ДОДИК ОДБИО АМЕРИЧКУ ПОНУДУ: Почела посебна седница Народне скупштине Републике Српске

Р. С.

29. 07. 2020. у 12:51

ПОСЕБНА седница Народне скупштине Републике Српске почела је данас у Бањалуци, а посланици ће се изјашњавати о изјавама члана Предсједништва БиХ из Републике Српске Милорада Додика о проглашењу одлука Председништва БиХ, усвојених без консензуса на седници 22. јула, веома штетним по виталне интересе Српске.

ДОДИК ОДБИО АМЕРИЧКУ ПОНУДУ: Почела посебна седница Народне скупштине Републике Српске

Фото: АП/Прва принсткрин

Реч је о три одлуке које су донесене прегласавањем српског члана Председништва - Одлука о одобравању закључивања Меморандума о сарадњи између Министарства безбедности БИХ и Министарства унутрашње безбедности САД о сарадњи у вези са употребом путничких информација, Одлука о одобравању закључивања уговора о приступању БиХ Међународном истраживању развоја читалачке писмености ПИРЛС 2021 и Одлука о одобравању закључивања Споразума о учешћу БиХ у Програму за међународно оцењивање ученика /ПИСА/ 2021.

Ова посебна седница заказана је на захтев српског члана Предсједништва Милорада Додика.

Додик је у уводном обраћању, говорећи конкретно о Меморандуму са САД, истакао да он искључује било какву могућност да по овим питањима буде ангажована полиција Републике Српске и друге агенције на простору РС.

- То је кључни разлог зашто сам сматрао да не треба дозволити да овај Меморандум добије подршку - истакао је Додик.

Навео је и да он садржи низ материјалних повреда и да нису уважена мишљења Владе, институција Републике Српске нити представника Републике Српске у заједничким институцијама БиХ.

- Верујем да ово нема никакве везе са суштином одлучивања на нивоу БиХ, него има везе са политичким препуцавањем што је подразумевало да се наводно супротставимо САД у погледу неприхватања оваквог меморандума - нагласио је Додик.


Српски члан Председништва БиХ је рекао да Република Српска нема ниједан разлог и потребе да се двоуми у вези са тим, истичући да оно што је мимо Устава и мимо интереса и надлежности институција Републике Српске не може да буде прихваћено "таман на другој страни биле САД и све друге земље заједно".

- Само примитиван приступ би ишао из ФБиХ да се то објашњава како је Република Српска против борбе против тероризма и организованог криминала јер то није тачно - нагласио је Додик.

Додик је рекао да је на сва три питања за која је тражио подршку Народне скупштине Републике Српске угрожен интерес Републике Српске, имајући у виду да се задире у уставно-правни поредак и покушава дислоцирати одговорност везано за поједина питања.

- Овде је место одлуке. Велика је ствар да је ова Народна скупштина крајње и одлучујуће место и да је ова скупштина изнад Председништва БиХ у неком погледу. Нећу оклевати да и на бизарним стварима покренем витални национални интерес. Било је превише скрнављења и кршења наших права. Ово гласање ће бити да ли сте за Додика или за Џаферовића и Комшића. У том погледу је све јасно – рекао је Додик обраћајући се посланицима у скупштини Српске.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и Иранци изађите на улице

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"

СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.

12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37

Коментари (4)

Циклус и губитак гвожђа: Скривени разлог за умор код многих жена