НОВА РУСКА СТРАТЕГИЈА: Шире се на Арктик, спремили милионе за важне пројекте
РУСКА влада утврдила је нови програм развоја Арктика према којем је предвиђено улагање од 19,5 милијарди рубаља (око 250 милиона долара) у социјално-економски развој тог региона до 2024. године, а само ове године за ту сврху биће издвојене три милијарде рубаља.
Фото: принтскрин Јутјуб
Како се наводи у документу владе, напредне године план је да буде издвојено шест милијарди, 2023. Године 5,2 милијарде и 2024. – 4,9 милијарди рубаља.
За реализацију програма одговорно је Министарство за развој Далеког истока и Арктика.
- Циљ програма је да се убрза економски развој територија које потпадају под Арктичку зону Русије, да се повећа удео тих територија у привредном расту земље и да се обезбеде услови за стабилан социјално-економски развој макрорегиона - наводи се у документу.
Подсетимо, председник Русије Владимир Путин је марта прошле године потписао документ "О основама државне политике Руске Федерације на Арктику до 2035. године", према којем су главни интереси Русије у том региону – обезбеђивање суверенитета и територијалне целовитости Русије, очување Арктика као територије мира, стабилног и узајамно корисног партнерства, обезбеђивање вишег животног стандарда за тамошње становништво.
У документу се такође о Арктику говори као о стратешкој бази ресурса и њеном рационалном коришћењу у циљу привредног раста, развоју Северног морског пута као конкурентног у светској мрежи транспортних комуникација.
Председник Путин је октобра прошле године потписао и Стратегију развоја Арктичке зоне Русије и осигурања националне безбедности до 2035. године.
(Спутњик)
Препоручујемо
ИСЛАМИСТИ НАПАЛИ ВОЈНЕ БАЗЕ: Одјекивале експлозије, на мети и конвој са појачањима
03. 04. 2021. у 07:51
ПАКАО У ДУБАИЈУ! Иранци погодили Бурџ ел Араб, симбол луксуза и један од најпознатијих хотела на свету (ВИДЕО)
ИРАНСКИ дрон погодио је и хотел са пет звездица Бурџ ел Араб у Дубаију.
28. 02. 2026. у 23:12
ЕКСПЛОЗИЈЕ У ДУБАИЈУ, ДОХИ, ТЕЛ АВИВУ: Иран потврдио смрт Хамнеија (ФОТО/ВИДЕО)
ИЗРАЕЛ и САД извеле су напад на Иран. У Техерану су одјекнуле детонације, а касније су чуле и у другим местима. Како је речено, циљ напада је елиминисање непосредних претњи које долазе од иранског режима. Операција би, према писању медија, могла да траје неколико дана. У целој земљи проглашено ванредно стање. САД су операцију назвале "Епски бес".
28. 02. 2026. у 10:41 >> 22:21
СМЕХ ДО СУЗА: Питали Хрвате да ли знају српске речи - "Никада нећу погодити!" (ВИДЕО)
"ЛЕБЛЕБИЈА би могла бити каросерија."
27. 02. 2026. у 21:41
Коментари (0)