СУРОВА ЕНГЛЕСКА РАСТУЖИЛА 87 МИЛИОНА ЉУДИ: Иран сагорео у жељи за осветом

В.М.П.

21. 11. 2022. у 16:21

НАКОН спектакуларног отварања, данас је на програму други дан Мундијала. Први су на борилишта изашли чланови групе Б, а Енглеска је на крају убедљивим тријумфом од 6:2 савладала Иран, и тако расрпшила снове 87 милиона становника ове земље који су веровали у сензацију.

ЕНГЛЕСКА - ИРАН 6:2

Стадион: "Калифа"

Судија: Рафаел Клаус (Бразил)

Гледалаца: 40.000

САСТАВИ:

Енглескa:  Пикфорд, Стоунс, Мегвајер, Трипије, Рајс, Белингем, Маунт, Шоу, Сака, Кејн, Стерлинг

Иран: Бејранванд  Мохарами, Чешми, Хосеини, Мохамади  Езатолахи, Јахшанбах, Сафи, Карими, Нуролахи - Тареми

На травнату површину прелепог "Калифа" стадиона данас су изашле две репрезентације чији политички сукоби се прожимају кроз дуге историје ових земаља.

Они датирају од Англо-персијског ратa који је вођен на простору Ирана током 1856. године, па све до британске инвазије на ову земљу 1941.

Била је ово прва прилика за овај народ са Блиског истока, да ето, барем на спортском бојишту врате "мило за драго" земљи која им је нанела много бола.

Ипак, њихови фудбалски миљеници нису приказали на терену ону потребну дозу дрскости, ината и жара, како би се поразио фаворизовани противник предвођен звездама Премијер лиге.

Да ли су сагорели у жељи за осветом, или је притисак народа и велике фудбалске сцене био превелик за њихова плећа... свакако изабраници искусног Карлоса Кеироша нити у једном тренутку ниси оставили утисак екипе која у било ком сегменту може да парира ривалу.

Почетак меча обележиле су застрашујуће сцене, стадион је занемео када је голман Бејрандавно непомично лежао на трави готово 15 минут, крвавог носа и у нокату.

Чувар мреже се свим силама трудио да остане на трави и помогне својој земљи у једном од највећих мечева у њиховој историји.

А онда, катастрофу Ирана најавио је прво енглески вундеркид из редова дортмундске Борусије - Џуд Белингем. Фантастичан центаршут Лука Шоа и прелеп трзај главом изданка школе Бирмингема за вођство "горди-албиона".

Након тог гола у 34. минут, уследио је нови, а стрелац је био Букајо Сака. Корнер са десне стране је извео Трипије, Хари Мегвајер је био највиши у скоку, а на спуштену лопту савршеним ударцем реагује Букајо Сака. Енглески златни дечко повисио је на 2:0 поготком у 42. минуту.

Већ четири минут касније било је и 3:0, асистент Кејн, егзекутор Рахим Стерлинг. Био је то резултат са којим се отишло у свлачионице, а Иранци успевају да дају гол наде, након прелепог финиша Аремија који је стигао до 29 гола у дресу своје репрезентације.

Ипак све снове распришио им је је Букајо Сака. Енглески златни дечко је промешао одбрану противника, и онда из дриблинга послао лопту иза леђа резервног голмана Хосеинија.

На све се надовезао и Маркус Рашфорд, који је прве додире са лоптом по уласку са клупе претворио у "злато" и повисио на 5:1, да би касније још један резервиста постигао гол, Џек Грилиш је повисио на 6:1.

Арбитар је дубоко у надокнади показао на белу тачку, а Иран из пенала поставља коначних 6:2, стрелац је био поново Тареми.

У другом мечу групе Б састају се репрезентације Велса и Сједињених Америчких Држава.

Након тога следи пауза у овој груши, а потом Енглези у наредном колу иду на мегдан САД, док ће Иран своју шансу тражити против Велса, предвођеног Гаретом Бејлом.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

90 + 10 - Главни аарбитар показује на белу тачку, Тареми мирно изводи најсторижију казну и смањује на 6:2.

90. минут - Гол, Џек Грилиш финишира контру!

81. минут - Пар сјајних лажњака Рашфорда, али блок Иранаца спречава агилног изданка школе Јунајтеда да затресе мрежу.

71. минут - Нови гол! Само што је ушао у игру Рашфорд већ тресе мрежу. Асистенција Кејна, страшан дриблинг Рашфорда и рутинска реализација за 5:1.

