ДОБИЛИ ПРВАКА СВЕТА И ИСПАЛИ! Тунис узалуд победио Француску, друга сензација га оставила без нокаут фазе Светског првенства (ФОТО)

30. 11. 2022. у 18:00

КАКВЕ две утакмице одигране су у групи Д. Пре последње рунде се знало да је Француска обезбедила осмину финала, али други путник се тражио између три селекције - Аустралије, Данске и Туниса.

Најмање шансе давало се афричкој селекцији. Ипак, изабраници Џалела Кадрија се нису на то обазирали. Искористили су то што је актуелни првак света са другим тимом почео сусрет. Више је Тунис желео победу и до ње је дошао захваљујући Вахбију Казрију који је затресао мрежу Стива Манданде у 58. минуту. Управо је то био једини погодак на овом сусрету који су "галски петлови" изгубили са 1:0.

Тунишани имају за чим да жале јер им овај тријумф није био довољан да прођу групу, али могу да буду поносни што су на плећа оборили по многима најбољу репрезентацију на планети.

Разлог за славље имају Аустралијанци. Ова репрезентација је победила Данску са 1:0 и успела да се домогне осмине финала са два тријумфа и поразом од Француске.

Није се давало много шансе "сокеросима" пре почетка турнира, но изненадили су све љубитеље фудбала и за храбар приступ им се вратило пласманом у елиминациону фазу Мундијала у Катару.

Једини погодак на утакмици постигао је Метју Леки у 60. минуту. Дуго је вукао лопту, потом "промешао" Јоакима Мелеа и ударцем по земљи матирао Каспера Шмајхела.

Данска је покушавала на све начине да дође до преокрета, али није успела да направи ниједну праву прилику.

Много се очекивало од скандинавске селекције, причало се да може да буде фаворит из сенке, а уследило је разочараење. Тим Каспера Хјулманда не само да је освојио један бод, већ је постигао само један погодак.

Аустралија - Данска 1:0 (0:0)

Стадион: "Ал Џануб". Гледалаца: 41.232. Судија: Мустафа Горбал (Алжир). Стрелац: Леки 60. (Аустралија).

Аустралија (4-4-2): Рајан - Дегенек, Сутар, Роулс, Бехич - Леки (од 89. Хрустић), Ирвајн, Мој, Гудвин (од 46. Бакус) - Дјук (од 82. Мекларен), Мекгри (од 74. Рајт).

Данска (4-2-3-1): Шмајхел - Р. Кристенсен (од 46. Бах), Андерсен, А. Кристенсен, Меле (од 69. Корнелијус) - Хојбјерг, Јенсен (од 59. Дамсгард) - Сков Олсен (од 69. Сков), Ериксен, Линдстром - Брајтвајт (од 59. Долберг).

Тунис - Француска 1:0 (0:0)

Стадион: "Едукејшн сити". Гледалаца: 43.627. Судија: Метију Конгер (Нови Зеланд). Стрелац: Казри 58. (Тунис).

Тунис (3-4-3): Дахмен - Гнадри, Мерија, Талби - Кечрида, Шкири, Лајдуни, Малул - Слимане (од 83. Абди), Казри (од 60. Џебали), Бен Ромадан (од 74. Чалели).

Француска (4-1-2-3): Манданда - Фофана (од 73. Гризман), Конате, Варан (од 63. Салиба), Дисаси - Чуамени - Гендузи (од 79. Дембеле), Камавинга - Верету (од 63. Рабио), Коло Муани, Коман (од 63. Мбапе).

Аустралија - Данска 1:0, Тунис - Француска 1:0

90+8' - Успела је Француска да изједначи захваљујући Гризману. Натрчао је на одбијену лопту и закуцао је у мрежу ривала. Ипак, главни судија Конгер је после гледања ВАР-а поништио гол.

90+6' - Аустралија је савладала Дансу и пласирала се у осмину финала.

90+5' - Данска на све начине покушава да поравна резултат, но одолевају "сокероси" који су близу осмине финала.

90+1' - Утакмица афричке селекције и Француске продужена је осам минута, а дуел Аустралије и Данске шест.

80' - Чувају вођство Тунис и Аустралија, иако је селектор актуелног првака света Дидије Дешан послао на терен три супер стара - Килијана Мбапеа, Антоана Гризмана и Усмана Дембелеа.

71' - Од када су постигнути голови на оба сусрета нема узбуђења. Ипак, свиран је пенал за Данску, али од њега неће бити ништа пошто се Каспер Долберг пре него што је срушен налазио у офсјаду.

61' - Чим је повела афричка селекција исто је урадила и Аустралија. Метју Леки је промашао Мелеа и одличним ударцем по земљи матирао Шмајхела.

