ЗАГОВОРНИЦИ НЕЗАВИСНОСТИ: Осуђени каталонски политичари у затвору само ноћу
ДЕВЕТОРО заговорника независности Каталоније, осуђених због забрањеног референдума о отцепљењу од Шпаније, боравиће у затвору само ноћу док ће преко дана и викендима бити слободни, саопштила је регионална влада у Барселони.
Фото Depositphotos
Званичници међу којима и бивши потпредседник каталонске владе Ориол Жункерас, осуђени су прошле године на затворске казне од девет до 13 година јер су 2017. организовали референдум о самосталности.
Три затвора у којима бораве предложили су каталонској влади ублажавање услова и полуслободни режим издржавања казне. Влада, која заговара независност и подржава осуђене званичнике, усвојила је и потврдила тај предлог, преноси Хина.
Затвореници ће сутра ујутро смети да напусте затворе а у њих ће се вратити у понеђељак увече како би преноћили. Током викенда не морају бити у затвору где ће практично проводити четири ноћи од понеђељка до четвртка.
Шпањолско државно тужилаштво може да се жали суду на ту одлуку, а ако се одлучили на то, последњу реч би могао имати врховни суд.
Осуђени каталонски званичници већ три месеца имају флексибилан затворски режим. Могу да излазе преко недеље да одлазе на посао шест сати или обављају волонтерски рад.
Иако не смеју да обављају јавну дужност, ако врховни суд не одлучи другачије, могли би да учествују у изборној кампањи за регионалне изборе у Каталонији на јесен или зиму.
Препоручујемо
ИНДИЈА ДОНЕЛА ОДЛУКУ О ИРАНСКИМ БРОДОВИМА: Влада тврди – то је био прави потез
09. 03. 2026. у 08:38
ИРАН ПОКРЕНУО ПРВИ НАПАД ПОД НОВИМ АЈАТОЛАХОМ: Велики ракетни удар, драстичан скок цена нафте (ВИДЕО)
09. 03. 2026. у 07:29 >> 08:10
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (1)