ВАНРЕДНО СТАЊЕ: Нове мере у престоници Киргизије због масовних нереда
ПРЕДСЕДНИК Киргизије Соронбај Женбеков увео је ванредно стање на територији Бишкека од 20:00 (16.00 по средње европском времену) до 8.00 сутра ујутру.
Фото: ЕПА
Како се наводи, ванредно стање се уводи „због настале ситуације, праћене насиљем и претњом по живот и здравље људи, настале услед масовних нереда и искључиво у интересима осигурања заштите живота и здравља грађана“.
Женбеков је именовао заменика министра полиција Алмазбека Оролијева за команданта престонице.
Ванредно стање ће омогућити да се употреби војска за спречавање сукоба и осигура ред у граду.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков је приметио данас да су у овој земљи приметни елементи хаоса.
Председник Киргизије је раније данас потписао указ о оставци Владе на челу са Кубатбеком Бороновом.
Протести у Киргизији
У Киргизији се од недеље одржавају протести. Присталице странака које нису прошле цензус на предстојећим изборима изашле су на улице. На челу једне од странака (Социјалдемократе Киргистана) чије су присталице изашле на улицу је Сејитбек Атамбајев, син бившег председника.
Сукоби с полицијом су трајали целу ноћ, било је више стотина повређених, а демонстранти, чији је главни захтев био поништавање избора, су у току ноћи из затвора ослободили бившег председника. Алмазбек Атамбајев је у затвору од јуна када га је суд прогласио кривим за корупцију.
У међувремену, избори су поништени а Централна изборна комисија је саопштила да ће нови бити расписани у року од две недеље.
(Спутњик)
Препоручујемо
ВАКУУМ ВЛАСТИ У КИРГИСТАНУ: Затворене границе из безбедносних разлога
08. 10. 2020. у 10:51 >> 11:40
У КИРГИЗИЈИ НЕМА СМИРИВАЊА НАПЕТОСТИ: Нови протести због новог премијера
07. 10. 2020. у 22:13
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)