ДИ МАРИЈА ИСПИСАО ИСТОРИЈУ "СВЕТАЦА": ПСЖ први пут у финалу Лиге шампиона

Novosti online/Б. Антић

18. 08. 2020. у 20:30 >> 23:13

ДОЧЕКАО је ПСЖ прво финале Лиге шампиона у историји и укупно je 41. клуб који је дошао до меча за пехар.

ДИ МАРИЈА ИСПИСАО ИСТОРИЈУ СВЕТАЦА: ПСЖ први пут у финалу Лиге шампиона

У првом полуфиналном мечу елитног такмичења, "свеци" су у Лисабону победили Лајпциг 3:0, головима Маркињоса у 13, Анхела ди Марије у 42. и Хуана Берната у 56. минуту.

Француски тим ће се за титулу првака Европе борити с победником другог полуфинала у којем се сутра састају Лион и Бајерн из Минхена.

ПСЖ је сјајно почео меч, па су статива Нејмара и поништен гол због играња руком Kилијана Мбапеа само најавили шта следи.

А тамо се пласирао и без голгетерског учинка Нејмара и Мбапеа, и то много лакше него што се очекивало, пошто је бундеслигашу Лајпцигу крила сасекао већ у првом полувремену меча у Лисабону – 3:0 (2:0).

ЗАНИМЉИВОСТИ

* ПСЖ је на 34. мечу заредом у Европи постигао бар гол.

* Лајпциг је 74. клуб који је играо у полуфиналу ЛШ/КЕШ
* Силва је оборио рекорд ПСЖ по броју наступа у ЛШ (59).

Погоцима Бразилца Маркињоса (13. минут), Аргентинца Ди Марије (42) и Шпанца Берната (56), Парижани су заказали борбу за пехар у недељу са бољим из сутрашњег дуела између Бајерна и Лиона. До сада, „свеци“ су најдаље отишли до полуфинала 1995, док је немачки тим уласком у „топ четири“ поставио клупски рекорд.

Изгледа да је било превише чуда и узбуђења на „фајнал-ејту“ у Португалији, па су изабраници Томаса Тухела решили да окрену плочу и покажу од старта ко је фаворит. Контролисали су цео меч, могли и убедљивије да тријумфују, и сада им остаје завршни корак до снова, за шта газде шеици издвајају годишње стотине милиона евра.

Лајпциг је дошао до лимита, и даље се није могло. Остаће записано да је клуб основан 2009, који је 2016. био друголигаш, избацио Тотенхем и Атлетико, али ПСЖ са Нејмаром и Мбапеом, двојицом од четворице најбољих фудбалера света (подразумева се да остатак друштва чине Роналдо и Меси), био је превелик залогај.

-Тешко ћемо спавати до финала у недељу – рекао Анхел Ди Марија, офанзивац ПСЖ. – Напорно смо радили и дошли на корак до циља. Није битно да ли ће нам ривал бити Лион и Бајерн, даћемо максимум.

ЛАЈПЦИГ – ПСЖ 0:3 (0:2)

СТРЕЛЦИ: Маркињос у 13, Ди Марија у 42. И Бернат у 56. минуту за ПСЖ. Стадион: „Луж“ у Лисабону. Без присуства публике. Судија: Куиперс (Холандија).

ЛАЈПЦИГ: Гулаши – Клостерман (од 83. Орбан), Упамекано, Мукијеле – Лајмер (од 62. Халштенберг), Кампл (од 64. Адамс), Сабицер, Анхелињо – Нкунку (од 46. Форсберг), Олмо (од 46. Шик), Поулсен.
ПСЖ: Рико – Керер, Кимпембе, Силва, Бернат – Ерера (од 83. Верати), Маркињос, Паредес (од 83. Дрекслер) – Ди Марија (од 87. Сарабија), Мбапе (од 86. Чупо-Мотинг), Нејмар.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

1. МИНУТ - Утакмица је почела нападом ПСЖ.

3. МИНУТ - Прва прилика на мечу за Лајпциг. Напад је ишао по десној страни, лопта је дошала до Нкункуа, који је шутирао са средишње позиције са десетак метара, али је том приликом изблокиран, па је Рико лако интервенисао.

6. МИНУТ - НЕЈМАР ПРОМАШИО ЗИЦЕР

Сјајну прилику имао је Бразилац. Мбапе га је сјано проиграо додавањем у простор између дефанзиваца Лајпцига. Изашао је Нејмар сам пред голмана немачког тима, савладао га, али је лопта уместо у мрежи, оркзнула стативу и завршила у гол ауту.

7. МИНУТ - ПОНИШТЕН ГОЛ МБАПЕА

Петљали су дефанзивци Лајпцига, додали лопту до Гулуачија који је у покушају да избије лопту у поље погодио Нејмара. Од Бразилца лопта је завршила у ногама Мбапеа, којем није било тешко да затресе празну мрежу, али је судија Кујперс поништио гол, пошто је претходно лопта погодила Нејмара у руку.

10. МИНУТ - Сабицер је шутирао са двадесетак метара, лопта је ишла у оквир гола, али сувише слабо и преблизу Серхију Рику, који је лако интервенисао.

13. МИНУТ - ГОООЛ - ПСЖ ВОДИ

ПСЖ је крунисао бољу игру веома брзо. Анхел ди Марија је извео одличан корнер са леве стране, Маркињос је одлично утрчао иза дефанзиваца Лајпцига и главом закуцао лопту у мрежу за велико славље "светаца".

