ЧЕГА СВЕ ТУ НИЈЕ БИЛО! Србија и Белгија одиграли "луди" меч пред утакмицу генерације "орлова"

15. 11. 2023. у 22:35 >> 22:38

Фудбалска репрезентација Србије је, у пријатељској утакмици у Лувену (измештеној из Брисела због временских непогода) изгубила од Белгије са 1:0 у својој последњој провери пред меч одлуке за пласман на ЕВРО 2024, у недељу од 15 часова против Бугарске у Лесковцу. А изгубила је након очајних 20 минута игре, па толико поправљеног утиска да на крају и те како има за чиме да жали. Не само због погођених и стативе и пречке.

ЧЕГА СВЕ ТУ НИЈЕ БИЛО! Србија и Белгија одиграли луди меч пред утакмицу генерације орлова

Да је лако играти против најбољих екипа на свету, макар на терен послале и комбиновану поставу, није. Нарочито када се таквим селекцијама супротстави постава која не може да се подичи са много појединаца који су заједно наступали у дресу Србије. Ипак, имао је шта да види и из овог меча сазна селектор "орлова" Драган Стојковић Пикси, који је, трагајући за додатним решењима пред поменути лесковачки мегдан с Бугарима, на терен најпре послао једанаесторку у којој су били Рајковић, Вељковић, Павловић, Младеновић, Гудељ, Максимовић, Грујић, Радоњић, Самарџић, Ђуричић и Влаховић.

Они су се већ у 62. секунду хватали за главу, јер је већ тада - Белгија повела. Погрешио је Страхиња Павловић, први од два пута у уводна три минута, домаћин то искористио да преко Караска постигне гол, а онда је уследила "четвртина" прилично мучна за гледање ако навијате за Србију.

Двадесетак минута "орлови" нису деловали као тим који зна шта хоће и како да то што можда хоће - спроведе у дело, али томе су кумовале три ствари. И несвакидашња постава, и грешка која је довела до примања гола, но и разиграност Белгијанаца, који су преко опасног тандема Тилеманс - Опенда могли још три гола да дају да није било сјајних интервенција Предрага Рајковића.

Али, када је Немања Радоњић са неколико дриблинга показао да против оваквих домаћина ипак може човек да се надиграва, а Марко Грујић да и најопаснији играчи ривала могу да буду заустављени, "орлови" су почели да машу крилима.

Тако су и омогућили, из прве праве акције, Самарџићу да неометан шутира са руба казненог простора, када је само његова лоше постављена нога спасила Белгијанце. Није много прошло, а Срби су погодили и стативу, и то када је Ђуричић лукаво гађао и само за мало промашио жељено место у 31. минуту.

После бурног првог полувремена, у другом је било мање шанси, али много чвршће игре Србије, у чијим редовима су најпре Костић и Лукић одменили Младеновића и Грујића. Улазили су чвршће "орлови" у дуеле, дозволили за 22 минута другог полувремена само један шут (који је наишао на нову одбрану ногом Предрага Рајковића), а онда је Пикси прилично освежио екипу, када су Миленковић уместо Гудњља, Тадић уместо Самарџића а Митровић уместо Влаховића добили прилику да додатно притисну не толико сигурну Белгију као што је то била у уводном делу меча.

И, јесу прилично "стисли" наши репрезентативци супарнике: имали су и три прилике Саше Лукића, који је шутирао с дистанце, и одличну акцију Костић - Митровић, када је лопта завршила тик покрај стативе ривала, погодили су и пречку, и то опет Ђуричић, на додавање Костића, но на крају је ипак остало 1:0.

Не толико важних као резултат, колико је ових 90 минута било вишеструко корисно. И због оних који иначе мање добијају шансу, и због врхунског супарника (и поред тога што за њега нису играли Де Брујне и Лукаку), али и због последње, генералне пробе, пред српско-бугарски фудбалски двобој у Лесковцу који је далеко, далеко битнији.

