РИШАРЛИСОН НАС ОХЛАДИО: Србија потонула у другом полувремену

Н. Иљукић

25. 11. 2022. у 11:51

БРАЗИЛ је то. Шапутало се још од тренутка када је из ћупа у априлу у Дохи Србија ушла у групу са мајсторима фудбала. Гласно и све гласније се причало све до синоћ, па се и певало да нам се да Бразил да се играмо. Али, истина је синоћ гурнула два прста у око навијачима "орлова". На премијери Светског првенства Србија је лако пала пред Бразилом 0:2 (0:0), а резултат и утисак су неподношљиво исти као пре четири године на нашем опроштају од Миндијала у Русији, када су нас 27. јуна Титеови спринтери претрчали као осмаци четвртаке.

Доха, од специјалног извештача "Новости"

Пресудио нам је синоћ у Лусаилу двоструки стрелац Ришарлисон, којем је за оба гола асистирао Винисијус Жуниор.

И да им одмах буде јасно: петарда би завршила у мрежи "орлова" да на голу није био Вања Милинковић-Савић. Његов брат Сергеј, Александар Митровић, ма комплетан офанзивни ред Пиксијевог тима били су одсечени од света скоро свих 90 минута. Први корнер смо извели у 57. минуту и то је можда само математички доказ немоћи у убедљиво најлошијој утакмици коју су ови "орлови" одиграли код садашњег селектора. Штета. План је био потпуно другачији. Да сачекамо стрпљиво Бразилце, покушамо да их нападнемо креативношћу Тадића и Живковића и голгетерским инстинктом Митровића. Ништа од тога се није десило. Апсолутно ништа.

Издржала је Србија цело прво полувреме искључиво због рударског посла који су обавили Миленковић и Павловић у одбрани. Како је почело друго полувреме, било је јасно да нам се не пише добро. Севало је са свих страна, а први гром нас је погодио у 62. минуту, само минут пре тога је Алекс Сандро погодио стативу. Ришарлисон је извукао прву карту из папирне куле, јер је одбрана Србије управо почела да личи на то. Нејмар, једва видљив до тог тренутка, па Винисијус оштетили су предсобље, а улазна врата је развалио нападач Тотенхема. Оно што је полумаказицама урадио исти играч у 73. минуту била је само најава ноћне море усред катарске пустиње у којој су се одједном нашли сви играчи у црвеним дресовима.

Ilustracija

Пречка Каземира и сјајне Вањине одбране у само 120 секунди пред крај утакмице значиле су само једно: избегли смо катастрофу и пуну мрежу голова, која је претила да у коначном збиру у нашој групи додатно загорча живот.

МИТРОВИЋ: ПОБЕДИЋЕМО КАМЕРУН

УТУЧЕН је био Алекдсандар Митровић после пораза на мундијалској премијери, али је обећао да ће бити много боље у понедељак против Камерунаца.

- Жао нам је, физички смо пали у другом полувремену, али не смемо ни случајно да клонемо духом јер ништа није готово. Морамо да подигнемо главе и спремимо се за Камерун. Гледао сам их против Швајцараца, озбиљна екипа, али можемо да победимо, поправимо утисак и вратимо се у игру за пласман у наредну рунду.

- Пали смо несхватљиво у другом полувремену физички. У првих 45 минута смо били на истом нивоу као Бразил, али заиста не знам шта се догодило са мојим тимом у наставку меча. То су неке ствари за хитну анализу - пожалио нам се селектор Стојковић на конференцији за медије одмах после меча.

Бразил је хтео да нападне са тројицом и дуго је обигравао око нашег гола. Ипак, нејасно је како су само Павловић и Миленковић одиграли утакмицу на врхунском нивоу, а сви остали, рачунајући и Вељковића, који се успавао код Ришарлисонове бравуре, били су танки, претанки.

И шта сада? Ред је да се екипа добро одмори, да се спреми за дуел са Камеруном 28. новембра. Јер, ту кикса не сме да буде. У супротном следи паковање кофера и одлазак са катарских 30 у суморну новембарску јесењу свакодневицу.

СРБИЈА - БРАЗИЛ 0:2 (0:0)

СТРЕЛАЦ: Ришарлисон у 62. и 73. минуту. Стадион "Лусаил". Гледалаца 85.000. Судија: Алиреза Фагани (Иран) 6.

СРБИЈА: В. Милинковић-Савић 6,5 - Павловић 6, Вељковић 5, Миленковић 6 - Младеновић 5,5 (од 65. Лазовић 5,5), Гудељ 5,5 (од 57. Илић 5,5), Лукић 5,5 (од 65. Влаховић -), Живковић 5,5 (од 56. Радоњић 5,5) - С. Милинковић-Савић 5,5, Митровић 5,5 (од 83. Макадимовић -) Тадић 6.

БРАЗИЛ: Алисон - Алекс Сандро 7; Маркињос 7, Тијаго Силва 7, Данило 7 - Каземиро 7 - Пакета 6,5 (од 76. Фред 6,5), Нејмар 6,5 (од 79. Антони -) - Рафиња 7 (од 87. Габријел -), Ришарлисон 8,5 (од 79. Габријел Жезус -), Винисијус Жуниор 7,5 (од 76. Родриго-).

Играч утакмице: Ришарлисон (Бразил).

Пикси: Тешко је кад имате тројицу повређених

НАЈТЕЖА ноћ остала је за фудбалерима Србије. Тешко да је синоћ ико склопио ока после глатког пораза од Бразила, а већ данас тако мамурни требало би да почну припреме за дуел са Камеруном.

- Гледао сам утакмицу Швајцарска - Камерун и доста тога сам видео што је важно за нашу припрему тог дуела. Следи нам прво детаљна анализа овога шта нам се десило са Бразилом. И даље ми не иде у главу како смо онако физички пали, у ствари пали смо као тим у другом полувремену - каже Драган Сројковић.

Жали селектор Стојковић због пораза од Бразила, али жали и за тројицом повређених играча.

- Мала смо ми земља да тако лако можемо да заменимо тројицу повређених играча као сто су Митровић, Влаховић и Костић. Прва двојица су наступили повређени и неспремни, а убудуће ће морати да играју само здрави - обећао је Пикси.