"ОСТВАРИО САМО ДЕВЕТ ПОСТО ГОДИШЊЕ НОРМЕ": Тужилаштво БиХ о наводним притисцима на тужиоца Одобашића

Владимир Митрић
Владимир Митрић

03. 02. 2026. у 11:41

Тужилаштва БиХ је, поводом информација у јавности који се односе на предмет с догађајима на подручју Санског Моста током 1992. године, саопштило да је, јуче, у уторак, главни тужилац Тужилаштва БиХ Канцеларији дисциплинског тужиоца поднео дисциплинску пријаву против тужиоца Изета Одобашића, " због дисциплинских прекршаја неизвршавања законом прописаног упутства надређеног тужиоца и кршење принципа Етичког кодекса тужиоца који су довели до нарушавања угледа и интегритета правосуђа".

ОСТВАРИО САМО ДЕВЕТ ПОСТО ГОДИШЊЕ НОРМЕ: Тужилаштво БиХ о наводним притисцима на тужиоца Одобашића

Фото:В.Митрић

Наводи се да је Одобашићу је још 26. марта 2024. године издато упутство да у том предмету оконча истрагу и донесе тужилачку одлуку до 1. децембра 2024. године, али је годину дана након што му је протекао рок, тачније 2. децембра 2025. године у кабинет главног тужиоца доставио нацрт наредбе о спровођењу истраге, која је била непотпуна, нејасна и потпуно у супротности са досадашњом праксом Тужилаштва БиХ и Суда БИХ. У већем делу је, како се наводи, садржавала дословно копиран текст из других предмета тужилаштва.

- Због тих разлога, а у складу са подзаконским актима, тај документ му је враћен на уређење и отклањање уочених неправилности - кажу у Тужилаштву БиХ. - Напомињемо да је  пракса да се тужиоцима дају упутства и инструкције ради отклањања недостатака, у складу са смерницама ВСТС БиХ и готово је свакодневна у раду тужилаштва, те су само у 2025. години дато десетине упутставави инструкција с циљем отклањања уочених недостатака и спречавања ситуација да се оптужнице од Суда БиХ  вишеструко враћају на дораду и уређење или чак одбијају због процесних недостатака.

Уместо да поступи по добијеним упутствима и уреди предметни акт, наводе даље, "тужилац је законита упутства игнорисао и у кабинет главног тужиоца,  30. децембра прошле године (непуна два дана пре истека календарске године) доставио нацрт оптужнице, са истим недостацима као што је садржавао и нацрт наредбе о спровођењу истраге, са циљем да до 31. децембра предмет искаже завршеним ради остварења норме, јер је у том тренутку за 2025. годину имао остварену годишњу норму од свега девет одсто ".

- Како тужилац није поступио по упутствима наложено је руководиоцу Посебног одсека за ратне злочине да закаже састанке са поступајућим и другим тужиоцима, како би се тужиоцу Одобашићу помогло да у том предмету заврши истрагу и подигне оптужницу - кажу у Тужилаштву БиХ. -Међутим, свестан да у року од два дана, колико је било остало до краја 2025. године, неће моћи да  исправи недостатке, те последично томе нити позитивно оцењен за свој рад у тој години, у намери да своје неефикасно поступање оправда наводним забранама  стране главног тужоца, тужилац Одобашић је у јавност изнео нетачне и неистините информације о утицају главног тужиоца на његов рад, чиме је починио поменуте прекршаје.

Апсолутно је нетачно, како кажу, да је главни тужилац било коме нешто забранио а поготово забранио подизање оптужнице, јер и главни тужилац и руководство ПОРЗ тужиоце охрабрују и подржавају за постизање што бољих резултата, а у складу са професионалним нормама и стандардима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СРБИ У ШОКУ ГЛЕДАЈУ И ДЕЛЕ СНИМАК: Погледајте како су огромни таласи прогутали омиљено летовалиште наших људи у Грчкој (ВИДЕО)

СРБИ У ШОКУ ГЛЕДАЈУ И ДЕЛЕ СНИМАК: Погледајте како су огромни таласи "прогутали" омиљено летовалиште наших људи у Грчкој (ВИДЕО)

СНАЖНО невреме које је захватило Халкидики донело је неуобичајене призоре из Пефкохори, грчког летовалишта које Срби масовно посећују сваког лета. Уместо уобичајене зимске тишине, обала изгледа као под ударом филмске олује: таласи прелазе преко читавог шеталишта, а ветар савија палме дуж обале Грчке.

03. 02. 2026. у 15:55

Коментари (0)

ЗАПАД У ШОКУ! Цела Русија слави, ово је чекала од 2022!