ОЧЕВО ТЕЛО ДОБИЛИ СМО У ДЕЛОВИМА: Ћерка официра ЈНА убијеног у Бјеловару о срамној пресуди суда у Хрватској

С.Ј.Матић

09. 09. 2023. у 09:00

ОЧЕВО тело смо добили у деловима, у лименом сандуку, седам дана после његовог убиства у касарни у Бјеловару 1991. Војним хеликоптером је донесен у Смедеревску Паланку, где је сахрањен. Мама је тад отворила сандук. Причала је да је био го, да му лице није препознала, јер му је глава била потпуно изгажена. Ноге су му биле раздвојене. На крају га је препознала по ожиљку од копчи на Ахиловој тетиви, коју је раније оперисао.

ОЧЕВО ТЕЛО  ДОБИЛИ СМО  У ДЕЛОВИМА: Ћерка официра ЈНА убијеног у Бјеловару о срамној пресуди суда у Хрватској

Приватна архива

Овако за "Новости" говори Ивана Павловић (43), ћерка капетана прве класе и официра безбедности Драгише Јовановића, који је 29. септембра 1991, након што су припадници хрватског Збора народне гарде (ЗНГ) заузели бјеловарску касарну, изведен из строја заробљених војника и официра ЈНА и убијен. Са њим су тада стрељани и комадант касарне пуковник Рајко Ковачевић и потпуковник Миљко Васић.

Приватна архива

Драгиша Јовановић је сахрањен у родној Смедеревској Паланци

Тадашњи комадант Кризног штаба града Бјеловара Јуре Шимић за којег сведоци, војници ЈНА из касарне, тврде да је лично убио Јовановића, Ковачевића и Васића, правоснажно је сада ослобођен у Хрватској за овај ратни злочин над заробљеницима. Њему је тамошњи Жупанијски суд у Ријеци судио да је наредио убиства тројице официра ЈНА, али је вештачење волшебно утврдило да су страдали од експлозије.

Ивана Павловић нам каже да, нажалост, правде нема:

- Како човек после толико година може да се осећа кад чује да тај Шимић отприлике ништа није крив, а они мртви леже под земљом. Брата и мене никад нико није звао, нити контактирао везано за то суђење. Ништа званично нисмо добили.

Прича нам Ивана да је имала 11 година кад јој је отац убијен. Ни мајка Верица није дуго поживела, умрла је 2004. у 48. години. Појела ју је, тврди, туга, а борила се да преживи без супруга, са двоје деце.

- Кажу да су тела оца и двојице његових колега после убиства оскрнављена. Наводно су њихова тела носили улицама Бјеловара, а људи су их пљували, гађали, иживљавали се у неком лудилу. Запамтила сам да је мајка увек причала да "усташе нису чак могле ни да нам га врате целог" - говори Ивана. - Годину или две после смрти наше мајке, отац је ексхумиран и рађена је поново обдукција његових посмртних остатака. Утврђено је да је убијен са три метка, један му је испуцан у главу, други испод рамена код срца и трећи, чини ми се, у мошнице. Нетачно је да је погинуо од експлозије, јер се виде места где су од метака пробушене кости. Они су изведени из строја и убијени.

СПАСАО ЖИВОТ СЕКРЕТАРИЦИ

У НОВОМ Саду сам случајно срела Јелу, очеву секретарицу из касарене у Бјеловару. Рекла ми је да јој је он спасао живот. Дао јој је његов пиштољ и упутио да се неким коридором извуче у Србију. Мене и брата је тог лета из Бјеловара на распусту послао код бабе у Паланку. Мама је дошла по нас пред почетак школе, али је јавио да се не враћамо. С њим смо тада ретко били у контакру, а месец дана касније је, нажалост, убијен - прича наша саговорница.  

Ћерка Драгише Јовановића каже нам и да породицу нико није био обавестио кад су радили ексхумацију:

- Сами су дошли, изломили надгробну плочу и извадили тело. Отишла сам на гробље, и затекла гроб откопан. Остала сам у шоку. Свашта сам помислила. После су нам рекли да су дошли наши и Хрвати и да су морали да га ексхумирају, јер је неки ветеринар Јуре оптужен. Вратили су га у врећама. Касније су нам помогли из Удружења ветерана војне полиције и безбедности и купили нову мермерну плочу.

СВЕ ВРЕМЕ СЛУЖБОВАО У ХРВАТСКОЈ

ДРАГИША Јовановић је родом из Смедеревске Паланке, а родитељи су му били учитељи. Војну академију је завршио у Сарајеву, а распоређен је у Делнице, одакле је прекомандован у Вировитицу, где је остао осам година. На службу у Бјеловар стигао је 1989.

- Живели смо тамо до 1991. Мама је радила у рачуноводству болнице. После очевог убиства, у Смедеревској Паланци смо, 1992, добили стан од 46 квадрата, а мама посао у касарни. Имали смо инвалиднину, борачко и татину пензију док смо се школовали и то нам је помогло, ту су нам држава и Војска изашли у сусрет - каже Ивана.

Ивана каже да је била дете кад је остала без оца, а да су јој касније причали да је био строг, да су га поштовали и да је као безбедњак открио много информација о почетку рата:

- Можда годину пре убиства нуђена му је прекоманда, да изабере које хоће место у Србији, али није хтео. Претпостављам да су желели да га склоне, јер је некоме био сметња и много знао. Био је други човек у касарни, патриота и зато је убијен, а ја сам остала без оца. За њега су били важни реч и поштење. Посмртно је добио чин мајора и орден за храброст. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ВОДИТЕЉКИ СЕ СТАЊЕ НАГЛО ПОГОРШАЛО И ХИТНО ЈЕ ОПЕРИСАНА: Нажалост, тек кад је касно схватимо да је здравље најважније