ТЕШКА ГОДИНА ЗА ВЕЋИНУ ТРЕБИЊСКИХ ВИНОГРАДАРА Мање грожђа, веће цене

Дубравко Цурац

14. 08. 2023. у 09:15

ПРВЕ бербе грожђа у требињским виноградима требало би ускоро да почну, али већ сада је извесно да у последњој деценији није било теже године и да ће поједини приноси бити умањени и до 50 одсто. Самим тим грожђе и вино ове јесени биће знатно скупљи, а процењује се да ће цене расти до 30 одсто.

ТЕШКА ГОДИНА ЗА ВЕЋИНУ ТРЕБИЊСКИХ ВИНОГРАДАРА  Мање грожђа, веће цене

Д. Цураћ

Само пролеће било је изразито кишно, потом је стигао јулски топлотни талас, а августовске кише додатно су отежале посао па ће због неповољног времена и кашњења у дозревању и берба почети касније.

- Пламењача је ове године десетковала винограде, а са топлотним таласима уследила је и пепелница. У последњих 10 година нисмо имали овако изазовну годину - каже агроном Игор Дабић.

Неповољне временске прилике су захтевале више третирања, а у крајњој линији мањи принос и скупљу производњу.

- У виноградима у којима на време нису спроведене заштитне мере род грожђа би могао да буде мањи и до 50 одсто. Чак и они који су све радили како треба, могу очекивати мањи род - каже Дабић.

Поскупљење до 30 одсто

Они који купују грожђе како би производили вино или ракију, мораће издвојити знатно више новца у односу на прошлу годину. Вранац који се лани продавао по 1,50 ове године биће две марке по килограму, а и остале сорте биће скупље најмање 30 одсто.

У највећем виногорју у Српској, којим газдује "Агрофин" и под виноградима има око 160 хектара, очекују за око 10 до 15 одсто мањи принос него лане. Сада је, кажу, фаза шарања зрна и важно је да буду сунчани дани да би грожђе сазрело, а берба би требало да почне од 5. до 10. септембра, с тим да берба шардоне почиње за неких 20 дана.

И у виноградима Петијевић успели су да сачувају своје грожђе и то захваљујући редовним третманима.

- Имали смо знатно већи број прскања, али на крају смо, ипак, задовољни - каже Ранко Петијевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)

Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)

У балистичком ракетном нападу на Димону, град на југу Израела, повређено је 47 људи, који су запослени у болници. Већина повреда је узрокована шрапнелима, према израелској служби за хитне случајеве Маген Давид Адом. Димона се налази око 13 километара од нуклеарног истраживачког центра Негев.

21. 03. 2026. у 21:44 >> 22:08

Коментари (0)

ЦЕО СВЕТ ИМ СЕ СМЕЈЕ: Урнебесан снимак из Хрватске шири се планетом брже од било чега (ВИДЕО)