ОДЛУКЕ ПАРЛАМЕНТА ПРЕД УСТАВНИМ СУДОМ: У Републици Српској нема сагласности за ступање на снагу "контра Инцкових закона"

О. МАТАВУЉ

21. 08. 2021. у 08:12

ЗАЈЕДНИЧКА комисија Народне скупштине и Већа народа Републике Српске нијe постигла сагласност у вези са непримењавањем такозваног Инцковог закона о негирању геноцида у РС, и допуна Кривичног законика РС.

ОДЛУКЕ ПАРЛАМЕНТА ПРЕД УСТАВНИМ СУДОМ: У Републици Српској нема сагласности за ступање на снагу контра Инцкових закона

Народна скупштина РС

То значи да закони остају ван снаге док о њима не одлучи Уставни суд Републике Српске.

- Будући да на седници није постигнута сагласност у погледу разматраних закона и одлука, акти су прослеђени Уставном суду Српске - Већу за заштиту виталног интереса ради доношења коначне одлуке - саопштено је из Већа народа.

Ради се о законима усвојеним 30. јула на Посебној седници НС РС, као одговор на одлуку високог представника Валентина Инцка о наметању допуне Кривичног закона БиХ којима се забрањује и кажњава негирање геноцида, злочина против човечности и ратних злочина и њихово величање.

Парламент Српске затим је усвојио Закон о непримењивању Одлуке високог представника, Закон о допуни КЗ РС којим се кажњава називање Републике Српске генодидном творевином, и називање народа геноцидним или агресорским, и Одлуку о њиховом превременом ступању на снагу.

Клуб Бошњака је на све акте уложио вето покренувши поступак заштите виталног националног интереса бошњачког народа.

- Бошњаци су пред комисију изашли са предлогом амандмана у којима су тражили потпуну измену наведених закона, чак и промену њиховог назива. До усаглашавања наравно није дошло, па су акти прослеђени Уставном суду РС на разматрање и доношење коначне одлуке која се може очекивати за нешто више од месец дана - рекао је добро упућени извор.

Уставни суд РС прво ће двотрећинском већином одлучивати о прихватљивости предмета, за шта имају рок од седам дана. Уколико се предмет прихвати, о ваљаности закона Веће одлучује у року од месец дана. Уколико Уставни суд одлучи да се закони не односе на витални национални интерес они се сматрају усвојеним. У супротном, неће бити усвојени и враћају се предлагачу на нову процедуру.

ВЕЋЕ ОД СЕДАМ СУДИЈА

ВЕЋЕ за заштиту виталног интереса при Уставном суду Републике Српске састоји се од седам судија. И то по два члана већа из сваког конститутивног народа и један члан из реда осталих. Да би суд одлучио да се у предмету ради о виталном интересу, потребан је глас најмање двојице судија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)