(ИСПРАВКА) Босна и Херцеговина није "државна заједница састављена у Дејтону"

С. МИШЉЕНОВИЋ

20. 11. 2023. у 07:15

У УТОРАК, 21. новембра, навршава се 28 година од када је у америчкој бази "Рајт Петерсон" у Дејтону парафиран Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан трогодишњи грађански рат у БиХ и успостављен нови уставноправни поредак БиХ.

(ИСПРАВКА) Босна и Херцеговина није државна заједница састављена у Дејтону

Доношење Дејтонског споразума, Фото РТРС

Дан потписивања тог споразума је у РС је нерадни дан, док Федерација не обележава овај датум.

Лидер Народне партије Српске Дарко Бањац каже да Српска остаје посвећена очувању и заштити слова Дејтонског мировног споразума као међународног уговора преточеног и у Устав БиХ.

- То многима смета. Део великих западних сила које су га потписале не поштује тај уговор. Али, ми смо на то навикли и боримо се и борићемо се за очување наших права - рекао је Бањац поводом 28 година од парафирања Дејтонског мировног споразума.

Председник Борачке организације РС Радан Остојић сматра да БиХ има шансе да опстане једино на принципима изворног Дејтонског мировног споразума јер било какав покушај другачијег уређења води Републику Српску у самосталност.

- Период од закључења споразума до данас показује цинизам међународне заједнице која, уместо да чува тај споразум, као његов гарант, она га скрнави и уништава искључиво на штету српског народа и РС - указао је Остојић.

НАПОМЕНА:

Након анализе портала Раскринкавање.ба, из нашег изворног текста уклоњени су делови где се помиње да је "Република Српска међународно призната", те "да је БиХ државна заједница". Тврдња да је тим споразумом створена државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, јесте манипулација чињеницама. Формулације о настанку Босне и Херцеговине као међународноправног субјекта Дејтонским споразумом наводе на закључак да пре парафирања тог споразума БиХ није постојала.

Први став Првог члана Устава Босне и Херцеговине, садржаног у Анексу 4 Општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини, не подржава ову тврдњу. У њему се наводи да Република Босна и Херцеговина наставља правно постојање као држава, остаје чланица Уједињених народа и може задржати или тражити пријем у организације унутар тог система и другим међународним организацијама. Јасно се наводи да се мења или прилагођава унутрашња организација.

Став 3 Члана један наводи да се Босна и Херцеговина састоји од два ентитета, Федерације БиХ и Републике Српске. Стога, она није "састављена" односно настала спајањем тих ентитета, већ се од њих састоји.

Извињавамо се читаоцима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!