ДЕСЕТ НАЈСКУПЉИХ СУВЕНИРА: Љубав према идолима нема цену

Стефан РАЈИЋ

12. 05. 2022. у 12:08

ЗА највеће спортске навијаче, подршка омиљеном играчу или тиму је попут религије.

ДЕСЕТ НАЈСКУПЉИХ СУВЕНИРА: Љубав према идолима нема цену

Фото архива ВН

То само значи да кад год се на аукцији појави било какав сувенир у виду одеће, обуће, реквизита препознатљивог за одређени спорт, па чак и парче папира, само је још једна прилика да се дође у посед "реликвије". Стога, на свету постоје многобројни колекцинари који не питају за новац само да би у својим рукама држали неке од највећих спортских "светих гралова".

Тако је, недавно, дрес славног Аргентинца Дијега Арманда Марадоне, у којем је постигао два гола у четврфиналу Светског првенства 1986. године у Мексику против репрезентације Енглеске, продат анонимном купцу за невероватних 8,5 милиона евра. На легендарној утакмици омалени "гаучос" је затресао мрежу Питера Шилтона, прво чувеном "Божјом руком", а потом је докрајчио "Горди Албион" голом века, када се са центра игралишта сјурио га голу и кроз слалом играча у белим дресовима обезбедио тријумф свом тиму.

После меча Стив Хоџ је разменио дрес са Марадоном, који се после 36 година нашао пред понуђачима у акцијској кући "Сотби". Чак ни из ове реномиране америчке агенције нису очекивали да ће интересовање бити огромно, поготово да уђе у историју као најскупљи спортски предмет икада продат, који је, тако, завредео место у Гинисовој књизи рекорда.

ЏОРДАНОВЕ ПАТИКЕ, РАСЕЛОВ ДРЕС...

КАДА су у питању неки од симбола који су обележили чувене кошаркше, два се посебно издвајају. Патике легенде игре под обручима Мајкла Џордана, које је носио у петом мечу своје дебитантске сезоне 1984, продате су прошле године у Лас Вегасу за рекордних 1,4 милиона евра. Такође, и дрес Бостон Селтикса НБА рекордера по броју титула Била Расела у којем је освојио последњи, 11. прстен 1969. "отишао" је за нешто више од милион евра.

Колико је плави дрес "за копље" испред осталих фудбалских предмета говори податак да је наредни на листи вреднован тек нешто преко 1,1 милиона евра, када је нашао на продаји. То су, заправо, била прва правила игре најважније споредне ствари на свету из 1858, од стране најстарије екипе Шефилда. На папиру са ручно исписаним правилником пише да обе екипе имају по 20 играча на терену, не постоји пенал, па чак да се лопта сме ухватити руком, али само под одређеним околностима.

Ипак, када се погледа целокупна листа предмета на аукцијама, убедљиво доминирају бејзбол реквизити. Од првих десет места чак седам је из овог спорта. Поготово се то односи на једног од најпознатијих играча игре са лоптом и палицом Бејба Рута.

Скоро све из читаве каријере популарног "Султана ударача" нашло се на аукцији, укључујући и победничко прстење, палице, лоптице... Ипак, два дреса су се издвојила "из масе". Мајица из 1920. када је прешао из Бостон ред сокса у Њујорк Јенкије продата је за нешто више од 4 милиона евра, а те године је започело чувено "Бамбиново проклетство", које је франшиза из Масачусетса успела да скине тек 2004. године.

КУБЕРТЕНОВ ПРОГРАМ И КОШАРКАШКА ПРАВИЛА

КОЛЕКЦИОНАРИМА није страно да уђу у "рат" ни када су у "игри" прва правила неких од најпознатијих спортских игара. Тако су кошаркашка правила творца игре под обручима из 1891. Џејмса Нејсмита продата за 4,08 милиона евра, док су правила бејзбола Данијела Луцијуса Адамса из 1857. купљена за милион мање.

Занимљиво, тик, испод Марадониног дреса по цени од вртоглавих 8,35 милиона евра налази се програм Oлимпијских игара које је 1892. написао Пјер де Кубертен, који садржи 14 страница, на основу којих су се четири године касније одржале прве модерне игре.

Још већу цену достигао је Рутов дрес који је носио између 1928. и 1930. такође играјући за екипу из Велике јабуке. Током 2019. продат је за чак пет милиона евра, што је до недавног дреса Марадоне био најскупљи део одеће било ког спортисте.

Када је у питању бејзбол, нешто што колекционари посебно вреднују су и картице неких од најбољих играча. Тако су се управо тих парчића папира Хоруса Вагнера и Микија Мантла докопали сакупљачи уметнина по цени од 6,2 милиона евра, односно 4,9 милиона.

ДЕСЕТ НАЈСКУПЉИХ

1. Марадонин дрес са СП 1986. 8,5

2. Манифест Пјера де Кубертена из 1892. 8,35

3. Картица Хоруса Вагнера 6,2

4. Дрес Бејба Рута из периода 1928-1930. 5,0

5. Картица Микија Мантла 4,9

6. Правила кошарке Џејмса Нејсмита из 1891. 4,08

7. Правила бејзбола Данијела Лицијуса Адамса 3,08

8. Лоптица којом је Марк Мегвајер постигао 70 хоум ран 2,85

9. Победнички прстен Бејба Рута из 1927. 1,99

10. Бејзбол слика Нормана Роквела 1,61

о Цене су у милионима евра.

БОНУС ВИДЕО: НАЈГРУБЉЕ ЛИГЕ НА СВЕТУ: Суперлига Србије у врху, како стоје остали?

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

Рат у Украјини је трагичан по више основа, као и сваки рат уосталом, а најновије вести везане за њега - стижу из сфере спорта. Русија, међутим, није у центру пажње овог пута, већ њена највећа савезница, Белорусија.

24. 04. 2024. у 16:39

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри