СТУДЕНТИ ПРАВЕ ТОЧКОВЕ ЗА МАРС: Српкиња из Канаде Ана Ђорђевић у тиму који пројектује возила за црвену планету

А.Војиновић

19. 06. 2023. у 12:19

ОД самих почетака цивилизације, људи су били загледани у небо и покушавали да докуче тајне свемирског пространства. У прошлом веку посебну пажњу писаца фантастике и научника изазивала је нама најближа планета - Марс, која их непрестано инспирише. Сада већ чувени "марс ровер" који је на тло црвене планете стао 2021. године покренуо је нову еру у технологији. Студенти широм САД и Канаде почели су да праве своје прототипе возила која би могла ускоро да се провозају по Марсу, а у једном од тимова била је и наша Ана Ђорђевић (23).

СТУДЕНТИ ПРАВЕ ТОЧКОВЕ ЗА МАРС: Српкиња из Канаде Ана Ђорђевић у тиму који пројектује возила за црвену планету

Приватна архива

Ана је рођена у Србији, али се као мала са родитељима одселила у Канаду. Дипломирала је ове године машинство на угледном Универзитету Мекмастер. Њен дипломски рад је био прављење делова за прототип "марс ровера", који је заједно са троје колега са класе правила месецима.

- Реч је о пројекту који раде факултети у Канади и САД, где студенти завршних година имају свој "марс ровер" тим - започиње причу за "Новости" Ана Ђорђевић. - Свака група студената на нашем факултету је радила неки део возила који смо касније склопили у целину. Наш тим се звао "Мекмастер марс ровер тим", а фокусирали смо се на прављење групе за пренос снаге, угибљење, ослонце и точкове. Осим што их студенти праве за завршни рад, ту се не зауставља њихов пут. Циљ је да се они даље унапређују и тако припреме за такмичење на којем ће моћи да их изаберу велике компаније.

Ана нам прича да такмичење окупља на десетине школа чији тимови доносе своје оригиналне креације. Чак се организују и трке модела у пустињи! Прототип "марс ровера" Аниног тима може да се креће по песковитом тлу, а дизајниран је тако да може да иде преко камења, да се пење на брда. Точкови се окрећу и за 360 степени, што је, како објашњава, веома важно јер на тај начин може лакше мењати позиције.

- На такмичењу је врло важна и брзина, али и тежина возила - објашњава Ана. - Цела машина мора да буде лакша од 50 килограма, а наш део који смо ми правили, односно четири ноге и четири точка, морају да теже мање од 10 килограма. Међутим, пут до такмичења је веома дуг, неколико година треба да прође да би се усавршио један пројекат. Мене не би изненадило да једног дана нека од тих конструкција западне за око неком научнику из НАСА или "Спејс Икса" и инспирише га да направи нову верзију "марс ровера".

Према речима наше саговорнице, студенти су на њеном факултету почели са прављењем прототипа ових возила од 2021. године. Али, и пре тога су рађене бројне анализе о условима, температурама, границама итд. Циљ је да се њихов и рад студената пре њих настави даље са сваком следећом генерацијом која ће усавршавати "ровере".

- Ово, као и све остале идеје у науци морају јако дуго да се "крчкају" да би се нешто на крају реализовало - каже Ана. - Тренутно иде јако споро, али видећемо, велики је потенцијал онога што радимо.

Опрема за свемир по правилу је веома скупа, а задатак за Анин тим је био утолико тежи јер је морао да са буџетом од само 500 долара направи цео пројекат.

- Велики изазов нам је био да створимо нешто добро, а јефтино - каже Ана. - Факултет нам је дао тај буџет који никако нисмо смели да пређемо. На крају смо успели да све завршимо за 470 долара! То је ништа у односу на то колико заиста коштају делови за свемирска возила. Наша конструкција би била прављена од алуминијума и челика, што је исто попирлично скупо.

Иако позив машинског инжењера није нарочито популаран међу девојкама, Ану је привукао из много разлога.

Можда направим подморницу

ИАКО има доста обавеза на послу наша саговорница каже да увек одвоји време да уради нешто креативно.

- У слободно време највише волим да цртам, пишем и читам - каже Ана. - Трудим се да слободно време користим креативно да извежбам мозак. Највише волим да читам фантастику. Учим доста о рибама из дубина океана. Можда ће ми неки од следећих пројеката бити да направим подморницу. Небо или океан је граница.

- Сама помисао да стварам нешто што не постоји ми је била одувек занимљива - са осмехом нам говори Ана. - Конструкције које сам до сада правила биле су прилично уникатне, нешто на шта не бих могла да наиђем на путу или згради. Можеш да урадиш шта год желиш са својим идејама. Зато ми је и овај дипломски рад био интересантан, од ничега настане нешто.

Ана је тренутно запослена у компанији која носи име по чувеном астронауту - "Армстронг флуид технолоџи".

- Радим регулације и хемију, на пројектима који праве пумпе. То је лепота инжењерства, можеш да се бавиш различитим стварима - каже Ана.

Но, иако је засад пут одвео на друге стазе Ана је срећна што је успела да буде део екипе која је радила ова посебна истраживања.

- Марс је следећа дестинација за освајање свемира, а до сада се показало да је освајање нових простора за људску врсту има приличне бенефиције. Школе се труде да буду укључене у то. Ствар је престижа да будеш у првим редовима у тако посебним истраживањима. Част ми је што сам могла да будем део тога.

Немам храбрости за лет у свемир

ЖЕЛЕЛА бих да одем на Марс, али не знам да ли бих имала храбрости за тако нешто, то је ипак мало компликовано - каже нам Ана. - Ишла бих у свемир, али ако једног дана буде било доступније и мање коштало. Марс је, мислим, у нашем животном веку на дугачком штапу. Али, Марс није једина свемирска дестинација. Многи богаташи увелико путују у свемир.

На наше питања мисли ли има ли живота ван наше планете одговара:

- Апсолутно има живота ван Земље. Не знам има ли га на Марсу, вероватно има. Има и већих живота негде далеко. Немогуће је да је Земља једина планета на којој има живота - сматра наша саговорница.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)