НОВИ РУСКИ ХЕЛИКОПТЕР УСПЕШНО ТЕСТИРАН: Ударне десантне снаге добијају савршену подршку из ваздуха (ВИДЕО)

Новости онлине

21. 12. 2020. у 08:50

НАЈНОВИЈИ руски транспортно-борбени хеликоптер Ми-8АМТШ-ВН током тестирања је потврдио статус десантне борбене летелице, саопштио је извор у одбрамбено-индустријском комплексу.

НОВИ РУСКИ ХЕЛИКОПТЕР УСПЕШНО ТЕСТИРАН: Ударне десантне снаге добијају савршену подршку из ваздуха (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

- Прототип Ми-8АМТШ-ВН је на недавним тестирањима испалио навођене ракете система "Атака-ВМ" на мете које имитирају оклопна возила противника. Гађање је било успешно - изјавио је саговорник агенције.

Он је додао да је хеликоптер такође користио и ненавођене ракете и подвесне топове.

Према речима извора, захваљујући побољшаном навођеном оружју и повећаној борбеној способности, „нови хеликоптер је постао заиста вишенаменска летелица за извођење ударних, јуришних и десантно-транспортних задатака“.

- Фактички је потврдио своје перформансе као борбена летелица десанта - додао је извор.

Како је раније саопштило Министарство одбране, првих десет хеликоптера Ми-8АМТШ-ВН добиће бригаде војне авијације које раде у интересу Ваздушно-десантних снага.

О плановима поручивања борбене летелице десанта говорио је још 2013. године Владимир Шаманов, тада командант Ваздушно-десантних снага. Према његовим речима, летелица би требало да буде комбинација лаког оклопног и средњег хеликоптера, а такође да буде вишенаменска.

Летачка тестирања Ми-8АМТШ-ВН започета су у јулу ове године.

Ми-8АМТШ-ВН је модернизована верзија хеликоптера Ми-8/17. Ротокоптер није само намењен за превоз војске, него има могућност да пружи ватрену подршку из ваздуха.

Ми-8 превози до 36 војника или четири тоне терета на релацији дугој више од 1.000 километара. Прављен је под руководством Михаила Мила 60. година прошлог века. То је и највећи хеликоптер на свету са два мотора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

ИСТОРИЈСКА ОДЛУКА! Мечеви имају ЧЕТВРТИНЕ на Светском првенству у фудбалу у Америци, Канади и Мексику!