ПОСЛЕ ТРОВАЊА РУСКОГ ОПОЗИЦИОНАРА: Европски суд одлучује да ли да се Наваљни пребаци у Берлин
ЕВРОПСКИ суд за људска права у Стразбуру данас је добио захтев у име руског опозиционог политичара Алексеја Наваљнија, да изда привремену меру којом налаже влади Руске Федерације да одобри његов транспорт у Немачку ради лечења, објавио је данас тај суд на свом сајту.
Фото: Танјуг/АП
Наваљни је од прошлог четвртка у коми, када му је позлило током лета, па је његов авион принудно слетео у град Омск у Сибиру, где се и даље налази.
Његове присталице сматрају да је отрован, преноси ББЦ, а Европски суд наводи у саопштењу да ће сада одлучити о захтеву за његов транспорт у Берлин.
Захтевом се тражи привремена мера да се Наваљнију дозволи да буде транспортован у болницу у Берлину, јер се у супротном суочава са ризиком по здравље и живот, наводи Европски суд.
Овај суд указаује да се привременом мером одлучује поводом постука пред тим судом, без прејудицирања крајње одлуке о случају.
Суд је указао да одобрава овакве захтеве само у изузетним ситуацијама, када би се подносиоци захтева у супротном суочили са стварним ризиком неоклоњиве штете.
У априлу прошле године овај суд је у првостепеној пресуди по тужби Навалнија против Русије закључио да му је Русија повредила неколико права из Конвенције о људским правима и наложио јој да му плати одштету од 20.000 еура на име нематеријалне штете и још 2,665 евра за трошкове поступка, али ова одлука још није коначна.
Препоручујемо
ИДЕЈА ЗА „УБИСТВО У ОРИЈЕНТ ЕКСПРЕСУ “ РОЂЕНА У СРБИЈИ: 50 година од смрти Агате Кристи - "краљице злочина"
КАДА је Агата Кристи двадесетих година прошлог века села у легендарни Оријент експрес, није могла ни да слути да ће јој управо тај воз, његови путници и предели кроз које је пролазио, подарити једну од најславнијих прича у историји књижевности.
21. 01. 2026. у 16:48
ТРАМП САОПШТИО УДАРНУ ВЕСТ О ГРЕНЛАНДУ У ДАВОСУ
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп рекао је да неће користити силу против Гренланда.
21. 01. 2026. у 15:13
МИРА АДАЊА ПОЛАК ПРОДАЛА СВУ ИМОВИНУ Није остало ништа: "Све што је могло да се прода, продала сам..."
ПРИВАТНОСТ никада није делила са широким аудиторијумом...
20. 01. 2026. у 09:05
Коментари (8)