МАСЕН У ТРЦИ УПРКОС МЕРКЕЛОВОЈ: Бивши шеф немачке тајне службе независни кандидат за посланика у Бундестагу

И. Станојевић

05. 05. 2021. у 16:52

КОНТРОВЕРЗНИ бивши шеф немачке тајне службе Ханс-Георг Масен(58) кандидује се за независног посланика Бундестага на јесењим парламентарним изборима, упркос противљењу руководства Хришћанско-демократске уније(ЦДУ). Овај некадашњи високи функционер странке канцеларке Ангеле Меркел нема подршку у врху странке, али је има "на локалу", што му даје могућност кандидовања. Њега не подржава огранак партије у месту пребивалишта, то јест Берлину, нити у Менхенгладбаху, где је рођен, него у некада источнонемачкој савезној покрајини Тирингији.

МАСЕН У ТРЦИ УПРКОС МЕРКЕЛОВОЈ: Бивши шеф немачке тајне службе независни кандидат за посланика у Бундестагу

Фото: ЕПА

Масена, како пише Дојче веле, "бије глас да гаји десничарске светоназоре", чак му се пребацује да заступа ставове који више пристају уз десничарску Алтернативу за Немачку(АфД). Ова странка оштро се противи досељавању миграната. Са чела Службе за заштиту уставног поретка морао је да оде 2018. године, што је, тада, безмало довело до распада владајуће коалиције. Тада су сиријске избеглице у Кемницу убиле једног Немца кубанског порекла. Букнули су протести десничара. Масен је тада, у интервјуу за таблоид Билд, рекао да се не може говорити о прогону или "лову" на странце и тако дошао на удар критика.

Жестока свађа уздрмала је кабинет Меркелове, али је постигнут компромис: Масен је напустио место директора Службе безбедности и постављен на истакнуту позицију у Министарству унутрашњих послова. Потом се замерио социјалдемократама, коалиционом партнеру ЦДУ, па је министар унутрашњих послова Хорст Зехофер морао да га пошаље у превремену пензију.

Масен се сада "гура" на мала врата. Пошто га је 86 одсто локалних делегата послало у трку за Бундестаг, кренуо је да критикује ЦДУ: "Ако наставимо овако, одосмо у суноврат!".

Само сплету околности Масен може да захвали што је добио шансу у Тирингији. Досадашњи кандидат ЦДУ Марк Хауптман, који је у том региону двапут освајао поверење грађана као посланик, морао је да се повуче из политике након оптужби да је и он међу демохришћанима који су се током пандемије обогатили у посредничким пословима око продаје заштитних маски.

"СТАНИШТЕ" ДЕСНИЧАРА

УПРАВО се огранак АфД у Тирингији сматра најекстремнијим делом те странке, са бројним везама са неонацистичким групама. Као такав је под сталном присмотром Службе за заштиту уставног поретка коју је донедавно водио Ханс-Георг Масен. Зато је велико питање да ли баш он може да поврати конзервативне бираче који одавно гласају за АфД и приволи их да свој глас дају ЦДУ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)