ЛИГА ЕВРОПЕ ДОБИЛА НОВОГ ШАМПИОНА: Севиља и Рома режирали невиђену драму у финалу

А. И.

01. 06. 2023. у 00:06 >> 00:06

ПРАВИ спектакл гледали су навијачи на "Пушкаш арени" у Мађарској. У финалу Лиге Европе састали су се Севиља и Рома. Након 90 минута игре победника није било. Како је меч завршен резултатом 1:1, шампиона је изнедрила пенал лутрија. Ту се боље снашао шпански тим који је погодио четири ударца са "беле тачке", наспрам једног Италијана.

Танјуг/ап

Био је то дуел два тима са импозантним традицијама. Севиља никада није изгубила финале Лиге Европе, играли су их шест, док Жозе Морињо никада није изгубио европско финале, све то гарантовало је узбудљиво финале, а то су навијачи и добили. Након велике драме седми пут трофеј подигла је Севиља, док је Португалац поражен први пут у финалу и то свом седмом.

Прво полувреме обиловало је узбуђењима. Прво је Леонардо Спинацола имао сјајну прилику у 12. минуту. Имао је прилику у срцу шеснаестерца да распали по лопти, али је Бону био прибран и одлично је реаговао.

Мирно је било све до 35. минута када је Рома шокирала Севиљу. Сјајно је након брзо изведеног прекида проигран по средини Паоло Дибала који је успео између чувара да дође до лопте и матира Бонуа за 1:0.

Танјуг/АП

Препустила је Рома иницијативу на почетку другог полувремена Севиљи, имали су неколико излета на половину ривала, а потом од 55. минута дошли су Шпанци до изједначења.

Иван Ракитић је послао одличну лопту по десној страни. Неспретно ју је у своју мрежу усмерио Ђанлука Манчини у покушају да интервенише испред Јусуфа ен Несирија.

Пет минута касније могла је Рома до новог вођства. играо се 60 минут након одличног центаршута Роџер Ибањез и Абрахам имали су прилику да затресу мрежу ривала

Побеснели су Италијани након одлуке Ентонија Тејлора да досуди пенал након што је Ибањез оборио Лукаса Окампоса. Ипак, након прегледа ВАР снимка преиначио је своју одлуку.

Како се ближио крај меча расле су тензије. На другој страни је у 81. минуту Ентони Тејлор пропустио прилику да свира пенал за Рому иако је лопта погодила играча Севиље у руку. Није могао да се помири са тиме ни помоћник Жозеа Мориња који је добио јавну опомену.

Танјуг/АП

У последњем, шестом минуту продужетака имала је Севиља напад за победу претили су Шпанци преко Суса и Фернанда, али без промене резултата.

У првом продужетку ниједан тим није желео да ризикује. Чекали су грешку противника, али је нису дочекали, остало је 1:1.

Ни након другог продужетка голова није било, те је шампиона Лиге Европе одлучивала пенал лутрија.

Ту се боље снашла Севиља. Бону је одбранио ударац Манчинија, а након треће серије Бону скида ударац и Ибањезу. То је било довољно да шпански тим слави 4:1

СЕВИЉА - РОМА (ПЕНАЛИ 4:1) 1:1 (0:0) (Дибала 35' - Манчини 55')

ПЕНАЛИ

СЕВИЉА - Погодак: Окампос, Ламела, Ракитић и Монтијел / Промашај:

РОМА  - Погодак: Кристанте, / Промашај: Манчини, Ибањез

КРАЈ ДРУГОГ ПРОДУЖЕТКА

120'+10 Залевски је извео одлично корнер. Погодио је Смолинг пречку. Изводиће се пенали.

120+6' Играће се у Мађарској још. Гудељ и Фернандо жале се на повреде. Маркао и Џордан ушли су место њих.

120+2' Бове је одмах по луаску у игру припретио, одбранио се италијански тим.

120' Продужен је други продужетак шест минута.

119' Није могао Матић да издржи више. Заменио га је Едуардо Бове.

118' Поново је Немања Матић пао на траву, а две клупе сукобиле су се због тога. У клинч је улетео Морињо који је смирио ситуацију и помогао судијама да се створе услови за игру.

115' Указивала се помоћ Немањи Матићу неколико минута.

107' Немања Гудељ је из велике удаљености опробао ударац, само гол аут за Рому.

КРАЈ ПРВОГ ПРОДУЖЕТКА

105' Два минута продужен је први продужетак.

102' Не иду напред ни једни ни други. Чини се да и Шпанци и Италијани чекају грешку ривала како би дошли до шансе.

91' Настављен је меч.

Танјуг/АП

КРАЈ ДРУГОГ ПОЛУВРЕМЕНА

90+6' Последње шансе пред продужетак. Севиља је претила преко Суса и Фернанда, али без промене резултата.

90' Шест минута продужен је меч.

85' Још увек Морињо не може да прежали недосуђени пенал, толико је бесан да је, не само изашао из рестриктивног простора већ и ушао у терен.