65. минут - Узвраћа Иран! Ареми показује какав је бруталан финишер! Севнула је десница под пречку Пикфрода. Његов 29 гол у репрезентацији.

62. минут - Ау, прелеп гол Букаја Саке! Стерлинг је одложио лопту Саки, а овај меша одбрану Иранаца, и прелепо из дриблинга шаље лопту иза леђа Хосеинија.

51. минут - Иранци гуве живце. Сада оштар старт над Трипијеом. И он је неко време лежао на трави, али ће попут Кејна наставити са мечом.

48. минут - Оштар старт над Харијем Кејном. Питање је да ли ће звезда "горди-албиона" моћи да настави меч. Пуралиганђи је добио жути картон за агресивност, а делује да ће лојални "ратник" Тотенхема бити у стању да настави меч.

46. минут - Друго полувреме је почело, Енглеска изводи почетни ударац.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45 + 14 - Крај првог полувремена! Изабраници Гарета Сатгејта су контролисали посед, умирили темо и у мирном ритму са залихом од три гола отишли на велики одмор.

45 + 1 - Нови гол! Рахим Стерлинга, 3:0. Кејн је асистент. Спрема се катастрофа Ирана.

42. минут - Прелеп гол! Букајо Сака је матирао Хосеинија. Хари Мегвајер је након корнера спустио лопту главом Арсеналовом клинцу, а овај феноменално шаље лопту у ражље гола Иранаца.

34. минут - Гол! Џуд Белингем тресе мрежу главом. Фантастична реакција овог вундекида. Идеалан центаршут Лука Шоуа.

32. минут - Пречка! Хари Мегвајер је одлично скочио након центаршута Кирана Трипијеа, али оквир гола, каква прилика.

29. минут - Велика шанса за Енглеску! Сака је пробио, упослио Мејсона Маунта, али везиста Челсија шутира у спољни део мреже.

27. минут - Сака је покушао ударцем са бога, али Хосеини бележи рутинску прву интервенцију. Заничеће му свакако ово за сигурност у наставку меча, вероватно није могао ни да замисли да ће добити шансу против славне Енглеске.

24. минут - Први жути картон на мечу, добија га Јахшанбах након оштрог фаула на Луку Шоу.

20. минут - Меч је настављен коначно. Бајранвандо одлаи да му се укаже хитна лекарска помоћ, а гледаоце чека добрана надоканада времена.

17. минут - Не, Бејранвандо не може да настави. Крвавног носа поново пада на земљу и показује да су му потребна носила. Кеирош се држи за главу, загрева се резервни чувар мреже Хосеин Хосеини и ускоро ће на терен.

15. минут - Лекарска екипа Ирана је дала све од себе, Бејранвандо је након 7 минута лежања на травнатој површини стадиона Калифа успео херојски да устане, изгледа да ће смоћи снаге да настави. Каква љубав према националном дресу, цео стадион му сада аплаудира. Меч је настављен.

10. минут - Тежак судар сада голмана Бејранванда и Хосеинија. Хосеини се некако придигао, али је чувар мреже Иранаца у нокауту. Застрашујуће сцене, пуних 2 минута голман Персеполиса лежи непомично на трави.

8. минут - Прва шанса на мечу! Хари Кејн се извукао на бок, сјајно заврнуо лопту и пронашао Харија Мегвајера у шеснаестерцу, али дефанзивац Манчестера је лоше захватио лопту, остаје 0:0.

3. минут - Прва провера ВАР собе. Ирански репрезентативац је у шеснаестрцу оборио Харија Мегвајера, али Рафаел Клаус након консултације са видео-техничким особљем показује да се меч настави.

1. минут - Меч је почео!

13.30 - Фантастична атмосфера на велелпној "Калифи", трибине су већ добрано испуњене, навијачи двеју националних селекција праве сјајну атмосферу. Нема дилеме да ће међусобна ратна историја и конфликти које имају ове две земље донети доста страсти на трибинама катарске стадионске "лепотице".

13.20 - Саму утакмицу прати доста контроверзи. ФИФА је издала упозорење да ће капитени који планирају да на мечевима носе траку у дугиним бојама, у знак подршке ЛГБТ популацији добити жуте картоне пре него што меч и почне.

Од раније је познато да је Енглеска један од главних протагониста ове кампање, тако су медији постављали доста питаља да ли ће капитен Енглеза Хари Кејн изаћи са траком дугиних боја.

УОЧИ МЕЧА

У првој утакмици можда политички најнаглашеније групе Енглеска ће у понедељак од 14 часова по српском времену укрстити копља са Ираном. Нетрпељивост између ове две земље је огромна, а повода је много.