КРАЈ! Белгија - Србија 1:0

93' - Нова прилика за Србију, Павловић је главом пробао да постигне гол, за мало био непрецизан. Нервира се Пикси...

90' - Играће се три минута надокнаде.

88' - Пречка! Да ли је могуће... Филип Ђуричић у пуном налету натрчава на центаршут с левог крила, а из петерца, у паду, погађа оквир гола!

87' - Павловић, који је направио кикс у другом минуту када је и примљен гол, игра маестрално у завршници.

84' - Покушавају Белгијанци да се пробију по десном крилу, али нема више лаких пролаза као у првих 20 минута. Одавно их нема.

80' - По званичној статистици, Србија без иједног шута у оквир гола (Белгија их је имала седам), али далеко, далеко боље делују "орлови" у другом полувремену. Потпуно друга прича у односу на оно прво.

78' - Ау, штета! Костић је центрирао идеално с левог крила, Митровић главом извео не баш лак ударац, но за пола метра је лопта промашила гол Белгије!

78' - Тадић је на десну страну упутио лопту ка Миленковићу, а лопта се потом одбила ка Лукића који је и трећи пут шутирао у кратком временском року, но овога пута далеко изнад мете.

77' - Изнудио је Ђуричић фаул на око 30 метара од гола ривала.

75' - Нови покушај Саше Лукића са дистанце, сада са преко 25 метара - а лопта је прохујала изнад пречке гола Белгије.

74  - Пробала је Србија после одбране Рајковића да контром запрети, Живковић је одложио лопту за Лукића, а његов шут био изблокиран. Корнер за "орлове" је потом извео Тадић, но на месту је била одбрана домаћих.

73' - Арсеналов Тросар се пробио по левој страни, успео да поред Миленковића центрира, но Рајковић је изнова на правом месту. Непуних пола минута касније, опет брани голман Србије, и то низак шут Батсшуаија.

69' - Немања Радоњић у шанси! Све је сам себи приредио пробојем по десном крилу, ушао у средину шеснаестерца, па распалио по лопти и - послао је преко пречке. Штета... (И, одмах измена, баш Радоњића мења Андрија Жиивковић).

67' - У игри Србије такође измене. Миленковић мења Гудеља, а капитен Душан Тадић је ушао уместо  Самарџића. На терену је и Митровић уместо Влаховића.

66' -  Караско и Опенда напуштају терен, два од три најопаснија играча домаћих. Али, улазе још бољи, Батсшуаији и Тросар.

65' - Деман, који игра офанзивније него у првом полувремену, успео је да шутира с леве стране, после полуконтре домаћих, а Рајквоић је изнова ногом одбранио гол Србије.

59' - Све боље играју "орлови" у одбрани, врло бробено и без икаквог околишања или чекања улазе у дуеле. Када би смањили мало ове напрасно честе "дуге лопте", деловала би та слика још боље.

57' - Вељковић постаје први играч на овом мечу који је добио жути картон.

55' - Неколико солидних покушаја Србије да пронађе процеп у одбрани ривала, но најбољи покушај се, на крају, испоставио као закаснели - Влаховић се нашао у офсајду. Али, охрабрује боља, контретнија игра Пиксијеви изабраника.

52' - Тилеманс је пробао да лобом проигра саиграче у нападу, но одлично заграђивање од стране Гудеља, Максимовића и Саше Лукића, онемогућило је да лопта дође до неког од домаћих. Делује чвршће дефанзивна игра "орлова" у другом полувремену.

49' - Наставиће се меч, изгледа да није теже повређен Вељковић. Више је то био непријатан ударац по лицу, него што је донео већи проблем. Тако се бар чини у овом тренутку

48' - Још лежи српски дефанзивац...

Милош Вељковић, репрезентативац Србије, лежи повређен на старту 2. полувремена утакмнице у Белгији / Foto: Printskrin/Arena sport

47' - Први прекид на мечу. Вељковић је добио ударац руком по лицу од Опенде, указује му се помоћ.

