МАЛИ ЛАВ ЛУТАО ПО СУБОТИЦИ! Био је у лошем стању, дата му је инфузија и пружена прва помоћ
ПОСЛЕ мистериозног пантера који је наводно штрапацирао атарима око Апатина, Чантавирским путем у Суботици јуче је прошетала женкица лава. За разлику од пантера, она је врло брзо ухваћена и збринута, али се житељи најсевернијег града Србије с правом питају одакле дивље животиње, којима природа наше земље није станиште - на улицама?
фото: Ј.Л.
Како "Новости" сазнају, лавицу стару свега неколико месеци, умиљату и изнурену, пронашао је јуче, нешто после 10 часова, извесни Золика који је животињу одмах склонио са пута и потом позвао полицију.
На лице места стигли су инспектори, као и полицијски службеници који су позвали надлежне из Зоолошког врта на Палићу. Они су збринули малу лавицу и одмах је одвели на преглед код ветеринара.
Соња Мандић, директорка Зоолошког врта на Палићу, каже да није познато одакле се ова лавица нашла на Чантавирском путу и тврди да из зоо-врта није побегла.
- Одмах смо изашли на терен на локацију коју нам је доставила полиција и поступали смо онако како је неопходно да лав добије најбољу прву помоћ - каже Мандићева. - Податке из истраге и одговоре на питања одакле би лав могао да буде немамо, истражне поступке воде надлежни у полицији и Покрајинска инспекција за заштиту животне средине.
Директорка палићког зоо-врта открила је и стање у којем је била животиња када су је прегледали.
- Мала лавица је у заиста лошем стању. Претпоставка је да је стара свега неколико месеци, четири или пет, али због стања није могуће утврдити потпуно прецизно. Дали смо јој инфузију, пружена јој је прва помоћ и сви се, за почетак, искрено надамо да ће преживети. Ми ћемо јој свакако помоћи, учинићемо све што можемо да се опорави. У овом тренутку је једино важно да је опоравимо и подигнемо на ноге. Када лаборатијске анализе буду готове, ветеринар ће моћи да да прецизније мишљење о стању ове мале лавице - каже Мандићева и додаје да чекају и читање резултата рендгенских снимака после прегледа у Ветеринарској станици у Суботици.
Побегао или загубљен у шверцу?
СУБОТИЧАНЕ је јуче највише занимало одакле лав насред улице. За сада се претпоставља да је побегао из неког неадекватног смештаја или током неодговарајућег транспорта приликом шверца. Надлежни су и раније апеловали на грађане да дивље животиње не држе као кућне љубимце, јер се оне с разлогом зову дивље. Потребна им је адекватна нега, као и простор у ком треба да бораве, а о њима правилно могу да брину једино добро обучени. Подсећају и да је шверц дивљих животиња и заштићених врста, према нашим законима - строго кажњив.
У јуну прошле године полиција је, из заплене, у зоолошки врт донела малог мужјака лава старог два-три месеца.
- И тада су нам припадници Специјалне јединице МУП-а донеле малог лава, мужјака. Он је још код нас, али да би остао у нашем зоо-врту, морали смо да преуредимо објекат за лавове. Преградили смо простор, јер је заједнички боравак за постојеће и нове лавове који стигну, једноставно немогућ - објашњава директорка. - После преграђивања, у једном делу су наши лавови из "збирке", а у другом делу је лавић који је прошле године дошао из заплене. То је сада лав стар око годину и по и још најмање годину не можемо вршити спајање. И сада их наизменично пуштамо у спољашњи простор, никако заједно.
А пантер из Апатина који је дигао на ноге целу Србију, и после опсежне потраге никада није пронађен.
Препоручујемо
ВЕЛИКА СРЕЋА САДА ТРИ ПУТА ВЕЋА: Антићи из Врања добили три девојчице
22. 06. 2026. у 16:44
ПРЕДАО САМ НАГРАДУ БОЉЕМ ОД СЕБЕ: Млади Апатинац Војин Медић одржао лекцију човечности
22. 06. 2026. у 10:15
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)