17. МИНУТ - СЈАЈНА ПРИЛИКА ЗА МБАПЕА

На огромним искушењима је одбрана Лајпцига. Овога пута је Ерера био у улози асистента, сјајно је проиграо Мбапеа иза леђа дефанзиваца немачког тима и оставио га у ситуацији један на један са Гулачијем, који је успео да скрати угао и раменом одбрани покушај француског репрезентативца. Ипак, и да је постигао гол, питање је да ли би био признат, пошто је на поновљеном снимку деловало да је Мбапе био у офсајду.

25. МИНУТ - НАЈБОЉА ПРИЛИКА ЗА ЛАЈПЦИГ

Лајмер је сјајно прошао по десној страни, издржао је дуел с једним дефанзивцем ПСЖ и упутио одличан центаршут у средини казненом простора. Поулсен је натрчао, шутирао из прве, али је лопта прошла мало пред стативе.

35. МИНУТ - НЕЈМАР ПОНОВО ПОГАЂА СТАТИВУ

ПСЖ је добио слободан ударац скроз искоса са десне стране. Гулачи је отишао много ка средини очекивајући центаршут што је Нејмар приметио и упутио директан шут у гол. Голман Лајпцига је покушао парадом да интервенише, али је питање да ли би био успешан, да лопта није погодила стативу са спољне стране и отишла у гол аут.

42. МИНУТ - ГОООЛ - ПСЖ ГРАБИ КА ФИНАЛУнкуа.

На терену у Лисабону постоји само један клуб - ПСЖ. Колико је имао среће на почетку меча, када је приликом испуцавања лопте погодио Нејмара у руку, толико је Гулачи крив за други гол ПСЖ. Изузетно лоше је испуцао лопту голман Лајпцига, право у ноге фудбалерима "светаца". Лопта је експресно враћена у казнени простор немачког тима, Нејмар је у скоку петом проиграо Ди Марију, који је у ситуацији један на један са Гулачијем рутински затресао мрежу ривала.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

После нешто више од два минута надокнаде времена, Кујперс је одсвирао крај првог дела игре.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

46. МИНУТ - Почело је друго полувреме. Двострука измена у Лајпцигу, Шик је заменио Олма, а Форсберг ће играти уместо Нкункуа.

52. МИНУТ - Кренуо је Лајпциг на све или ништа. Јасно је да немају шта да чекају, високим пресингом нападају последњу линију ПСЖ. Пробао је Форсберг са двадесетак метара, али је лопта отишла преко гола.

56. МИНУТ - ГОООЛ, ПСЖ ПОСТИЖЕ ГОЛ ИЗ ПРВЕ ШАНСЕ У ДРУГОМ ПОЛУВРЕМЕНУ

Десет минута су се фудбалери ПСЖ мучили да изађу са своје половине у наставку меча, а онда су прву прилику претворили у гол. Упамекано се, у покушају да изнесе лопту ка аут линији, оклизнуо и препустио посед Ди Марији, који је одмах упутио центаршут са леве стране право на главу Бернату, који је, уз мало среће, савладао Гулачија.

60. МИНУТ - Сабицер је добро шутирао са ивице казненог простора, али је Рико одличном поставком себи знатно олакшао посао при интервенцији.

61. МИНУТ - Лајмер добија први жути картон на мечу, а потом устпупа место Халстенбергу на терену.

64. МИНУТ - Нова измена у немачкој екипи. Адамс је заменио Кампла.

75. МИНУТ - Добра прилика за Лајпциг. Труде се фудбалери немачког клуба да дођу барем до почасног гола, али се овога пута испречио Серхио Рико. Сјајно је шутирао Анхелињо у висини пенала, али је голман ПСЖ успео да интервенише и избије лопту у поље. Претходно је две добре прилике имао Мбапе. Најпре је шутирао главом поред гола из петерца Лајпцига, да би неколико тренутака касније Гулачи био на месту.

80. МИНУТ - Гулачи је у два наврата успео да сачува мрежу. Прво је са преко двадест метара, искоса са десне стране, из слободног ударца шутирао Мбапе, чувар мреже Лајпцига је боксовао лопту, која је пала на волеј Паредесу, чији је снажан шут једном руком успео да заустави Гулачи.

82. МИНУТ - Дракслер је заменио Паредеса, док је Верати ушао уместо Ерере. Последња измена у Лајпцигу је Вили Орбан, којем је место на терену уступио Клостерман.

86. МИНУТ - Нова двострука измена Тухела. Сарабија је заменио Ди Марију, док је уместо Мбапеа у игру ушао Чупо Мотинг.

ПСЖ ЈЕ ПРВИ ФИНАЛИСТА ЛИГЕ ШАМПИОНА!

САСТАВИ:

Лајпциг: Гулаши, Мукиеле, Упамекано, Клостерман, Лајмер, Кампл, Сабицер, Анхелињо, Олмо, Нкунку, Поулсен.

ПСЖ: Рико, Бернат, Кимпембе, Силва, Керхер, Паредес, Маркињос, Ерера, Нејмар, Ди Марија, Мбапе.

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико грађани славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико ''грађани'' славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

У заосталој утакмици 29. кола Премијер лиге фудбалери Брајтона ће угостити разиграни Манчестер сити који јуриша ка новој титули првака Енглеске (21.00).

25. 04. 2024. у 07:45