"ЛОВЕ" ПТИЦЕ ОКОМ И ДВОГЛЕДОМ: Широм наше земље почело пописивање дивљих јата водених станишта

Љ. Прерадовић

19. 01. 2023. у 08:44

ПОТАМИШЈЕ и рибњаци у централном Банату, окупани неочекиваним јануарским сунцем, орнитолозима и волонтерима Друштва за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС), били су идеалан терен да обаве посао због којег су се ту и окупили.

ЛОВЕ ПТИЦЕ ОКОМ И ДВОГЛЕДОМ: Широм наше земље почело пописивање дивљих јата водених станишта

Када је над водом много птица ради се груба процена, Фото ДЗППС

У прелепој природи, из чамаца и пешке, са обале, "наоружани" телескопима и двогледима, стрпљиво су и педантно пребројавали птице. Готово идентична слика могла се видети и на још неким локацијама широм наше земље, а тако ће бити све до последњег дана јануара, када се завршава најмасовније и најстарије праћење бројности дивљих птица на свету, започето још давне 1966. године.

Потрудиће се, веле учесници овог надасве занимљивог и за љубитеље природе дивног посла, да обиђу што више водених станишта у Србији, да забележе стање у којима се налазе, као и бројност и врсте птица на њима. У нашој земљи има око 360 регистрованих врста. Неупућенима се обавезно намеће питање: "Како се птице могу пребројати?" Може ли се десити да неку преброје више пута?" Стручњаци Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, наводе да постоје три различите методе пописа које се примењују. Којој ће се прибећи зависи од терена који условљава и да ли ће се пребројавање обављати пешке, из возила или чамца. У обилазак терена је најбоље кренути ујутро, и унапред се припремити и испланирати га. Не би требало ићи сам, најбоље је бар двоје, јер више очију на терену боље види. Овогодишњој акцији пребројавања птица, придружило се 20 нових волонтера. У распознавању птица, посебно врста које се ретко појављују, помаже им и апликација "птице на длану".

Бројање из пловила, Фото ДЗППС

- Најпрецизније је пребројавање "у главу", и то је могуће тамо где је мањи број птица на одређеном простору - објашњава Урош Стојиљковић, из ДЗППД.

- Уколико је на води много птица, ради се груба процена, док је трећи начин, блоковска метода, и она подразумева да се, на пример, одреди простор од пет метара и на њему преброје птице и потом се дође до неког оквирног броја. Ако је површина већа, полигони се поделе, и пописивачи их међусобно поделе, како се не би понављали. У формуларима који се попуњавају, мора се навести којом методом је рађено. Када је реч о блоковској, важно је да ли се бројало голим оком или уз помоћ двогледа или телескопа, па се бележи и податак које оптичко средство је коришћено.

Пописивачи у Потамишју, Фото ДЗППС

Осим тога, како каже наш саговорник, важно је да ли сте у пребројавање птица ишли пешке, аутомобилом или је то рађено из неког пловила. Уз то се наводи какве су временске прилике биле, односно да ли је била смањена видљивост услед магле, а уколико се нека птица не види, а препозна се по "гласу", такође се бележи да је пребројана. Важно је и да ли је обиђен цео терен или само његов део, као и проведено време. Евидентирају се и птице које прелећу одређени простор.

- Приликом пребројавања користе се и "дозивачи", справе које емитују звук за, на пример, патку глувару, звиждару, бркату сеницу - наводи Стојиљковић.

- Бележи се и водостај, да ли на води има леда, јер то показује у каквом стању живе и уколико се упореде подаци са ранијим, проверава се шта је довело до бројности или смањења неких врста.

Фото ДЗППС

Важно је да се приликом пребројавања бележи и узнемиравање птица, да ли се користе водени топови, што је појава у "сукобу" рибара и птица. Битна је и присутност ловаца.

- Птице су биоиндикатори, што значи да показују какво је стање у некој средини - објашњава наш саговорник. - Ако се деси масован помор птица, значи да је отрован рибњак, па се контролише вода.

У пребројавање је најбоље кренути ујутро, Фото ДЗППС

ОТКРИВЕНЕ ДВЕ НОВЕ ВРСТЕ

ПРИЛИКОМ пребројавања птица, посебна пажња, како истиче Марко Шћибан из ДЗППС, биће посвећена приликом обиласка заштићених подручја, рибњака, акумулација као и токова свих већих река у Србији, како би се одржао континуитет и могли да се упоређују подаци.

- Открили смо две нове врсте, спрудник мигавац и жуту чапљу, које до сада у јануару нисмо имали - рапортира нам Шћибан шта су уочили на терену.

- Од ретких зимовалица већ су бележени црна рода, белобрке чигре, полојке, велики црноглави галеб, црни галеб, црнотрби спрудници, златни вивци, црни орлови.

ДОБРО ПО ЗДРАВЉЕ

ПОСТОЈЕ многобројне студије, напмниње Стојиљковић, које показују да бројање птица добро утиче на ментално здравље. Гледано и са те стране, долази се до тога да је овај "посао" на обострану корист.

- Пребројавају се морски гњурци, гњурци, несити, односно пеликани, вранци, чапље, роде, ибиси и кашичари - наводи врсте наш саговорник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају