ЗВЕЗДИ ПРИЈА НЕМАЧКА: Падали Бајерн, Келн, Динамо...

З. Ћоровић

22. 10. 2020. у 17:30

У СВОЈОЈ богатој историји, Црвена звезда је пре вечерашњег меча са Хофенхајмом успела четири пута да победи у Немачкој.

Боаћи у дуелу са Келном 2017. Фото М. Вукадиновић

За њене навијаче, најдража су била два славља на путу ка европском трону 1991. године, против Динама у Дрездену и Бајерна у Минхену.

Меч са Динамом одигран је 20. марта 1991. Био је то реванш дуел након што су црвено-бели убедљиво славили у Београду са 3:0. Сусрет у Дрездену прекинут је у 79. минуту услед нереда које су изазвали домаћи навијачи, при Звездином вођству од 2:1.

Црвено-бели су имали гол заостатка на полувремену, али су преко Савићевића у 52. и Панчева у 69. минуту направили преокрет. Динамо је тада био шампион Источне Немачке, а убрзо је страшни тим Љупка Петровића на колена бацио и оног много јачег и познатијег, са западне стране.

Тада су, у полуфиналу Купа шампиона црвено-бели одиграли историјски двомеч са Бајерном. Сусрет у Минхену одигран је 10. априла 1991, а београдски црвено-бели су, као и  у Дрездену преокренули резултат. Поново су кобни по Немце били Савићевић и Панчев. После се у београдском реваншу "небо отворило" и са 2:2 се отишло у Бари где је Звезда постала европски, а потом и у Токију, светски првак.

Уз те две лепе епизоде у Дрездену и Минхену, сместиле су се још две вредне победе на немачком тлу. Последња је још свежа у сећању, остварена је 28. септембра 2017, када је голом Ричмонда Боаћија срушен Келн у оквиру групне фазе ЛЕ. Чета Владана Милојевића је касније и у Београду савладала "јарчеве" новим минималцем Срнића.

Прву победу на страни против немачке екипе, Црвена звезда је уписала у сезони 1979/1980 против Карл Цајс Јене. Био је то двомеч шеснаестине финале Купа УЕФА, а први дуел (7. новембар 1979.) црвено-бели су одиграли у гостима и тријумфовали резултатом 3:2, головима Зорана Филиповића (2) и Цвјетина Благојевића. И у реваншу на "Маракани", Црвена звезда је славила резултатом 3:2.

Сезону раније, баш у Немачкој се десило једно од највећих разочарања. У реванш мечу финала Купа УЕФА (23. 5. 1979), Звезда је у Диселдорфу надиграла Борусију Мехенгладбах, али није стигла до престижног трофеја јер је италијански судија Микелоти поклонио пенал домаћину из кога је Данац Симонсен донео незаслужен тријумф Немцима (1:0, први меч 1:1). Ова рана дуго је пекла Звездине присталице, све до 1991. и Барија.