СРПСКО СЕЛО У КОМЕ СЕ ДЕЦЕНИЈАМА НИКО НИЈЕ ПОСВАЂАО: Сви се моле у цркви браће Немањића

С.БАБОВИЋ

09. 09. 2023. у 07:00

МЕШТАНИ Орашјка код Варварина кажу да се деценијама нико ни са ким није посвађао у овом селу, а верују да необичан мир међу комшијама дугују храму Јована Крститеља.

СРПСКО СЕЛО У КОМЕ СЕ ДЕЦЕНИЈАМА НИКО НИЈЕ ПОСВАЂАО: Сви се моле у цркви  браће Немањића

Фото Н. Петровић

Ова црква се зове и „црква помирења“. По предању су се баш на том светом месту помирила браћа Немањићи Милутин (1253-1321) и Драгутин (1252-1316), после сукоба који је трајао пуних 11 година.

Према више историјских извора, раздор међу браћом трајао је од 1301. до 1312. године. Претпоставља се да је до сукоба дошло услед Милутинове све блискије везе са Византијом. Помирење после исцрпљујућих свађа и војевања помогла је њихова мајка, славна Јелена Анжујска, уз подршку епископа Данила и хиландарског игумана Никодима.

У Летопису необичне „цркве помирења“ пише је да је манастир на темељима старије грађевине саградио краљ Милутин и да се отуда, негде од 1321. године и сматра његовом задужбином. Парох орашки, протојереј Братислав Петровић посведочио је својевремено да је најстарији храм у варваринском крају на обронцима Јухора рушен више пута после сеобе Срба под Арсенијем Чарнојевићем 1690. године.

- На овом месту је прочитано чувено писмо Милоша Обреновића којим је 1815. године позивао на Други српски устанак - испричао је орашки парох Братислав Петровић. - По угушеном устанку, Турци су за одмазду порушили читаву цркву, а монаштво је тада напустило светињу. Храм су поново саградили монаси манастира Каленић, а живописан је у два наврата 1840. и 1850. године.

Путописац Јоаким Вујић посетио је Орашје почетком 19.века.

- При концу села находи један стари манастир који се равно именује Орашје и сада нема никаквог калуђера, него је потпао под мирксу церквузаписао је Јоаким Вујић.-Обаче у време рата серпскога вожда Г. Петровића, бјашеова црква од Турака попаљена, разорена и много тиранства и разбојничества по њој почињена.

Црква, као и села позната је и по извору минералне воде богате селеном. Случајно су га открили монаси копајући бунар. Испоставиће се, много година касније, да ова вода обилује селеном.

Како би сачували сећање на необично предање о Немањићима, храм и библиотека, заједно организују манифестацију "Свето место помирења". Недавно је одржана по трећи пут.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)