ПАРТИЗАН ЗАХВАЉУЈУЋИ СЈАЈНОМ НАПАДАЧУ ПОБЕДИО У СУБОТИЦИ: Рикардо Гомеш решио и Спартак

М. Блажић

19. 02. 2023. у 22:41

КАД је тешко Рикардо. У Молдавији против Шерифа Рикардо Гомеш је постао најефикаснији странац свих времена у српском фудбалу, а са јучерашња два гола Спартаку интернационалац са Зеленортских острва је поново избио на чело листе стрелаца и учинак у Партизановом дресу у званичним утакмицама подигао на "коту 86". Суботичани су се борили, деловали као екипа која може да изненади као јесенас у Хумској, али су на крају ипак остали празних шака - 1:2 (0:1).

Разлика између европског Партизана и оног за домаћу "употребу" је била видљива и јуче у Суботици у добром делу окршаја са Спартаком. Недостатак агресије, енергије, али и брзе и течне игре оставио је поново црно-беле у ситуацији да зависе од тренутка инспирације неког од најбољих појединаца. Као и у Кишињеву четири дана раније, команде "ваљка" је преузео Рикардо Гомеш, и у моментима када није било Натхових лопти као на тацни или Дијабатеових продора на боку сам је на својим леђима вукао екипу и погађао када је деловало да би нервоза могла да се појача.

Могао је Партизан и пре првог Рикардовог поготка да стигне до предности и то у два наврата практично у истом, 30. минуту, али је прво шут Филиповића укротио Дубљанић, да би затим покушај Натха из добре позиције био изблокиран. А онда је стигао 41. минут у којем је Мениг послао изузетно прецизан пас иза леђа одбране Суботичана, Рикардо је прихватио лопту, истрчао са њом 30-ак метара, а затим са 15 метара искоса погодио десни доњи угао Дубљанићевог гола.

Минимална предност синоћ није била довољна да се "закључа" утакмица као пре две недеље против Напретка у Крушевцу, пошто је домаћина вратио егал већ у осмом минуту наставка. Одложена лопта Шимуре стигла је на ивици шеснаестерца до Станића, везиста "голубова" је траљаво шутирао, али је имао среће да она на путу до мреже закачи и Траореа и Марковића и заврши иза Поповићевих леђа - 1:1.

Офанзива гостију без конкретног плана и идеје која је затим уследила могла је да резултира новим вођством већ у 61. минуту, када је капитен Урошевић уместо мреже затресао стативу Спартаковог гола. Да нервоза не превлада у завршници поново се постарао први стрелац Суперлиге и најбољи инострани голгетер у историји српског фудбала. Покушај резервисте Јовића у 67. минуту са десетак метара искоса се на срећу црно-белих одбио право на ногу Рикарда Гомеша и ту кикса није могло да буде - 1:2. До краја практично више није било никаквих узбуђења ни на једној ни на другој страни терена.

- Драго ми је што се данас показало да екипа са дна табеле може да парира Партизану. Још нисмо скинули гаће, разумеће људи на шта мислим - кратко и загонетно је прокоментарисао стратег Партизана Гордан Петрић после утакмице.

СПАРТАК - ПАРТИЗАН 1:2 (0:1)

СТРЕЛЦИ: Станић у 53. за Спартак, Рикардо у 41. и 67. минуту за Партизан. Стадион: Градски. Гледалаца: 2.000. Судија: Александар Живковић (Ниш) 7.

СПАРТАК: Дубљанић 7 - Танасин 6 (од 85. Осеји -), Остојић 6,5 (од 51. Богићевић 6), Маринковић 6,5, Виторовић 6 - Адо 6, Станић 7 (од 84. Ђурасовић -) - Шимура 6,5, Срећковић 6,5 (од 72. Тодоровски -), Бијеловић 6,5 (од 84. Дунђерски -) - Хрстић 6.

ПАРТИЗАН: Поповић 7 - Филиповић 6,5, Вујачић 7, Марковић 6,5, Урошевић 7 - Траоре 6 (од 62. Андраде -, од 85. Илић -), Белић 6,5 (од 76. Фејса -) - Дијабате 6, Натхо 6,5 (од 76. Баждар -), Мениг 7 (од 62. Јовић -) - Рикардо 8.

Играч утакмице: Рикардо Гомеш (Партизан).