ВОЗАЧИ ДУГУЈУ 72 МИЛИОНА! У БиХ велики број неплаћених казни због прекршаја у саобраћају, рекордер је Сарајлија са око 350 пријава

О. МАТАВУЉ

20. 03. 2021. у 08:12

ВОЗАЧИ у БиХ дугују држави 72.858.026 марака по основу неплаћених казни за саобраћајне прекршаје. Према подацима Агенције за идентификационе документе, евиденцију и размену података БиХ (IDDEEA) возачи из Републике Српске за казне дугују 23.366.043 КМ.

ВОЗАЧИ ДУГУЈУ 72 МИЛИОНА! У БиХ велики број неплаћених казни због прекршаја у саобраћају, рекордер је Сарајлија са око 350 пријава

Контрола саобраћаја МУП РС / Фото МУП РС

Дуг возача из Федерације БиХ је дупло већи и износи 46.759.523 КМ, а у Брчко дистрикту 3.190.360 КМ.

Апсолутни рекордер, по износу дуга, јесте мушкарац из сарајевске општине Стари град. Ради се о Ф. Ј. којег је патрола ПУ Источно Сарајево 13. марта зауставила и привремено му одузела "фијат пунто", утврдивши да има више од 350 неплаћених прекршајних налога.

- Ф. Ј. је управљао нерегистрованим возилом, без ознака и пре стицања права на управљање возилом. Увидом у службене евиденције утврђено је да у регистру казни има укупан дуг од 257.163 КМ - наводе у ПУ Источно Сарајево.

То је једини возач у БиХ који има шестоцифрен износ дуга. По износу се издвајају два возача из Брчког који за неплаћене саобраћајне прекршаје дугују 85.720 КМ, односно 78.548 КМ. На "победничком постољу" дужника из РС су возач из Модриче (73.539 КМ), Српца (58.194) и Требиња (53.968 КМ). Рекордера из Сарајева у ФБиХ прате возачи из Живиница и Хаџића, са дуговима од 67.373 КМ, односно 64.915 КМ.

- Највише новца дугује се за прекршаје прекорачења брзине. Следи вожња без важеће возачке дозволе, невезивања појаса, недостатка опреме, и вожња без положеног возачког испита - наводе у IDDEEA.

Опште је познато да у Српској регистрација возила или продужење возачке дозволе није могуће без плаћања казне, па су се грађани досетили да возила преписују на друге особе. И принудна наплата, коју МУП РС прослеђује Пореској управи, немогућа је уколико дужник не поседује имовину или редована примања. Крајњи облик наплате је замена новчане казне за казну затвора и то тако што се за сваких 50 КМ дуга одређује дан затвора, с тим да казна не може бити дужа од 60 дана.

У Прекршајно-комуналном одељењу Основног суда у Бањалуци појашњавају да ту процедуру покрећу овлашћени органи (полиција, инспекција...) који су издали налог. Напомињу да се процедура може покренути само за сваки неплаћени налог понаособ.

- Не постоји могућност збирне наплате целокупног дуга који се води у Регистру неплаћених казни - наводе у суду.

То практично значи да возач из Модриче због дуга од 73.539 КМ не може ићи четири године у затвор, јер се о сваком неплаћеном прекршају мора одлучивати појединачно. С обзиром на претрпаност судова добар део укупног дуга возача у Српској вероватно никада и неће бити наплаћен, будући да застаревају пет година од правоснажности.

НЕПЛАЋЕНО 25 ОДСТО КАЗНИ

ПРЕМА подацима IDDEEA у 2020. издат је 864.531 прекршајни налог због кршења саобраћајних прописа. Плаћено је 692.180 налога, неплаћено 160.375 односно око 25 одсто, а за 11.976 је затражено судско одлучивање

ДУГ "ОДЛЕЖАЛО" 100 БАЊАЛУЧАНА

У ОСНОВНОМ суду у Бањалуци наводе да већ неколико година у пракси имају случајеве у којима се новчане казне претварају у затворске.

- До сада је 100 особа издржало различите затворске казне због неплаћеног дуга по прекршајном налогу. Судије за прекршаје готово сваки други дан потписују таква решења - наводе у суду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БОРИША СИМАНИЋ ШОКИРАО СВЕ! Ево шта је изјавио репрезентативац који је изгубио бубрег играјући за Србију (ВИДЕО)