Два највећа свакако јесу Англо-персијски рат који је вођен на простору Ирана током 1856. године, али и британска инвазија на ову земљу 1941. Иранци су преко 80 година чекали на освету, а жреб их никада није спајао до сада са својим некадашњим окупатором.

Оно што јесте чињеница, то је да је Енглеска главни фаворит за пролазак групе, на основу свог ранга, претходних резултата, репутације коју "Горди Албион" увек има, али пре свега због сувог фудбалског квалитета који они поседују.

Међутим, тим Гарета Саутгејта је изгубио три и ремизирао на три меча у својим пређашњим надметањима у УЕФА Лиги нација овог лета, што је довело до њиховог испадања.

Потпуно сулудо звучи чињеница да су Енглези нa датум 24. 9. 2022 и након пораза од Италије у Милану дошли у ситуацију да су национална селекција са гол-разликом 1:7 и једина екипа уз Сан Марино која није затресла мрежу ривала из игре у Лиги нација.

Сво ово довољно говори у каквој се кризи "три лава" налазе, али и да се добрано дрма клупа њиховом селектору.

Саутгејт је именовао снажну екипу од 26 играча за Мундијал и нада се да ће се његови најбољи играчи са Европског првенства вратити у препознатљиву форму.

Капитен Хари Кејн ће предводити напад са Филом Фоденом, Рахимом Стерлингом и Букајом Саком. Џордан Хендерсон, суперталентовани Џуд Белингем и Мејсон Маунт такође допуњују јаку средину.

Одбрана делује климаво, а чине је играчи од којих само Киран Трипије, мајстор прекида Њукасла, показује ове сезоне да се налази у сјајној форми.

Очекује се да ће уз њега три преостала члана дефанзиве бити Хари Мегвајер, Џон Стоунс и Лук Шо, који се вероватно не сећају када су последњи пут одиграли добар меч и добили похвале јавности.

Иран ће покушати да искористи ову слабост са страшним голгетером Мехдијем Таремијем на челу напада, уз подршку Сардара Азмуна и Алирезе Јахшанбаха.

Португалски тренер Ирана Карлос Кеирош ће настојати да искористи своју одбрамбену тактику како би обуздао таленат Енглеза у нападу. Ово ће њему бити чак четврто узастопно Светско првенство као селектора и треће узастопно на челу Ирана након што је други пут преузео дужност.

Иран је имао пристојне резултате у недавним пријатељским утакмицама са победама над Уругвајем и Либаном.

Током друге фазе квалификација за Светско првенство, Иран је победио у осам од својих 10 утакмица и заузео прво место у групи испред Јужне Кореје предвођене великим азијским мајстором и чланом Тотенхема - Соном.

Док је квалификационе мечеве водио хрватски тренер Драган Скочић, народ у Ирану ће се надати да ће повратак Кеироша пре планетарне смотре ићи у њихову корист.

Уколико из овог меча изађу барем са бодом, нема сумње да ће репрезентативци ове земље постати хероји нације. А, с обзиром на то да су САД ван форме и тесно рангирани Велс као друге две репрезеннтације у групи, Кеирошов тим ће имати шансу да направи велико изненађење и први пут у историји се квалификује у нокаут рунду на Светском првенству.

Standings provided by Sofascore

КАЛИФА СТАДИОН - КАТАРСКИ ВЕМБЛИ

"Калифа интернешнл" је једини од осам мундијалских стадиона у Катару који није морао да се ради од темеља - постојао је ту и много пре, од 1970. године, али је тек маја 2017. добио данашњи, препознатљив облик.

Неки га зову и катарски “Вембли” , додуше, два велика лука, а не само један, који су његов препознатљив знак. Лукови су постојали и раније, а реконструкцијом су остали нетакнути - нова је само велика настрешница која их спаја.

Име је добио по Калифа бих Хамаду ал Танију - некадашњем катарском Емиру.

"Калифа интернешнл" је и велики атлетски стадион - на њему је већ одржано Светско првенство "краљице спортова", а послужиће за Азијске игре 2030. године, али и за друге, светске догађаје, с тим што се атлетска стаза неће видети током Мундијала, "закамуфлирана" је травом.

Дигитално осветљење и модерна фасада су ствари који разликују нову, у односу на стару "Калифу". Ту је, наравно, и модерни систем за расхлађивање, како би се и у врелим данима створила угодна атмосфера за играче и навијаче.

Осим пет утакмица групне фазе овај објекат биће домаћин једне утакмице осмине финала, као и меча за треће место.