58' - Повео је Тунис против Француске. Вахби Казри је направио сјајан продор, добро шутирао и голман "галских петлова" ништа није могао.

57' - Ови мечеви као да не личе на Светско првенство. На обе утакмице овог термина нема много правих узбуђења.

56' - Каква прилика за Тунис. Лајдуни је пропустио најбољу прилику. Шутирао је сјајно из добре позиције, али пребацио је гол који чува Стив Манданда.

48' - Добар напад "сокероса". Ирвајн је покушао, али лопта је отишла преко гола после његовог покушаја из не баш толико лоше позиције.

46' - Измена у селекцији Аустралије и Данске. Уместо Гудвина у игру је ушао Тијаго Бакус, док је код Скандинаваца Расмуса Кристенсена заменио Бах.

Аустралија - Данска 0:0, Тунис - Француска 0:0

45+2' - Готово је на оба стадиона. Није било пуно изненађења. Реазултати који су на снази даље воде Аустралију, наравно уз Француску која је раније обезбедила пламсан у осмину финала.

45+1' - Обе утакмице прдужене су за два минута.

42' - Још један нимало наиван напад Данске. Линдстром је прошао по левој страни, али центаршут је уместо ка саиграчу послао у руке Рајану.

37' - Добру шансу имао је и Тунис. Морао је да уложи напор Манданда да заустави покушај Казрија, иако је ударац ишао по средини гола.

29' - Прети Данска, улази у казнени простор ривала, изабраницима Каспера Хјулмана за сада недостаје реализација. Резултати који су на снази одговарају Аустралији. Ако овако остане "кенгури" ће се уз "галске петлове" наћи у осмини финала.

28' - Најбоља прилика за Француску у досадашњем делу меча. Кингсли Коман је примио лопту у шеснаестерцу ривала, добро је шутирао, ипак лопте ја отишла поред леве стативе. У међувремену Кечрида је први пожутео на овом сусрету.

24' - Покушава Тунис на све начина да дође до гола који им је преко потребан. За сада имају један ударац ван окрвира гола, но резултат је и даље непормењен.

22' - Поново је Мекгре опоробао ударац, али добро је био постављен Шмајхел и није имао проблема да заустави покушај фудбалера Мидлсброа.

19' - Напада константно Данска. Опет је било опасности по гол Аустралије и опет је Рајан био добар и спречио ривала да га савлада.

12' - Надер Гандри је у осмом минуту постигао гол за Тунис, ипак он је поништен због офсајда, па промене резултата нема.

11' - Велика прилика за Данску, али Дегенек је спасао Аустралију. Одлично је уклизао и спречио Линдстрома да савлада Рајана. Потом је запретио и Сков Олсен, но опет је голман "кенгура" добро реаговао и избацио лопту у корнер.

7' - На другој утакмици Тунис је кренуо нешто офанзивније, више је лопта у поседу афричке селекције која је преко Малула извела и први корнер из кога није било опасности по гол искусног Стива Манданде.

4' - После само четири минута игре виђен је први жути картон, добио га је фудбалер Аустралије Бехич због повлачења противничког играча.

3' - Први опасан напад на утакмици. "Кенгури" су запретили преко Мекгреа чији ударац је изблокирао један дефанзивац скандинавске селекције.

1' - Почеле су последње утакмице групе Д после којих ће се знати ко уз Француску иде у осмину финала Мундијала у Катару.

Уочи мечева:

Пре почетка планетарне смотре многи су веровало да ће "галски петлови" и "викинзи" проћи из групе Д у наредну фазу. Актуелни шампион света је оправдао улогу фаворита, док је скандинавска селекција у прве две рунде освојила само један бод и мора да победи "кенгуре" ако мисли да настави надметање.

Данска је на папиру фаворит, али то мора да се докаже на терену, рачуницу има и Аустралија којој би и бод могао да буде довољан за осмину финала.

Што се Туниса тиче, шанса за пролаз у нокаут фазу постоји, но задатак је најтежи могући - победити Француску која је већ прошла групу.

КАЛКУЛАЦИЈЕ

ФРАНЦУСКА - Већ се квалификовала, а једино неће бити прва ако изгуби од Туниса, а Аустралија победи Данце.

АУСТРАЛИЈА - Победа је води даље, док би јој реми одговарао ако Тунис не победи Французе, јер би Аустралија онда била лошија од Туниса у гол-разлици.

ДАНСКА - Мора да победи Аустралију, али даље ће проћи само ако Тунис не победи Француску.

ТУНИС - Да би остао у игри за нокаут фазу, мора да победи Француску и да се нада да Данска неће изгубити од Аустралије.