НАЈВЕЋИ ПАД БДП-А ДО САДА: У Швајцарској није било овако још од нафтне кризе 1975. године
ШВАЈЦАРСКИ бруто домаћи производ пао је у 2020. години 2,9 одсто, најснажније од нафтне кризе 70-их година прошлог века, објавила је швајцарска влада, а преноси СЕЕБиз.
Фото: Депоситпхотос
Влада предвиђа пад активности и у првом тромесечју ове године, с обзиром на мере за сузбијање ширења корона вируса.
Већи пад швајцарске привреде забележен је 1975. године, након нафтне кризе, када је износио 6,7 одсто, напомиње министарство привреде.
У последња три месеца активност је нагло успорила, уз стопу раста од само 0,3 одсто у односу на претходна три месеца када је порасла 7,6 одсто, будући да је влада увела нова ограничења за сузбијање ширење корона вируса.
У првом тромесечју ове године БДП би могао поново да се смањи, у распону од 1,5 до два одсто, због слабе личне потрошње у условима када су затворене трговине и других мера за спречавање ширења корона вируса, процењује швајцарско министарство привреде.
Очекују до краја године повратак привреде на претпандемијски ниво из 2019. године.
Препоручујемо
СВЕ ГОРИ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Сирене завијају широм Израела, почео нови напад; Иран силовито удара по америчким базама (ФОТО/ВИДЕО)
ДРУГИ дан рата на Блиском истоку, пратите са нама дешавања уживо.
01. 03. 2026. у 07:31 >> 22:56
ОТКРИВЕНО КАКО ЈЕ УБИЈЕН ХАМНЕИ: Једна грешка га коштала живота, Трамп имао неочекиваног савезника
СКРИВЕН дубоко у свом бункеру, Али Хаменеи није очекивао дрзак дневни напад у самом срцу своје моћи.
01. 03. 2026. у 19:16
ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата
НАКОН што су америчко-израелски напади на Иран довели до одмазде широм Блиског истока, расту страхови од ескалације која би могла да прерасте у трећи светски рат. Ту су још и актуални рат између Украјине и Русије, сукоби у појасу Газе, као и стална претња кинеске инвазије на Тајван.
03. 03. 2026. у 20:21
Коментари (0)