46' - Почело је друго полувреме!

Измене и код Белгијанаца, и то три: Вранцикс је одменио Мангалу, Лукеабкио - Бакајока, а Фаес - Театеа.

Измене у Србији. Костић мења Младеновића на левој страни, а Саша Лукић улази уместо Грујића.

Крај полувремена, без икакве надокнаде времена. Голом Караска из 2. минута, после грешке Павловића, води Белгија, која је могла да постигне још гол или два, али је сјајним интервенцијама Рајковћ то спречио. А могла је и Србија, "пробуђена" после двадесетак минута, до поготка, но Самарџић није добро захватио лопту у солидној ситуацији, док је Ђуричић погодио стативу. Садржајно прво полувреме, нема шта...

42' - Опет Лоис Опенда покушава да постигне гол, сада с левог крила (изнова после додавања Тилеманса), али је Предраг Рајковић и трећи пут зауставио шут опасног играча Белгије, који је гађао ближи угао.

37' - После неколико узастопних прилика, сада се игра одвија махом на средини терена. Публике нема, па се чују бројни узвици актера на терену и, како то обично бива, увек је гласнија екипа која се брани. Зато се у последњих минут, два више чују Белгијанци, јер је Србија нешто дуже с лоптом у поседу.

33' - Каква утакмица! Опет Рајковић спасава гол Србије! Нападач Лајпцига Опенда имао је и други зицер, а и овога пута га је зауставио чувар мреже "орлова". Тилеманс је, као и у претходној шанси, одлично упослио колегу из напада, а у његов шут је "ушао" Рајковић, на 14-15 метара од свог гола.

Страхиња Павловић у дуелу са Артуром Вермереном на утакмици Белгија - Србија / FOTO: Tanjug/AP

31' - Статива! У наставку српске акције Ђуричић је оштро шутирао са ивице казненог и погодио десни оквир гола! Штета!

30' - Велика гужва у шеснаестерцу Белгије! Влаховић је пробао да кроз "десетине ногу" пронађе пут лопти до мреже, но није успео. Ипак, Србија је освојила лопту...

29' - Поправили су утисак "орлови" после очајног почетка и оних 20 минута подређеног положаја, имају све чешће и све дуже лопту у поседу, али претходна прилика за домаћине показала је колико незгодне могу да буду врхунске екипе, чак и када им неки асови, попут Де Брујнеа, Лукакуа (али и Батсшуаија, Докуа, Тросара...) не играју.

27' - Велика шанса за Белгију! Голман Предраг Рајковић је спасао "орлове", које је умало савладао Опенда у контри, у којој је проигран са своје половине терена, а онда се између двојице чувара протрчао и са осам метара пробао да, искоса с леве стране, савлада чувара мреже Србије, који је ногом сачувао гол.

25' - Коначно права акција Србије! Ђуричић је лепо комбиновао са саиграчима на средини, па добро уочио Младеновића лево, тамо га и проиграо, овај послао квалитетну, ниску лопту на руб шеснаестерца - на њу је натрчао Лазар Самарџић, који је лоше шутирао. Ипак, лепо је видети добро комбиновање "орлова".

23' - Двоминутна опсада гола Белгије је у току.... Радоњић је на крају центирао, лопта је прохујала кроз казнени простор домаћих, стигао је на другој страни терена Влаховић до ње, одложио саиграчима који су пробали да га проиграју у шеснаестерцу, но супарници су интервенисали.

20' - Прво дуже задржавање српских играча на туђој половини терена није донело ништа добро, па је уследила полуконтра Белгијанаца. Њу су зауставили наши дефанзивци, и то на 10-ак метара од гола, а онда се Немања Радоњић лепо снашао на десној страни и изнудио офанзивни прекршај ривала. За нијасну боља игра Србије него у уводних 15-ак минута.

