буде искусни Шпанац врло незгодан ако уђе у серију, а још ако остане сам тада ретко промашује. Обрадовић је морао да затражи тајм-аут - 27:31.

16' - Добра игра два на два Мадара и Смаилагића. Два пенала добило је појачање Паритзана из Голден Стејта и оба реализовао - 27:25. Одличан шутер је Пау Рибас и то је сада демонстрирао. Остао је сам за три поена и лако је погодио.

15' - Сјајан протоко лопте домаћих. Тројком је добар напад завршио Далас Мур. Бускетс је поентирао под кошем Партизана након добре акције из аута.

13' - Три добра поседа за Хувентуд. Два пута је поентирао Брозијански, а млади Маронка је закуцао након украдене лопте и тим из Бадалоне поново води - 22:23.

11' - Другу четвртину Ледеј отвара тројком. Остао је сам на 45 степени и то за њега није био тежак задатак.

Прва четвртина: Партизан - Хувентуд 19:17

10' - Поенима Биргандера ушло се у последњи минут прве деонице у Београду. Тежак шут погодио је Кевин Пантер, а последњи кош у првом периоду био је дело Балше Копривице који је Пантеров промашај поспремио у кош - 19:17

8' - Минут одмора је уродио плодом. Поентирали су Биргандер и Пара. Ипак, Ледеј доноси ново изједначење Партиазну - 15:15

7' - Серија Паритзана 11:0. Најпре је Пантер погодио са полудистанце, а онда је Куруц украо лопту на превођењу за експолозију на трибинама. Дуран мора сада да реагује тајм-аутом.

6' - Добра реакција после минута одмора. Сјајан потез Ледеја. Финтом шута се ослобио чувара и закуцао под фаулом, потом је искористио и додатно бацање - 5:11. Добру одбрану одиграо је домаћин, а онда је Куруц снажно закуцао после продора. "Пионир" се пробудио након украдене лопте Аврамовића и лаких поена Ледеја - 9:11.

5' - Нова добра акција Хувентуда завршена је другим закуцавањем Вилиса који за сада задаје доста проблема црно-белима. Морао је тајм-аут да позове Жељко Обрадовић.

4' - Расположен је Вилис на почетку утакмице. Био је прецизан и ван линије 6,75, а први поене за домаће постигао је Кевин Пантер који је лако поентирао након утрчавања и додавања Смаилагића. У наредном нападу нова тројка за госте, погодио ју је Пара - 2:9.

3' - Пара се уписао у стрелце, реализовао је једно од два слободна бацања. Партизан се у уводу утакмицу мучи у нападу. Шут за три поена не служи црно-беле, бар у уводу утакмице, - 0:3.

2' - Први минут је протекао без поена, а први кош био је дело Вилиса који је снажно закуцао након асистенције Риваса.

Уочи меча:

Црно-бели желе да наставе серију победа, пошто од старта такмичења још увек нису напустили терен погнуте главе (шест тријумфа у АБА лиги и два у Еврокупу).

Чини се да је меч са шпанским клубом најозбиљнија провера за изабранике Жељка Обрадовића од почетка сезоне и оно што може да буде предност клубу из Хумске је пуна дворана.

Ово је својеврсна реприза утакмице из 1992. године када је Партизан баш под вођством Обрадовића покорио Европу победом над Хувентудом.

Фото архива ВН

Александар Ђорђевић

- Хувентуд је сигурно тим који заслужује респект. Имају играче са великим искуством, који играју веома добру кошарку, апсолутно контролисану у сваком тренутку, са доста измена, ритма и промене одбране. То ће, наравно, изискивати нашу максималну концентрацију и да од првог минута схватимо на који начин морамо да играмо - поручује популарни Жоц пред овај дуел.

И Партизан и Хувентуд после два кола имају исто толико победа.

БОНУС ВИДЕО: ПАРТИЗАН ПРОТИВ ГЕНТА: Како изгледа досадашњи учинак црно-белих са Белгијанцима