ЈАПАН СПРЕМАН ЗА ЛАНСИРАЊЕ: УАЕ ракета "Амал" путује на Марс
ЈАПАНСКА ракета X-IIA, која носи летилицу Уједињених Арапских Емирата на Марс, постављена је на космодром ради лансирања које је заказано за сутра, у првој међупланетарној мисији у којој учествује једна арапска земља, преноси Асошијетед прес.
Фото: принтскирн
Лансирање ракете под називом "Амал" из свемирског центра "Танегашима" на малом јапанском острву на југу земље првобитно је било планирано за прошлу среду, али је одложено због лошег времена.
Из компаније Мицубиши, која је творац X-IIA ракете, најавили су да ће ракета бити лансирана у 6:58 часова по локалном времену, да су припреме окончане и да се ракета сада налази на космодрому.
Очекује се да ће ракета доћи до Марса у фебруару наредне године.
Ракета ће носити инструменте за проучавање горњег нивоа атмосфере и надгледање климатских промена на Марсу, а око ове планете требало би да кружи најмање две године. УАЕ наводе да ће на овај начин по први пут бити могуће стицање комплетног увида у атмосферу на Марсу током различитих периода.
УАЕ су до сада лансирале три посматрачка сателита, али ниједан није изашао из Земљине орбите.
Јапан има сопствену мисију на Марс која је планирана за 2024. годину.
Препоручујемо
АКО ТРАМП УДАРИ НА ГРЕНЛАНД: Ево како би изгледала америчка операција заузимања острва
08. 01. 2026. у 13:16
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.
06. 01. 2026. у 12:49
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
КАКО ИЗГЛЕДА ЖИВОТ У НАЈХЛАДНИЈЕМ МЕСТУ НА СВЕТУ? Село у којем се аутомобили не гасе, телефони не раде, а деца иду у школу на –50°C
ПРОСЕЧНА температура у граду зими пада на -58 степени Целзијуса...
07. 01. 2026. у 18:20
Коментари (2)