МАНАСТИРУ ПАРЦЕЛУ НЕЋЕ ОДУЗИМАТИ: Општина Параћин и Епархија браничевска нашли компромис око изворишта Света Петка

З. ГЛИГОРИЈЕВИЋ

19. 05. 2023. у 11:26

ДЕО парцеле на којој се налази извориште Света Петка, у Извору код Параћина, остаће у власништву манастира, а на општину ће бити укњижен други део који се досад водио на јавна општинска и републичка предузећа и Републику Србију. То ће надлежнима у граду на Црници омогућити трајну службеност пролаза као и експлоатацију и управљање водом, али и било какве интервенције на изворишту Света Петка.

МАНАСТИРУ ПАРЦЕЛУ НЕЋЕ ОДУЗИМАТИ: Општина Параћин и Епархија браничевска нашли компромис око изворишта Света Петка

Фото:З.Глигоријевић

Одељење за урбанизам општине Параћин јуче је донело ово решење и тиме је заправо окончано питање о којем се последњих година много говорило, а које је кулминирало половином априла када је сестринство из светиње у Извору, деценијама познато по бризи о девојчицама и женама ометеним у развоју, упутило апел да им се не одузима парцела са извориштем. Уколико се манастир Света Петка у року од 15 дана не буде жалио на решење, биће спроведен упис у Службу катастра непокретности.

Општина Параћин је, заправо, прихватила предлог пуномоћника Епархије браничевске о делимичној експропријацији, тако да ће манастирско земљиште остати у њиховом власништву, док ће остало постати општинско. Владика Игњатије општини Параћин доставио је допис да је сагласан са предлогом.

- Једно је правно, а друго је морално. Док сам председник општине Параћин, никада неће бити одузето ништа црквено, ни манастирско. Верник сам и изузетно ценим нашу Српску православну цркву. Најдража ствар коју имамо је Орден Светог Луке, који је општина Параћин добила баш од Браничевске епархије. Чим сам се вратио на посао после тешке саобраћајне несреће и чуо за проблем, позвао сам владику Игњатија и нашли смо решење. На тај начин нико више никада неће моћи да прода то земљиште или га уступи било коме. Зашто то нико раније није урадио? - пита председник општине Параћин Владимир Милићевић. 

Он за наш лист оцењује да је цела прича исполитизована и да је почела да се шири лаж како је у плану да се извориште одузме манастиру да би се саградила фабрика воде.

- Досад нисам одговарао ни на једну оптужбу тзв. опозиције, али ово је превазишло сваку меру. Укључивање монахиња у политичку расправу је скандалозно и незамисливо. Зато желим да кажем истину. Оптужбе да ми хоћемо да од манастира Свете Петке узмемо земљиште на коме је извориште и да га продамо за фабрику воде, нису тачне. Незамисливо је да се било коме то земљиште прода или да на коришћење, поготову што се ту налази главно водоизвориште с ког се пијаћом водом снабдева Параћин са 60 и Ћуприја са 40 одсто, а земљиште је од давнина манастирско. Осим тога, градња фабрике на изворишту могла би да угрози капацитет извора Света Петка, који је ионако све мањи и мањи - изричит је Милићевић.

ПРОТИВ ПОТПУНЕ ЕКСПРОПРИЈАЦИЈЕ

ПРАВОБРАНИЛАЦ Нена Брајовић каже да је урађен пројекат парцелације, којим су све парцеле више власника спојене у јединствену од 79 квадрата у складу са планом детаљне регулације за извориште и утврђеног јавног интереса и да је све спроведено кроз катастар:

- Манастир се жалио на пројекат парцелације, Служба за катастар непокретности донела је решење о парцелацији, а власници су остали са реалним уделима власника. Манастир се потом жалио Републичком геодетском заводу, који је одбио жалбу о препарцелацији, јер је процедура спроведена у складу са законом. Када смо децембра прошле године добили решење, наставили смо поступак експропријације. Како је све било у складу са Законом о јавној својини и Законом о јавном планирању и како је веома важно да водоизвориште буде у јавној својини општине Параћин, нисмо обавестили председника Милићевића, који је касније о томе разговарао са члановима Општинског већа, јер је био против потпуне експропријације. 

Правобранилац општине Параћин Нена Брајовић каже да је правобранилаштво 2016. покренуло поступак експропријације непокретности које се налазе у обухвату изворишта Света Петка на захтев ЈП "Водовод" из Параћина, које је и управљало овим извориштем.

- То је било неопходно како би се решили имовински односи, јер су власници две парцеле уз извориште били ЈП "Водовод", Република Србија, ЈП "Србија шуме", ЈП "Путеви Србије" и манастир. Требало је објединити цео тај комплекс, да пређе у својину општине, а да право управљања извориштем остане ЈП "Водовод". Тако је Законом о комуналним делатностима било и прописано, а Законом о јавној својини из 2011. прописано је да све водоводне мреже морају бити у јавној својини општина, као и да сви објекти, који се односе на водоснабдевање морају бити у својини општине Параћин - објашњава Брајовићева за "Новости". 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (0)

БОРИША СИМАНИЋ ШОКИРАО СВЕ! Ево шта је изјавио репрезентативац који је изгубио бубрег играјући за Србију (ВИДЕО)