Немања Максимовић и Мангала током утакмице Белгија - Србија / FOTO: Tanjug/AP

18' - Павловић је био под притиском, као последњи играч одбране (и, због кикса, кривац за гол Белгије), пробао је да га опет на грешку натера најмлађи играч на терену, Вермерен (2005. годиште), али је добро одредаговао српски дефанзивац и, који трен касније, "орлови" су били на супарничкој половини терена.

16' - Покушавају наши и дугим додавањима сада, но Грујић је прејако послао лопту на леву страну ка Младеновићу, који до ње није могао да стигне

14' - Не успевају српски фудбалери да организују неку смислену акцију, а Белгија то користи да се у миру пресели на супарничку половиу терена и бројним кратким додавањима ем држи лопту у свом поседу, ем тражи нову пукотину у одбрани "орлова".

12' - Први пут да је "припретила" наша репрезентација, но Ђуричић није успео у својој намери па је лако интервенисао голман домаћих.

11' - Ево и како је Белгија повела:

9' - Скоро троминутно додавање Белгијанаца на крају је довело до интервенције Радоњића са позиције десног бека, где је пресекао покушај додавања иза леђа одбране Србије. Али, релативно брзо су "орлови" изгубили лопту. Никако се не сналазе после шок-почетка...

5' - Поново су по десној страни пробали да дођу до одлучујућег потеза домаћи фудбалери, но центаршут по земљи није донео и погодак - Бакајоко је поставио ногу у петерцу, а лопта отишла малтене паралелно са гол-линијом.

3' - Нова грешка Страхиње Павловића на левој страни наше одбране, Белгијанци су пробали да и то искористе за погодак, но заустављен је шут опасног Опенде, и то ногом голмана Србије.

Радосни Ромелу Лукаку на трибинама иначе "празног" стадиона / Foto: Printskrin/Arena sport

2' - Гол! Белгија води! Греши Павловић, а Караско то користи да у 62. секунди постигне гол за Белгијанце

1' - Утакмица је почела! Белгијанци су кренули са центра, али су релативно брзо изгубили лопту. Мада, и наши нису успели да организују добар напад, губе лопту на својој половини!

20.40 - Маријан Александру Барбу, румунски судија, бациће новчић да се одлучи ко има први напад.

20.35 - Тимови су на терену, поздрављају се на центру, а то су учинили и Доменико Тедеско и Драган Стојковић Пикси, селектори.

Белгијанци пред меч са Србијом / Foto: Printskrin/Arena sport

20.04 - На клупи домаћих су голмани Кастелс и Камински, као и Батсшуаи, Кастањ, Доку, Фаес, Спилерс, Тросар, Вертонген и Вранцкс, а резерве "орлова" су голмани Вања Милинковић Савић и Филип Станковић, те Ераковић, Илић, Костић, Лукић, МНиленковћ, Рачић, Живковић, капитен Душан Тадић (чију траку носи стартер Немања Гудељ) и рекордер по броју голова за Србију, Александар Митровић.

20.00 - Ево и састава:

Белгија: Селс - Дебас, Ал Дакхил, Теате, Деман - Вермерен, Мангала, Тилеманс - Бакајоко, Опенда, Караско

Србија: Рајковић, Вељковић, Павловић, Младеновић, Гудељ, Максимовић, Грујић, Радоњић, Самарџић, Ђуричић, Влаховић

19.54 - Детаљ из свлачионице наше репрезентације:

19.50 - "Орлови" су стигли:

Уочи меча

Подсетимо, одигравање овог дуела било је под знаком питања због обилних падавина у Бриселу, односно лошег стања терена на стадиону "Краљ Будуен". Међутим, касно синоћ је донета одлука да меч буде одигран у Лувену на стадиону "Ден Дерф" и то без присуства публике.

Разлог за одсуство навијача је што Фудбалски савез Белгије није био у могућности да за тако кратко време од промене места одржавања сусрета организује да, уз евентуални долазак публике, све протекне безбедно.

