САМО ИМ СНЕГ ФАЛИ: Брину за дивљач у Парку природе Цицељ
ДА оправдају поверење, добијено од Владe РС и Завода за културно-историјско наслеђе, о очувању и бризи над првим Парком природе-Цицељ у Републици Српској, ове зиме су у парку, изузетно активни шумари и волонтери „“Еко-центра“ на исхрани дивљачи.
Фото; Р. Миловић
- У оквиру 330 ха налази се и прашума Боровица од 13 ха, што је јединствен пример на Балканском полуострву, са изузетним флористичким диверзитетом и богаством исконских пејзажа разасутих на богатој мрежи геоморфологије и хидрологије, али и бројна дивљач. Подручје парка редовно обилазе чувари, па волонтери „Еко-центра Чајниче“, а у помоћ прискачу и мештани чије се куће налазе у зони Парка природе. Ово лепо, позно јесење време, користи се за дотур сена и житарица за исхрану дивљачи – каже за „Новости“ Марко Мићевић в.д. директор ШГ „Вучевица“.
На подручју Парка природе и Прашуме, удаљене 200 м ваздушном линијом од центра града, налази се 513 васкуларних биљака, шуме букве, јеле и смрче, извориште „Врело“ са којег се напаја град Чајниче и планински врхови Стражица 1432 м, Тројан 1332м, Цицељ 1281 м и Премет 1231 метар.
- Овде се ништа не препушта случају. Парк природе је дат на управљање ШГ“Вучевица“, па је Управни одбор, у којем су и чланови „Еко-центра“, сачини оперативни план за деловање у зимском периоду како би се очувале све вредности у Парку природе – каже Његош Тупеша председник НВО „Еко-центар“ из Чајнича.
"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!
СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!
10. 03. 2026. у 18:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (0)