ПЕЋИНА ПОНОВО ОКУПЉА ВЕРНИКЕ: Група Требињаца успела је да пронађе чувено место о којем су се преносиле приче са колена на колено

Дубравко ЦУРАЋ

30. 04. 2021. у 07:13

О КАЛУЂЕРОВОЈ пећини изнад Богојевића села, на Зупцима код Требиња, постојале су приче које су се преносиле са колена на колено, а на Никољдан 2020. група Требињаца пореклом из тог краја, успешно је завршила потрагу места за које се сматра да су, како каже предање, монаси тадашњег манастира Свети Ђорђе користили да се склоне од Турака.

ПЕЋИНА ПОНОВО ОКУПЉА ВЕРНИКЕ: Група Требињаца успела је да пронађе чувено место о којем су се преносиле приче са колена на колено

Фото Архива

Након више од 500 година на том месту служена је света литургија, којој је присуствовало осамдесетак Требињаца предвођених игуманом манастира Светог Ђорђа на Зупцима оцем Исаијом.

Отац Исаија каже да је Калуђерова пећина веома важна за православну цркву у Херцеговини.

- Пред најездом Турака у 15. веку ту се склонио део монаха тадашњег манастира Светог Ђорђа. То се догодило 1465. године. Турци су тада побили 14 монаха и то на најрадоснији хришћански празник Васкрс, док се између три и седам монаха склонило у брдо изнад манастира и ту су окончали свој овоземаљски живот - подсетио је отац Исаија.

Фото Архива

Манастир Светог Ђорђа изграђен је 1285. година, али су га Турци разорили до темеља у 18. веку. Поново је обновљен 1901. године, а налази се на 728 метара надморске висине, док се Калуђерова пећина налази на око 1.150 метара надморске висине. До Калуђерове пећине води веома уска и стрма стаза, а при самом врху користе се скеле како би се дошло до саме пећине.

СЛУЖБЕ

У КАЛУЂЕРОВУ пећину постављено је неколико икона, а ускоро ће се ту наћи и свето Јеванђеље. Отац Исаија нам каже да ће у њој служити два пута годишње - око празника Благовести у априлу и Ђурђица у новембру.

Требињци који су је пронашли нису крили задовољство када су открили место о коме се до тада причало, али и писало.

Фото Архива

- Када смо стигли до тог места и видели три уклесана крста у камену и престо, који су веома добро очувани одмах смо знали да је реч о Калуђеровој пећини. Слушали смо много причао о њој, знали да постоје и писани трагови, а оно што нам је посебно драго је што се сада поново служи и литургија захваљујући оцу Исаији - каже један од Требињаца, који је био међу онима који су пронашли Калуђерову пећину.

О Калуђеровој пећини постоје и писани запис који датира из 1895. године објављен у "Босанској вили", чији је аутор Јован Билбија. Аутор је између осталог навео:

"...Пећини је врло тежак приступ, тако да се са тешком муком пужући до ње доћи море. За пећину народ приповеда да је у њој живио неки калуђер (пустињак), који је био тако побожан и праведан, па када би изашао из пећине излечио би многе болеснике."

Билбија у тексту, између осталог, наводи и да је био у пећини, да су јој врата широка и висока око два метра те да има две просторије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)