Репрезентација Белгије, једна од најјачих на свету, већ је обезбедила пласман на Европско првенство 2024, а последњи меч у квалификацијама одиграће против Азербејџана.

Србији утакмица са Белгијом представља увертиру за мегдан са Бугарском у квалификацијама за Европско првенство које ће бити одиграно 2024. године у Немачкој.
Србија ће у недељу од 15 сати дочекати Бугарску у Лесковцу у последњем мечу групе Г квалификација за ЕУРО 2024 и ако наша репрезентација остане непоражена, први пут од 2000. пласираће се на континентални шампионат.

Пикси и Влаховић о Белгијанцима и "оном правом"

Селектор фудбалске репрезентације Србије Драган Стојковић изјавио је пред утакмицу са Белгијом, да ће српским фудбалерима противник бити једна од најјачих селекција на свету.

"Пред нама је велики изазов, без обзира што утакмица против Белгије нема резултатски значај. Играмо против једне од најјачих репрезентација не само у Европи, већ и на свету. Имају у својим редовима играче вансеријске класе и биће то добар тест за оно што нас очекује у Лесковцу. Са друге стране, реч је о пријатељској утакмици у којој ће оба тима извршити пуно измена и проверити што већи број играча. То је нормално ако се има у виду да и њих и нас одмах после дуела у Белгији очекују мечеви за бодове у квалификацијама за Европско првенство. Не сумњам да ће утакмица бити  веома интересантна за гледање", истакао је Стојковић.

Он додаје да ће највећа опасност по гол Србије претити од Ромелуа Лукакуа.

"Лукаку јесте један од најбољих нападача у Европи, али белгијски тим поседује читав арсенал квалитетних играча који једним потезом могу да реше утакмицу. Све су то изузетно брзи фудбалери на које морамо да обратимо посебну пажњу. Имамо одговорност да дамо све од себе и да одиграмо најбоље што можемо. Позитиван резултат из Белгије био би лепа увертира за дуел са Бугарском", изјавио је Стојковић.

Душан Влаховић, фудбалски репрезентативац Србије / Foto: Printskrin/Twitter/@FSSrbije

Нападач Србије Душан Влаховић не крије да "орлове" очекује занимљив дуел.

"Срећни смо што играмо против једне тако јаке репрезентације као што је Белгија, поготово што знамо шта нас очекује од марта у мечевима Лиге  нације, надамо се и Европском првенству. Генерално морамо да имамо што више овако јаких мечева, јер то захтева највећи ниво фудбала. Овога пута ћемо, због свега наведеног, знати како да се носимо са јаким противником, истина ово ће бити сусрет пријатељског каракетра, али без обзира наша обавеза је да будемо храбри и увек идемо на победу. У сваком случају меч у Белгији је добра припрема за све оно што нас очекује у Лесковцу", констатује Влаховић и додаје да још не размишља о Европском првенству.

"Наравно, даће Бог, али ништа није готово, не бих да звучим арогантно и тендециозно, зато што имамо још једну утакмицу коју треба да решимо у своју корист. Што се мене лично тиче требало би да идемо на победу и сигуран сам да ће тако и бити. И да сви славимо после 24 године пласман на Европско првенство, због нас, али и због целе нације", закључио је Влаховић.

БОНУС ВИДЕО: Косово је Србија: Ово су "делије" урадиле на мечу Сити - Звезда

ШЕШИРЏИЈЕ ХВАТАЈУ ПОСЛЕДЊИ ВОЗ: Евертон је неуништив, опет с извукао из немогуће ситуације

"ШЕШИРЏИЈЕ" ХВАТАЈУ ПОСЛЕДЊИ ВОЗ: Евертон је неуништив, опет с извукао из немогуће ситуације

ДЕРБИ зачеља отвара 36. коло енглеске Премијер лиге. Иако Евертон има чак 11 бодова више од Лутона још се не зна да ли ће им до краја сезоне САвез вратити неке од одузетих бодова или пак додати још казне.

03. 05. 2024. у 10:38