ФРАНЦУСКА ДРУГИ ФИНАЛИСТА: Мароко без новог "чуда", заустављен полуфиналу Светског првенства (ФОТО)

Ч. В.

14. 12. 2022. у 21:59

ФРАНЦУСКА ће бити у прилици да одбрани титулу првака света. "Галски петлови" су у полуфиналу победили Мароко са 2:0 и заказали мегдан са Аргентином.

ФРАНЦУСКА ДРУГИ ФИНАЛИСТА: Мароко без новог чуда, заустављен полуфиналу Светског првенства (ФОТО)

Исписали су "лавови Атласа историјке књиге на овом Мундијалу у Катару. Направили две велике сензације елиминисавши Шпанију и Португал, желели су и трећу, али изабраници Дидијеа Дешана су зауставили најлепшу причу планетарне смотре.

Мароко је до ове утакмице био као гранит, примио је само један гол и то тако што је Најеф Агерд у групној фази матирао свог голмана Јасина Боноа.

Утакмица на стадиону "Ал Вајт" је почела борбено. Ипак, у 5. минуту су навијачи Француске имали разлога за радовање. Антоан Гризман је умакао одбрани ривала по десној страну, упослио је Килијана Мбапеа чији ударац је био изблокиран. Ипак, одбитак је на другој страни сачекао Тео Ернандез и одличним ударцем затресао мрежу голмана Севиље.

Од тог момента распламсала се игра на обе стране. "Галски петлови" су пропустили две добре прилике да преко Оливијеа Жируа дуплирају предност и можда отклоне све дилеме о победнику. Мароканце је први пут спасила статива, а потом и то што је играч Милана лоше шутирао из изгледне позиције.

Тим Валида Реграгуија је на одмор могао дао оде са 1:1. Извео је у финишу првог дела Хаким Зијеш корнер, а Џавад Ел Јамик је ухватио маказице, но у последњем тренутку се испречио Уго Љорис који је уз помоће стативе успео мрежу да остави нетакнуту.

Мароко је офанзивно ушао у друго полувреме. Кренуо је да кидише ка голу Француске, натерао је шампиона света да буде у подређеном положају. "Галски петлови" су издржали притисак, а онда решили све дилеме око путника у финале.

Ову утакмицу ће док је жив памтити Рандал Коло Муани који је на терену провео мање од једног минута и успео је да постигне погодак. Играо се 79. минут када је Мбапе лукаво шутирао искоса са десне стране, лопта се одбила до фудбалера Ајнтрахта коме није било тешко да убаци лопту у презну мрежу из непосредне близине.

До краја меча Мароко је могао да ублажи пораз. Ударац Хамдалаха у надокнади времена је са гол линије лопту избио Жил Кунде и спречио ривала да постигне почасни гол.

Француска ће у недељу играти за трофеј против Аргентине, док ће "лавови Атласа" дан раније у мечу за треће место одмерити снаге са Хрватском. Биће то реприза меча из групе у којој није било голова.

Француска - Мароко 2:0 (1:0)

Стадион: "Ал Бајт". Гледалаца: 68.294. Судија: Цезар Рамос (Мексико). Стрелци: Ернандез 5. и Коло Муани 79. (Француска).

Француска (4-2-2-2): Љорис - Кунде, Варан, Конате, Ернандез - Чуамени, Фофана - Гризман, Дембеле (од 78. Коло Муани) - Мбапе, Жиру (од 65. Тирам).

Мароко (5-2-3): Боно - Хакими, Ел Јамик, Саис (од 21. Амалах/од 78. Ез Абде), Дари, Мазрауи (од 46. Атиат-Алах) - Амрабат, Онахи - Зијеш, Ен Несири (од 66. Хамдалах), Буфал (од 66. Абухалал).

Друго полувреме: Француска - Мароко 2:0

90+7' - Крај утакмице! Француска је други финалиста.

90+4' - Невероватно да Мароко није постигао гол у овом нападу. Прошао је као брзи воз Ез Абде по левој страни, оставио је лопту за Хамдалаха који је ухватио волеј, али лопту је са линије избио Кунде.

90+1' - Судија Рамос је одлучио да продужи утакмицу за шест минута. Толико још дели Француску од другог узастопног финала Светског првенства.

Танјуг/АП

79' - Какво вече за Коло Муанија. Тек што је ушао на терен фудбалер Ајнтрахта се уписао у стрелце. Направио је дар мар Мбапе, шутирао је добро веома лукаво, био је изблокиран. Све је то пратио крилни нападач и послао лопту у празну мрежу. Није ни минут провео на терену, а успео је да постигне гол.

ФРАНЦУСКА БАЦИЛА МАРОКО НА КОЛЕНА: "Петлови" гледају ка новом финалу Светског првенства

78' - По још једна промена на обе стране. Амалаха је заменио Ез Абде, док је на другој страни уместо Дембелеа на терену Коло Муани.

77' - Хамдалах је умало искористио велику грешку ривала. Стуштио се у казнени простор "галских петлова", а одбрана је успела да реагује и отклони опасност.

Танјуг/АП

74' - Ослободио се првак света притиска ривала и сада се све више игра испред гола Марока. Тирам је унео доста живости и задаје доста проблема одбрани "лавова Атласа".

69' - Коначно и опасан напад Француза у другом делу меча. Лопта је дошла до Мбапеа на десној страни, он је направио добар лажњак, али је у последњем тренутку изблокиран и отклоњена је опасност испред гола Боноа.

