ОРБАН КОЧИ "КАСУ" ЗБОГ МИГРАНАТА: Ставови Мађарске и Пољске створили нову кризу у Бриселу

Г. ЧВОРОВИЋ-Од сталног дописника Париз

19. 11. 2020. у 11:28

НИШТА, бар за сада, од заједничке помоћи за ублажавање кризе изазване епидемијом вируса корона у ЕУ у висини од 750 милијарди евра!

ОРБАН КОЧИ КАСУ  ЗБОГ МИГРАНАТА: Ставови Мађарске и Пољске створили нову кризу у Бриселу

Фото: АП

У пакету, "виси" и вишегодишњи буџет ЕУ за период 2021-2027, који износи 1.074 милијарди. Разлог је одбијање Будимпеште и Варшаве да им се помоћ у корони условљава проценама о испуњавању поштовања људских права.

Лидери две земље су још летос, када се изгласавао "историјски" споразум, на маратонском вишедневном самиту, дали начелну сагласност с финансијским пакетом, али уз упозорење да ће посегнути за ветом уколико се буде инсистирало на овој мери који сматрају политичком уценом.

Будимпешта и Варшава већ годинама "ратују" с бриселском администрацијом која им замера неусклађеност с европским тековинама у области јавних слобода, независности медија, слободног правосуђа. Немајући много маневарског простора за озбиљније "кажњавање", у Бриселу су се досетили да финансијску помоћ вежу за питања људских права.

Србија у приступним фондовима

БЛОКИРАЊЕ европског буџета лоше се одражава на све европске политике, не само унутар ЕУ. Од тога, на пример, зависи и пројекат студентске размене "Еразмус" или приступна помоћ кандидатима. Подсећања ради, у следећих седам година за приступне фондове, одакле ће и Србија моћи да црпе средства, укупно је намењено 12,565 милијарди, док је у претходном периоду износио 11,7 милијарди. Пољска и Мађарска, ипак, не могу да блокирају финансијско функционисање целе ЕУ, јер је предвиђено да у случају одбијања буџета важи прошлогодишњи. Највише ће зато бити угрожен фонд за помоћ од последица короне. Губе и Будимпешта и Варшава, јер много више узимају из европских фондова него што у њих улажу.

Предводнице у овом условљавању биле су Холандија, Аустрија, Шведска и Данска. Придружио им се и Европски парламент, па је тако отворена још једна у низу европских криза, поред "брегзита" и короне. Они који су мислили да Пољска и Мађарска неће истрајати, преварили су се.

Други пол ЕУ, на којем су најупорније чланице, али и Европска комисија и Парламент, опужују целу Вишеградску групу да је националистичка и да у неким сегментима делује супротно демократским начелима Уније. Није први пут да долази до оваквих спорења, а један од примера је и мигрантска криза, поготову однос Орбана према прописаној квоти прихвата избеглица и његов непопустљив став о овом питању.

После свега, има чак и оних који сматрају да Мађарска и Пољска треба да напусте ЕУ, као и претходно Британци, уколико не деле исте вредности.

Председавајући ЕУ Немачка и Француска покушаће да помире страсти. Француски државни секретар за европске послове Клеман Бон је обећао да ће се решење пронаћи следећих недеља. Али реално, тешко је очекивати договор тако брзо. Имајући у виду досадашње ставове Варшаве и Будимпеште, мораће да попушта - ЕУ!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!