УПОЗНАЈТЕ ЈЕДНУ ОД НАЈМАЊИХ ЗЕМАЉА НА СВЕТУ: Има више фирми него становника (ФОТО)

Вукица СТРУГАР

11. 05. 2023. у 13:58

КНЕЖЕВИНА Лихтенштајн, са тридесет осам хиљада становника, нешто је већа од Сан Марина, Монака и Ватикана и сврстава се у ред најмањих држава света. Упркос томе, има један од највећих бруто националних доходака по глави становника - око 138.000 долара, па је тако међу најбогатијим земљама на планети. Једина је држава која има више фирми него становника: према неким подацима овде је место нашло њих чак четрдесет хиљада!

УПОЗНАЈТЕ ЈЕДНУ ОД НАЈМАЊИХ ЗЕМАЉА НА СВЕТУ: Има више фирми него становника (ФОТО)

фото: В.Стругар

И све остало у вези са необичном историјом Лихтенштајна је куриозитет до куриозитета. Смештена на самој обали реке Рајне (која дели Лихтенштајн од Швајцарске), држава свој назив дугује породичном имену племићке породице из доње Аустрије, по којој се зове и дворац из једанаестог века. Шездесетих година прошлог столећа ова мала кнежевина постала је порески рај, место слободне трговине и пореских олакшица у срцу Европе. Тако је привучен огроман капитал, што објашњава и чињеницу зашто толико светских компанија има седиште у Лихтенштајну. Упркос великом благостању, број становника није се повећавао због ригидне доделе држављанства, које се углавном стиче по основу рођења и порекла.

Главни град Вадуц (или Вадуз) има само пет хиљада становника и није највећи у земљи. Поред њега је Шан, са неколико хиљада више, али је Вадуц изабран за центар јер се у њему налази кнежевски дворац. У само једном, малом равничарском делу земље одвијају се пољопривреда и сточарство, док је остатак планинска област која данас има најгушћу мрежу обележених стаза за пешачење, хајкинг, планинарење - неколико стотина километара.

Пешачка тура кроз центар Вадуца траје тек петнаестак минута: главна улица која води од Градске куће до Парламента дуга је неколико стотина метара. Занимљиво је да се у непосредној близини срца града могу видети ливаде са алпским кравама у "милка" шарама. Додуше, не у оним љубичастим већ сиво-браон, а недалеко од границе са Швајцарском налази се предео који се незванично назива Хајдиленд - по чувеној девојчици Хајди, јунакињи романа Јохане Шпири...

фото:В.Стругар

 

Здање је основано 1930. године, улаз је бесплатан, а у њему се налазе све издате поштанске марке у Лихтенштајну од 1912. године. Могло би се рећи да је ово место сан сваког филателисте, јер су у њему светски познати примерци, не само по својој изузетној естетици већ и софистицираним техникама у којима су рађени. Посетиоцима се пружа фасцинантан увид у процесе који су утицали на стварање поштанских марака, под сводовима музеја су и документи, па и опрема из поштанске историје.

фото:В.Стругар

 

Иако су у Лихтенштајну марке почеле да се штампају и продају 1. фебруара 1912, све до 1920. кнежевина није имала своју пошту него је користила аустријску. Иако је већ наредне године ушао у поштанску мрежу Швајцарске, Лихтенштајн је сачувао право да штампа своје "брендове" и продаје их у другим земљама. Продукција се повремено ширила, али се ексклузивитет чувао управо малим серијама. Између осталих, у музеју се могу видети и неке са руским темама, као што су серија руских ускршњих јаја, "Евгени Зотов" и други.

Поштарски музеј Кнежевине Лихтенштајн (назива се и Лихтенштајнски музеј печата) отворен је поменуте 1930, мада је тек шест година касније отворен за посетиоце. Марке Лихтенштајна сматрају се малим уметничким делима и из сваког новог издања, копије се шаљу у музеј. На овом месту чувају се и штампане плоче, гравуре, скице... Посетиоци су у прилици да разледају и пробне марке, од којих неке никад нису изашле на светлост дана. Ту су и поштански сандучићи из разних периода, опреме и униформе поштара.

Коначно, Вадуц са својих пет хиљада становника (захваљујући високом стандарду), може се похвалити са још три "здрава" рекорда: стопа писмености је сто одсто, просек живота осамдесет година, а у целој земљи постоји само једна - болница. Ипак, да ова по много чему идеална земља може (можда баш због тога) бити недовољно занимљива, сведочи податак да је Лихтенштајн једна од најмање посећених држава у Европи.

Из рата се вратио један више

ГОТОВО невероватно звучи податак да у Лихтенштајну има тек стотинак полицајаца, као да у њему не постоји војска. Истина, постојала је све до аустријско-пруског рата у коме је Лихтенштајн учествовао са 80 војника. Јединствени су и по томе што не само да су сви сачували главе, већ су се у земљу вратили и са једним човеком више!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)