У ГРАДИШЦИ СЛУЖЕН ПАРАСТОС ЗА ПОГИНУЛЕ СРБЕ: Прошло је 28 година од злочиначке акције "Бљесак"

Novosti online

01. 05. 2023. у 11:33

У ГРАДИШЦИ је код спомен-обележја служен парастос за 283 погинулих Срба пре 28 година у егзодусу из Западне Славоније у хрватској злочиначкој акцији "Бљесак", у којој је убијено 114 цивила, међу њима 56 жена и осморо деце до 14 година.

У ГРАДИШЦИ СЛУЖЕН ПАРАСТОС ЗА ПОГИНУЛЕ СРБЕ: Прошло је 28 година од злочиначке акције Бљесак

РТРС

Положени су венци и цвеће.

Венце су у име институција Републике Српске положили председник Републике Српске Милорад Додик, министар рада и борачко-инвалидске заштите Даније Егић, министар трговине и туризма Денис Шулић и изасланик српског члана и председавајуће Председништва БиХ Жељке Цвијановић.

Венце су положиле делегације Народне скупштине Републике Српске и Парламентарне скупштине БиХ, града Градишке, Трећег пешадијског Република Српска пука, невладиних организација и удружења проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске и НОР-а, као и Удружења протераних Срба из Западне Славоније и градских удружења.

Организатор обиљежавања историјског догађаја од републичког значаја је Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Владе Републике Српске.

У злочиначкој хрватској војно-полицијској акцији "Бљесак" на Западну Славонију 1. и 2. маја 1995. године, према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих, убијена су 283 лица, од чега 114 цивила, међу којима осморо деце до 14 година и 56 жена.

У акцији је протерано 15.000 Срба са својих вековних огњишта из Западне Славоније.

(РТРС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

Коментари (0)

Када је кеш/рефинансирајући кредит најбоља опција за вас и какве опције нуде банке у Србији?