НЕВИЂЕН КРАЈ НАЈВЕЋЕ ФУДБАЛСКЕ БАЈКЕ! Африка има новог шампиона, ово је била прича за филм! (ВИДЕО)

11. 02. 2024. у 23:04

Фудбалери Обале Слоноваче освојили су Куп афричких нација, након што су у финалу после преокрета победили селекцију Нигерије - резултат је био 2:1.

Чинило се да ће Нигерија, која је повела, оправдати улогу благог фаворита, како због партија које је пружала на овом шампионату (без пораза стигла до финала, уз само један реми у групи и само један примљени гол у нокаут фази), тако и због тога ко је био наспрам ње.

А наспрам ње је била Обала Слованаче, и то у никад чуднијој ситуацији. Најпре је после последњег меча у групи, пораза од чак 0:4 и то од 88. са ФИФА ранг листе, Екваторијалне Гвинеје, смењен селектор Жан-Луј Гасе, а како се, захваљујући другим резултатима, селекција "слонова" ипак домогла нокаут фазе, уследиле су нове драме.

Прво оне ван терена:

За селектора је позван, као привремено решење, стратег женске репрезентације Француске, Ерв Ренар, али тај позив је био узалудан и морало је, брже-боље, да се за неочекивани наставак такмичења, нађе било ко да води екипу.

Избор је пао на Емерсеа Фаеа, који је имао играчко искуство, нешто мало и тренерског, али никада у животу није водио сениорски тим, само подмлатке "слонова".

Емерсе Фае, селектор Обале Слоноваче / FOTO: Tanjug/AP

А онда, после "фудбалске трагедије" - бајка.

Са новим селектором најпре је Сенегал побеђен на пенале у осмини финала, а потом је против Малија било неопходно дати гол за изједначење у 90. минуту, па погодак за победу у последњем, 120.

У полуфиналу, против упорног ДР Конга, који је надимак "леопарди" оправдавао прилично агресивним наступом, ипак је преовладало искуство Обале Слоноваче, а тих 1:0 није било све што су у завршници "КАН 2024" играчи ове екипе успешно урадили.

На ред је дошла завршница бајке, и... иако се чинило да ништа од срећног завршетка неће бити, баш он се и десио.

Јер, након што је Нигерија повела голом који је Вилијам Трус-Еконг на врло ефектан начин, главом, постигао у 38. минуту (ВИДЕО), почео је јуриш "слонова".

У 62. минуту је, после корнера, Френк Кеси главом послао "жабицу" за 1:1 (ВИДЕО) и нову дозу драме у финалу.

А онда, у 81. минуту, јунак полуфиналне победе, човек којем је 2022. године дијагностикован рак тестиса, 2023. се вратио фудбалу, а 2024. постао херој нације - Себастијан Халер, опет је обрадовао целу Обалу Слоноваче - дао је гол врло спретним потезом (ВИДЕО) за 2:1 и титулу континенталног шампиона.

"Слонови" су тако трећи пут освојили Афрички куп нација - претходно су то учинили 1992. године, а онда 2015. Али, више од те статистике памтиће се нестварна бајка коју су приредили на овом шампионату.

БОНУС ВИДЕО: ТАЈНА НАЈВЕЋЕГ ФУДБАЛСКОГ СТАДИОНА НА СВЕТУ: Ово је листа ТОП 10 „храмова фудбала“