67' - На другој страни Хамдалах и Абухалал су добили прилику да заиграју, а полуфинале је готово за Ен Несирија и Буфала.

Танјуг/АП

66' - Прву измену извршио је Дидије Дешан који је на терен послао Маркуса Тирама, док је утакмица завршена за Оливијеа Жируа.

60' - Јесте Мароко до сада показао да може да игра са највећим светским репрезентацијама. Ипак, мало ко је очекивао да ће Француска да се сабије у свој шеснаестерац и буде у подређеном положају готово од самог почетка другог дела сусрета. Можда су "галски петлови" свесно препустили лопту противнику како би искористили брзину Мбапеа и из контре стигли до другог поготка.

53' - Вратио се фудбалер ПСЖ-а, но Мароканци опасно прете. Имали су два сјајна напада у размаку од једног минута. Под великим притиском је одбрана шампиона света, но за сада успева да одоли налетима афричке селекције.

52' - Могао би ово да буде велики ударац за "галске петлове". Мбапе је добио незгодан ударац од Амрабата. Лекарска екипа је ушла на терен.

Танјуг/АП

48' - Опасан напад Француза. Гризман је послао лопту у простор, она је ипак била нешто јача и за пребрзог Мбапеа, па је Боно истрчао и успео да интервенише.

КИЛИЈАН МБАПЕ НОКАУТИРАО НАВИЈАЧА: Нестварне сцене пред почетак меча Француска

46' - Почело је друго полувреме друге полуфиналне утакмице на Светском првенству Катару.

Прво полувреме: Француска - Мароко 1:0

45+3' - Прети афричка селекција у финишу првог дела меча. Французи су како се жаргонски каже сели у крило голману. Ипак, изабраници Дидијеа Дешана су успели да одоле и оду на паузу са минималном предношћу.

45' - Нестварна шанса за Мароко. Био би ово можда гол Мундијала. Ел Јамик је ухватио "маказице" после корнера, али је Љорис уз помоћ стативе успео да заустави покушај штопера "лавова Атласа".

40' - Још један корнер за европску селекцију. Опет је Гризман послао лопту из угла, стигла је до Рафаела Варана чији ударац није био добар па промене резултата није било.

36' - Замало да Французи дуплирају предност. Мбапе је показао колико је брз, умакао је одбрани ривала, добио правовремен пас од Аурелијена Чуаменија, но није добро шутирао. Лопта се у наставку акције одбила до Жируа који је из невероватне позиције пропустио другу прилику да се упише у стрелце.

35' - Извео је корнер Гризман, лопта је стигла до Фофане који је шутирао из окрета. Урадио је то јако лоше и пребацио је гол ривала.

32' - Покушава тим Валида Реграгуија да направи проблем актуелном шампиону света, али од покушаја Унахија није било опасности по капитена "галских петлова".

27' - Први жути картон на утакмици добио је Софијан Буфал кога је фаулирао стрелца првог гола Теа Ернандеза.

21' - Не може да настави утакмицу капитен Саис. Уместо њега у игри је Амалах, а трака је сада на руци Зијеша.

17' - Добра контра Мароканаца. Буфал је проиграо Зијеша који је јако лоше шутирао искоса са десне стране. У истом минуту само на другој страни Оливије Жиру је умакао Роману Саису, штуриао је и погодио стативу.

10' - Страшан ударац Унахија. Распалио је по лопту са неких 25 метара, али није се дао изненадити Уго Љорис који се сјајно бацио и отклонио опаснот.

5' - Француска је почела утакмицу као у најбољим сновима. Стрелац за "галске петлове" је Тео Ернандез. Умакао је одбрани по десној страни Антоан Гризман, упослио је Килијана Мбапеа чији ударац је изблокиран, на лопту је потом натрчао фудбалер Милана и закуцао је лопту у мрежу гола који чува Јасин Боно.

Танјуг/АП

НЕ МОГУ ДА ВЕРУЈУ ДА ИМ СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Мароко против Француске примио први гол на Светском првенству и то какав

1' - Почела је друга полуфинална утакмица Светског првенства на стадиону "Ел Бајт". Победник овог сусрета у финалу ће играти против Аргентине.

Уочи меча:

"Триколори" и "лавови Атласа" одлучују о томе ко ће на мегдан Аргентини која је победила Хрватску у борби за трофеј шампиона света.

Изабраници Дидијеа Дешана улазе као фаворити у меч са афричком селекцијом. Ипак, то је само тако на папиру, терен је нешто друго и на њему та улога мора да се оправда. Играчи Валида Реграгуија су показали са колико енергије играју за национлани тим и учиниће све да направе ново чудо.

Мароко је до сада у елиминационој фази савладао Шпаније после бољег извођења пенала и Португал са 1:0. Занимљиво је и то да су у досадашњем току Мундијала примили само један гол и то тако што је Агерд затресао сопстевену мрежу против Канаде.

Француска је са друге стране у осмини финала била боља од Данске (3:1), а у четвртфиналу је са 2:1 срушила Енглеску.

Састави:

Француска (4-2-2-2): Љорис - Кунде, Варан, Конате, Ернандез - Чуамени, Фофана - Гризман, Дембеле - Ембапе, Жиру.

Мароко (5-2-3): Боно - Хакими, Ел Јамик, Саис, Дари, Мазрауи - Амрабат, Онахи - Зијеш, Ен Несири, Буфал.