ТУГА У КОМШИЛУКУ! Преминуо творац бившег шампиона Европе
Легендарни тренер и бивши селектор репрезентације Румије Емерик Јенеи, преминуо је јутрос у 88. години, пренели су румунски медији.
Фото: Архива Новости
Јенеи је иначе творац највећег успеха румунског клупског фудбала, а преминуо је у среду,након што је последњих дана био хоспитализован.
Емерик Јенеј че остати уписан златним словима у историју фудбала као тренер који је Стеауи из Букурешта 1986. године донео титулу Купа европских шампиона (данашња Лига шампиона).
Његов значај за румунски фудбал потврђен је и бројним државним признањима: за успех 1986. одликован је Орденом "Заслуге за спорт" (класе ИИ) 2008. године, а 2017. председник Клаус Јоханис уручио му је Национални орден Звезде Румуније у рангу Витеза.
Осим клупских успеха, Јенеи је два пута предводио репрезентацију Румуније на великим такмичењима, и то Светском првенству 1990. године и Европском првенству 2000. године.
Емерик Јенеј је рођен 22. марта 1937. године, а током играчке каријере носио је дресове Фламура Рошие Арад (данашња УТА Арад), Стеауе Букурешт и турског Кајсериспора. Као играч, освојио је три титуле шампиона и четири Купа Румуније.
Тренерску каријеру започео је у сезони 1972/73. као помоћник у Стеауи. Као главни тренер, освојио је невероватних шест титула првака Румуније и четири Купа Румуније, уз неизоставну титулу Купа европских шампиона.
Препоручујемо
БРИТАНАЦ ОБЕЗБЕДИО ПОЛ ПОЗИЦИЈУ: Џорж Расел најбржи у Барселони
13. 06. 2026. у 18:40
РЕВОЛУЦИЈА СПОРТСКОГ КЛАЂЕЊА: АдмиралБет померио границе са Хајлајтсима
13. 06. 2026. у 18:03
ИТАЛИЈАН НАПУСТИО ФСС: Доменико Месина није више председник Судијске комисије
13. 06. 2026. у 17:46
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
КАКВО ИЗДАЊЕ ДОМАЋИНА! Оваква Америка може догурати далеко на СП!
НА отварању групе "Д" Светског првенства изабраници Маурисија Покетина остварили су више него доминантну победу против немоћног Парагваја, 4:1 (3:0).
13. 06. 2026. у 05:10 >> 05:09
ПОТРЕС! Хрватска избачена са Светског првенства
ПОГЛЕД целог света уперена је у Америку, Канаду и Мексико, а док траје Светско првенство у фудбалу стижу неочекиване вести.
12. 06. 2026. у 16:15
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)