ШВАЈЦАРСКА СУТРА ГЛАСА О ЗАБРАНИ БУРКЕ: "Угњетавање жена нема шта да тражи у нашем друштву"

Танјуг

06. 03. 2021. у 16:21

У ШВАЈЦАРСКОЈ се сутра одржава референдум о забрани покривања лица жена у јавности, а познаваоци прилика указују да би исход могао бити неизвестан.

ШВАЈЦАРСКА СУТРА ГЛАСА О ЗАБРАНИ БУРКЕ: Угњетавање жена нема шта да тражи у нашем друштву

Фото: Танјуг/АП

Грађани ће се заправо начелно изјаснити о забрани покривања лица што обухвата и рецимо маскирање током демонстрација. Али то је у расправи споредна ствар. Све се врти око никаба, бурке и других покрова за лице које носе неке муслиманке.

- У другим земљама је радикални ислам напреднији, али и код нас је почео да пуже. Ако то не желимо, онда морамо јасно да се поставимо и то регулишемо на самом почетку - каже Валтер Вобман из Швајцарске народне странке који је покренуо иницијативу за референдум.

Он је пре једанаест година већ имао успеха са иницијативом да се забрани градња нових минарета.

- Угњетавање жена нема шта да тражи у нашем друштву и зато смо и покренули иницијативу. Код нас жене показују лице. То је знак нашег слободног, демократског друштвеног поретка - додаје Вобман за Дојче веле.

Међутим, швајцарска Савезна влада и велика већина у парламенту у Берну то виде другачије. Они препоручују гласање против забране покривања.

Карин Келер-Зутер, која води ресор правосуђа и полиције, каже да је покривање лица маргинални феномен. Наводи да у целој земљи има једва тридесетак жена које носе бурку, а да су остале туристкиње које кратко бораве у Швајцарској.

- Забрана покривања не нуди никакву заштиту од екстремизма или тероризма. За то постоје ефикаснији инструменти - додаје Келер-Зутер. Подсећа да је парламент управо усвојио нови закон о деловању полиције у одбрани од радикалних исламиста и терориста.

Веће жена католичке бискупске конференције у Швајцарској, исламска удружења и неке феминистичке политичарке сматрају да би забрана покривања угрозила верске слободе у Швајцарској. Посланик Валтер Вобман, из иницијативе која је прогурала референдум са више од 100.000 потписа, на то има приговор.

- Нико нормалан не може да схвати зашто цркве то говоре. Јер, овде смо против политичког, екстремног ислама, а не против ислама као религије - каже он.

- Ислам не тражи да женско лице буде покривено да би се практиковала вера. У Курану се нигде не каже да се то мора. Ово је симбол који је дошао касније. - Он је убеђен да је, баш као и минарети на џамијама, ношење бурки и никаба израз политичког ислама и шеријатског закона. А тако нешто, како је рекао - сигурно не желимо у нашој култури.

Неке феминисткиње и исламске теолошкиње такође препоручују да се у недељу гласа за забрану зара и фереџе. Политиколог Елхам Манеа, који има арапске корене, рекао је за швајцарски радио да је никаб очито „симбол верске фундаменталистичке десничарске идеологије“.

Забрана покривања већ постоји у два кантона, Тицину и Сент Галену. Исто постоји у Француској и Аустрији. Још шест држава ЕУ на неки начин регулише ову тематику. Последње анкете предвиђају 49 одсто гласова за забрану бурки и 47 одсто против, што значи да ће резултат бити веома тесан, закључује Дојче веле.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду