ДА ЛИ СТЕ ОВО ЗНАЛИ? Звезда и Динамо су после језивог хаоса на Максимиру ипак играли, а ево како се то завршило

02. 08. 2021. у 12:49

ПОТЕНЦИЈАЛНИ меч између Црвене звезде и Динама у квалификацијама за Лигу шампиона је изазвао много коментара.

Гореће регион, ако укрсте копља шампион Србије и Хрватске. На ово се чекало три деценије.

Она чувена неодиграна утакмица на Максимиру у мају 1990. није и последња у дугом низу фудбалских судара загребачког Динама и Црвене звезде.

У историји постојања ова два клуба, одиграно је укупно 115 мечева, у којима је Звезда добила 38, изгубила 34, нерешено је било 33 пута, а гол-разлика је на страни црвено-белих, 143:136.

После оног неодиграног меча, који се, не баш исправно, назива "утакмицом којом је почео рат" и то због екстремног насиља на трибинама, ови ривали су се још трипут састали.

Најпре су, после тих инцидената у Загребу, игрлаи у 14. колу првенства СФРЈ за наредну, сезону 1990/1991 у Београду, када су пред 40.000 гледалаца головима Стошића у 9, те Бинића у 19. и 77. минуту, црвено-бели тријумфовали са 3:1 над Динамом за који је утешни погодак постигао Петровић у 75. минуту.

Други меч после инцидената на Максимиру су одиграли на традиционалном фебруарском турниру у Мостару.

Тада је 3. фебруара 1991. голом Југовића, на асистенцију Просинечког с левог крила у десетом минуту, Звезда добила Динамо са 1:0, а онда је на ред дошао досад последњи сусрет два великана некадашње Југославије.

Било је то 33. коло шампионата, који је на крају клуб са Маракане и освојио, а другопласирани Динамо је тог 18. маја 1991. тријумфовао са 3:2. Тада су за домаћина заиграли Ладић, Прељевић, Гашпар, Петровић, Першон, Иштванић, Аџић, (Жидан), Младеновић, Шукер, Бобан и Шаља, за госте Стојановић, Радиновић, Маровић, Шабанаџовић, Белодедић, Најдоски, Просинечки, Стошић, Панчев, Момчиловић, Бинић (Савић).

Како је Звезда малтене пребринула све бриге око титуле, а чекао ју је најважнији меч у њеној историји кроз само девет дана (када је, 29. маја, у Барију и постала првак Европе победом над марсејским Олимпиком - 0:0, пеналима 5:3), Динаму је тај првенствени тријумф припао и поред два рана гола Дарка Панчева.

Чувена "кобра" је мрежу домаћих затресла у 6. и 14. минуту, а одговор је стигао преко Шукера (пенал у 17. минуту), Гашпара (44.) и Жидана (89) за коначних 3:2 у досад последњем међусобном дуелу ових клубова.

Од тог дана, па оних ратних година крвавог распада Југославије, Динамо је у такмичарским мечевима за ривала из Србије имао само Партизан, док се Звезда састала једино са Интером из Запрешића од хрватских клубова.

Загрепчани, тада под именом Кроација, су у Хумској изгубили 1997. са 1:0 у борби за Лигу шампиона, али су зато у главном граду Хрватске тријумфовали са 5:0 у реваншу, док је Звезда 2005. у борби за Куп УЕФА победила Запрешићане са 1:3 у гостима, а потом са 4:0 на Маракани.

Ипак, у сећању присталица београдских црвено-белих и загребачких "модрих" као најснажније "међусобно сећање", чак и три деценије касније - остаје онај никад одиграни сусрет на Максимиру, 13. маја 1990. године.