ВАКЦИНАЦИЈА У ФРАНЦУСКОЈ: "АстраЗенека" за све старости од 50 до 64 година
БРИТАНСКО-ШВЕДСКА вакцина "астразенека" против корона вируса биће доступна већ током марта у Француској старосној категорији од 50 до 64 година, без обзира на то да ли примаоци имају пратеће болести. Даваће се директно у апотекама.
Фото: АП
Ову вест саопштио је француски министар здравља Оливије Веран.
Од 25. фебруара, "астразенеком" код лекара опште праксе ће моћи да се вакцинишу особе овог годишта које имају кормобидитет.
То је омогућила чињеница да се поменута вакцина не даје старијима од 64 године.
Истовремено, постоји велика суревњивост према овом цепиву, за које се истиче да изазива јаке нуспојаве, нарочито код млађе популације, што је примећено при вакцинисању лекара, који се налазе у приоритетној категорији, без обзира на годиште. Одбојност изазива и податак да је "астразенека" мање ефикасна на јужноафричку варијанту, која је нарочито присутна у источном делу Француске.
Током априла би требало да се појави и цепиво "Џонсон и Џонсон", а приоритет ће с овом вакцином имати генерација која је тренутно остала у вакууму, између 65 и 74 године.
Тренутно се цепивима "фајзер" и "модерна" вакцинишу старији од 75 година, као и лекари који такође имају и право на "астразенеку".
У земљи је до сада прву дозу примило 2.472.808 људи, а другу 1.040.773, што значи да је до сада дата 3.513.581 доза.
Препоручујемо
ГЛОБА ЗА ПОТВРДУ НЕВИНОСТИ: Француска подржала закон против сепаратизма
18. 02. 2021. у 20:51
ЗА ЈЕДАН ДАН ПРЕКО 25 ХИЉАДА ЗАРАЖЕНИХ: Французи размишљају како да отворе музеје
18. 02. 2021. у 12:37
МЕДВЕДЕВ БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ, ФРАНЦУСКОЈ И БРИТАНИЈИ: Русија би морала одговорити нуклеарним ударом
ЗАМЕНИК председника руског Савета безбедности Дмитриј Медведев запретио је да би Русија могла употребити тактичко нуклеарно оружје против Украјине, Француске и Уједињеног Краљевства уколико би Париз и Лондон Кијеву пружили нуклеарну технологију.
24. 02. 2026. у 13:45
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)