НЕ СМЕТА НАМА ДАН РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ, НЕГО СВЕТИ СТЕФАН: Бизарно објашњење америчке амбасаде о празнику

Марко Колашинац
Марко Колашинац

09. 01. 2024. у 11:56

АМЕРИЧКА амбасада у Сарајеву саопштила је данас поводом 9. јануара, Дана Републике Српске, да проблем није у прослави празника, него у одлуци да то буде 9. јануар.

НЕ СМЕТА НАМА ДАН РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ, НЕГО СВЕТИ СТЕФАН: Бизарно објашњење америчке амбасаде о празнику

Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

- Проблем не лежи у прослави празника, него у одлуци да то буде деветог јануара. Повезивање тог обележавања са православним верским празником у супротности је са неколико одредби Устава БиХ којима се забрањује дискриминација. Ово је ствар закона, а не нечијег мишљења - наводи се у саопштењу.

Додају да члан 3 Дејтонског устава прописује да се ентитети у потпуности морају придржавати одлука институција БиХ, укључујући и коначне и обавезујуће пресуде Уставног суда БиХ.

- Према Кривичном закону БиХ, непоштовање пресуда Уставног суда БиХ представља кривично дело. И ово је ствар закона, а не нечијег мишљења. САД очекују да ће релевантне институције за спровођење закона и правосудне институције спровести истрагу о сваком случају кршења закона који је повезан са прославом Дана Републике Српске деветог јануара - навели су из Амбасаде САД.

Подсетили су и да су САД и пре реговале на, како су навели, антидејтонска деловања и неће оклевати да то ураде и убудуће.

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од 45 и плаћаћемо је још

ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још

ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.

13. 12. 2025. у 15:33

Коментари (19)

АНА ВОЛЕЛА ТЕНИСЕРА? Шпански медији брујали о њиховој романси - можда би крај њега била срећнија