ИСКОРИСТИЋЕМО СВЕ ИНСТРУМЕНТЕ И РАСПОЛОЖИВЕ ОПЦИЈЕ: Европска унија запретила санкцијама Турској
ЛИДЕРИ ЕУ поручили су Анкари да ће искористити све инструменте и расположиве опције у случају поновних једностраних акција Турске или провокација које крше међународно право, а како би одбранили своје интересе и интересе држава чланица.
Фото ЕПА
Лидери ЕУ су на самиту у Бриселу поновили своју пуну солидарност са Грчком и Кипром и позвали Турску да се у региону Источног Медитерана уздржи једностраних радњи које су у „супротност са интересима ЕУ и које крше међународно право и суверена права држава чланица ЕУ“.
Турска је позвана да се са Кипром укључи у дијалог у циљу решавања свих међусобних поморских спорова, али и да под покровитељством УН настави преговоре о решавању кипарског проблема.
- Под условом да се наставе конструктивни напори да се зауставе илегалне активности у односу на Грчку и Кипар, Европски савет се сложио да покрене позитивну политичку агенду ЕУ-Турска са посебним нагласком на модернизацију Царинске уније и олакшавање трговине, контаката са људима, дијалога на високом нивоу, наставка сарадње по питањима миграција - наводи се у закључцима са самита ЕУ лидера.
Европски савет упутио је и позив за мултилатералну конференцију о источном Медитерану која би требало да се бави питањима поморског разграничења, сигурности, енергетике, миграција и економске сарадње.
Препоручујемо
САНКЦИЈЕ БЕЛОРУСИЈИ НИСУ УСВОЈЕНЕ: Ево које и зашто блокирао увођење мера Минску
21. 09. 2020. у 18:01
ПОТПУНИ ПРЕОКРЕТ: Турска из корена променила причу о односима са Грчком - све се мења!
17. 09. 2020. у 19:25
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ДРАМА НА НЕБУ: Руски авиони избацили уређаје близу британског носача авиона, хитно дигнути Ф-35
ВЕЛИКА Британија пресрела је два руска авиона након што је преместила носач авиона ка Арктичком кругу ради подршке мисијама НАТО.
06. 07. 2026. у 09:38
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава
АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.
06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21
Коментари (4)