90 КИТОВА УГИНУЛО ДА СПАСЕ ЈЕДНОГ НАСУКАНОГ: Ево шта се тачно десило са животињама

Б. СУБАШИЋ

23. 09. 2020. у 09:40

ХУМАНИ китови пилоти, њих око 270, насукали су се на спрудове крај Тасманије и покушавају да спасу члана свог јата који је залутао у плићак.

90 КИТОВА УГИНУЛО ДА СПАСЕ ЈЕДНОГ НАСУКАНОГ: Ево шта се тачно десило са животињама

Фото АП

У покушају да спасу једног припадника своје врсте и да га не оставе у безизлазној ситуацији, више од трећине пожртвованих морских дивова изгубило је живот.

Тимови добровољаца, биолога, рибара и полицајаца већ два дана се боре да спасу преостале.

- Китови пилоти често страдају на овај начин због своје невероватне пожртвованости - каже Жељко Станимировић, кустос Природњачког музеја у Београду. - Може се рећи да су хуманији од већине људи. Када се један кит пилот нађе у опасности он позива у помоћ, а сви китови који га чују истог тренутка се одазивају. Они покушавају да спасу припадника своје врсте по сваку цену и не остављају га ни у безизлазној ситуацији. Боре се док имају снаге, па се често и сами насучу и страдају.

Фото АП

Повремена насукавања китова, заједничким истраживањима одгонетнули су биолози и електротехничари. Они овај феномен објашњавају ометањем природног навигационог уређаја у мозгу животиња. Научници још нису утврдили како тачно функционише биолошки уређај, али је несумњиво утврђено да прати линије сила магнетног поља Земље.

- Наша планета је огроман електромагнет са северним и јужним полом, а китови и друге миграторне врсте путују по линијама геомагнетних поља као трамвај по шинама - каже електроинжењер Милан Стеванчевић, експерт за ову проблематику.

ОПАСНО СУНЦЕ

СУНЧЕВА активност је тренутно изузетно мала, мања него икада у последњих 500 година, каже инжењер Милан Стеванчевић.

- Управо зато и најмање промене на нашој звезди изазивају огромне последице на Земљи, од урагана у Грчкој до насукавања китова. Овако ниска активност Сунца погодује чак и вирусу корона, јер једноставно нема довољно УВ зрачења да га убије.

- До проблема у навигацији долази када се шине преместе, односно када линије геомагнетног поља Земље промене правац. То се дешава најчешће због електромагнетских промена које изазива активност Сунца, али и због повременог померања Земљиних магнетних полова. У оба случаја резултат је исти: навигациони уређаји у мозгу кита потврђују да је он и даље на путу, али тај пут се претворио у слепу улицу. Зато често и када их спасиоци одвуку из плићака, они поново срљају назад, све док се геомагнетизам не промени.

Теоријски, најефикаснији начин за спасавање китова био би електромагнетски инструмент који би вратио њихов навигациони уређај у нормалу, али је то у пракси засада неизводљиво. Инжењер Стеванчевић подсећа да се Земљини магнетни полови непрестано померају због активности земљиног језгра, за разлику од географских полова, који су замишљене фиксне тачке на глобусу.

ПОРОДИЦА ДЕЛФИНА

ПОЖРТВОВАНОСТ је специфична за ову врсту зубатих китова, дивовских припадника породице делфина. Име "пилоти" добили су од старих помораца, који су их пратили као сигурне водиче кроз опасне хриди и плићаке.

Од седамдесетих година прошлог века наука је дефинитивно утврдила утицај емисије наелектрисаних честица са наше звезде, такозваног Сунчевог ветра, на геомагнетно поље. Биолози и лекари су установили да током великих и наглих промена сунчеве активности долази до збрке у главама свих живих бића, а нарочито миграторних врста. Природњаци су утврдили да и модерне технологије могу да слуде велике морске сисаре.

Фото АП

- Постоје докази да моћни електронски уређаји са бродова и велики мотори својим вибрацијама могу да изазову поремећај у "навигационим инструментима" китова - каже кустос Станимировић.

Од уторка ујутро траје велика операција спасавања дезоријентисаних дивова са спрудова Тасманије.

Ник Дека, из Тасманијског одељења за примарну индустрију, паркове, воду и животну средину, каже да је његов тим добио помоћ и од локалних узгајалишта рибе: "Великодушно су дали чамце, опрему и људе. Тренутно имамо око 40 запослених из целог подручја у Страхану, људе из других одељења, полиција нам помаже, а дошли су и добровољци".

Морски биолог др Крис Карлион сматра да спасавање може да потраје неколико дана:

- Срећом хладни и влажни временски услови дају осталима добре шансе за опстанак.

Прилично је ружно време за људе, али је идеално за китове. Преусмерићемо неколико животиња и проценити њихово понашање. Цела операција зависи од тога како ће животиње реаговати...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)