ЦЕО УРУГВАЈ СТАО У ЗАШТИТУ ЗЕМЉАКА: Кавани је жртва, а не кривац

Оља Мркић

04. 01. 2021. у 22:04

УРУГВАЈСКИ фудбалер Единсон Кавани кажњен је новчано и суспендован на три утакмице, а подршку нападачу Манчестер јунајтеда упутили су редом Фудбалски савез Уругваја, Удружење фудбалера Уругваја а сада и Уругвајска академија наука.

ЦЕО УРУГВАЈ СТАО  У ЗАШТИТУ ЗЕМЉАКА: Кавани је жртва, а не кривац

Фото: EPA-EFE/Clive Brunskill/POOL

- Енглески фудбалски савез починио је велику неправду према Единсону Каванију и показао своје незнање и неразумевање језика, посебно шпанског, не разумевајући контекст и сложеност. У контексту у коме је употребњен, посебно када узмемо у обзир коришћење деминутива, то се може тумачити само као знак привржености - стоји у саопштењу Академије.

Израз због кога ја Кавани на тапету у Енглеској (иако га је употребио на личном Твитеру, обраћајући се пријатељу који није реаговао на њега) у широкој је употреби у многим земљама Латинске Америке и Кариба, где се никако не сматра погрдним, већ напротив, пријатељским.

Искусни нападач је због ових речи кажњен са 100.000 фунти и три утакмице неиграња. Он се није жалио на одлуку и упутио је извињење, из поштовања према жртвама расизма.

- Они који су упознати са основним критеријумима културне контекстуализације и изражавања на шпанском језику једногласно ће одбити дисциплинске мере и санкције. У нашем шпанском, који се у много чему разликује од кастиљанског којим се говори широм света, надимци негро или негрито се користе као израз пријатељства, наклоности, блискости и поверења. Ни на који начин не омаловажавају расу или боју коже на коју алудирају.

Такође, Каванијева захвалност, која је покренула ову забуну, била је усмерена према Уругвајцу, његовом блиском пријатељу који познаје овај начин говора.Стога је јасно да процес који је довео до санкције Единсона Каванија није узео у обзир ову анализу и на крају починио неправду која је нанела моралну штету беспрекорној особи. На основу ових разматрања, Уругвајска фудбалска федерација позива ФА да преиспита казну - пише у саопштењу ФС Уругваја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗВЕЗДА НА КОРАК ОД ЕВРОПСКОГ ПРОЛЕЋА: Малме без мотива, црвено-бели лове кључне бодове у Шведској

ЗВЕЗДА НА КОРАК ОД ЕВРОПСКОГ ПРОЛЕЋА: Малме без мотива, црвено-бели лове кључне бодове у Шведској

Црвена звезда гостује Малмеу у четвртак увече на стадиону "Еледа" (18.45) у оквиру седмог кола лигашке фазе Лиге Европе, у мечу који за домаћина нема резултатски значај, док би српски шампион победом практично осигурао пласман у нокаут фазу.

22. 01. 2026. у 07:00

ГРОБАРИ У ШОКУ, ДЕЛИЈЕ У ЕУФОРИЈИ! Звезда продаје фудбалера за толико новца да може одмах да купи ЦЕО ПРВИ ТИМ ПАРТИЗАНА!

"ГРОБАРИ" У ШОКУ, "ДЕЛИЈЕ" У ЕУФОРИЈИ! Звезда продаје фудбалера за толико новца да може одмах да купи ЦЕО ПРВИ ТИМ ПАРТИЗАНА!

Малме и Црвена звезда играју утакмицу Лиге Европе, уз пренос уживо на порталу "Новости", а непосредно пред тај мегдан - појавиле су се спектакуларне вести везане за фудбалске трансфере. И то у виду потенцијалног рекорда, који је такав да Звездине "делије" већ могу да почну да славе, а Партизанови "гробари" да се хватају за главу.

22. 01. 2026. у 19:38

КОЛИНДА СКОЧИЛА У ЛЕДЕНО МОРЕ: Види се да из авиона да је АИ - многи не верују њеном снимку са Антартика (ВИДЕО)

КОЛИНДА СКОЧИЛА У ЛЕДЕНО МОРЕ: "Види се да из авиона да је АИ" - многи не верују њеном снимку са Антартика (ВИДЕО)

БИВША председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић скочила је у ледено море на Антартику, а снимак тог скока објавила је на свом налогу на друштвеној мрежи Инстаграм.

22. 01. 2026. у 10:10

Коментари (1)

ШАРМАНТАН ЈЕ И ЗГОДАН: Ивана Николић признала - Волела бих да се заглавим у лифту са Чедом Јовановићем