84' Белоти је имао стопостотну прилику. Ипак Бону врхом прста шаље лопту у корнер. Негодовао је фудбалер Роме, тражио је корнер. Након успореног снимка било је евидентно да је у праву.

Танјуг/АП

81' Матић је негодовао након што је неког од шпанских фудбалера ударила лопта у руку. Нема пенала, а Тејлор прилази клупи Севиље и додељује жути картон Морињовом помоћнику.

75' ПЕНАЛ! Ибањез је оборио Окампоса. Ентони Тејлор је прво показао на "белу тачку", а након тога ВАР је преиначио ту одлуку.

60' Одличан центаршут Роме по десној страни. Ибањез је лоше захватио лопту, покушало је још неколико играча "вучице" да је спроведе у мрежу Бонуа, нису то успели.

55' ГОЛ! Севиља је дошла до изједначења. Ракитић је проиграо Хесуса Наваса, Манчини је био испред Несирија, погодила га је лопта, те потом завршила у мрежи Роме.

46' Настављена је утакмица.

Танјуг/АП

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

45' Седам минута продужено је прво полувреме.

44'  Жути картон због симулирања добио је Пелегрини након што је пао у шеснаестерцу ривала.

33' ГОЛ! Дибала је одлично реаговао на проигравање и успео да матира Бонуа за вођство италијанског тима. Брзо је на средини изведен прекид. Лопта је по средини дошла до Аргентинца који није имао проблема да затресе мрежу ривала.

22' Велика главобоља за Мориња. Немања Матић зарадио је жути картон.

18' Покушавају фудбалери Роме да пробију по боковима, али се Шпанци сјајно бране. Нема много узбуђења.

12' Подсетимо, Севиља до сада нема ниједан пораз у финалу Лиге Европе, наспрам тога Жозе Морињо није изгубио ниједно финале европских такмичења. Те нас из тог угла свакако чека исписивање историје, јер ће једна традиција морати да падне вечерас.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ЕМОТИВНО: Фудбалери Севиље послали поруку подршке бившем играчу који се бори за живот

11' Најбоља прилика до сада. Рома је имала сјајну прилику за ударац. Спинацола је шутирао по средини, а Бону одлично брани.

5' Игра се за сада између два шеснаестерца, висок темпо игре на обе стране.

Танјуг/АП

2' Након корнера пред голом Севиље сударили су се главама Ибањез и Немања Гудељ. Играч Роме је брзо устао, док се Србину указивала помоћ неколико минута.

1' Почео је меч на "Пушкаш арени". Први напад има Рома.

УОЧИ МЕЧА

20.50 - Навијачи су пред сам почетак меча на "Пушкаш арени" приредили сјајну атмосферу.

19.50 - Објављени су састави за финални меч.

Севиља: Боно, Навас, Баде, Гудељ, Телес, Фернандо, Ракитић, Окампос, Торес, Хил и Ен Нисири.

Рома: Патрисио, Ибањез, Ман, Смолинг, Спинацола, Кристанте, Матић, Челик, Пелегрини, Дибала и Абрахам.

Освајање трофеја победнику не доноси само престиж и трофеј већ и пласман у групну фазу Лиге шампиона.

Поред тога, вечерас се исписује историја европских такмичења.

На једној страни Севиља има шест освојених трофеја у Лиги Европе и никада није поражена у финалу.

На другој страни ни стратег Роме Жозе Мурињо никада у каријери није доживео пораз у финалу неког европског такмичења.

Севиља је Лигу Европе освојила 2006, 2007, 2014, 2015, 2016. и 2020. године и шпански клуб никада није изгубио у финалу овог такмичења.

Мурињо је у тренерској каријери освојио Лигу шампиона са Портом и Интером, а Лигу Европе са Портом и Манчестер јунајтедом, док је прошле сезоне са римским клубом тријумфовао у Лиги конференција.

Посебна специфичност за овдашње љубутеље фудбала је што ће о исходу вечерашњег финала одлучивати и  српски интернационалци који су у саставима оба тима.

За екипу Севиље игра српски репрезентативац Немања Гудељ, а у тиму је и бивши голман "орлова" Марко Дмитровић, док у тиму Роме наступа српски интернационалац Немања Матић.

БОНУС ВИДЕО: ТАЈНА НАЈВЕЋЕГ ФУДБАЛСКОГ СТАДИОНА НА СВЕТУ: Ово је листа ТОП 10 „храмова фудбала“

ЛУКА ЈОВИЋ БИ ПОНОВО МОГАО БИТИ ПИОЛИЈЕВ ЏОКЕР: Милан у паклу Олимпика јури гол заостатка против разигране вучице

ЛУКА ЈОВИЋ БИ ПОНОВО МОГАО БИТИ ПИОЛИЈЕВ ЏОКЕР: Милан у паклу ''Олимпика'' јури гол заостатка против разигране ''вучице''

У реванш утакмици четвртфинала Лиге Европе фудбалери Роме ће на ''Олимпику'' бранити великих 1:0 које су зарадили на ''Сан Сиру'' пре седам дана против Милана (21.00).

18. 04. 2024. у 07:55

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17