ЕРДОГАН ГАРАНТОВАО ПУТИНУ: Хришћанске светиње у Аја Софији ће бити очуване
ПРЕДСЕДНИЦИ Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, разговарали су телефоном, између осталог, о промени статуса Аја Софије из музеја у џамију.
Фото: Танјуг АП
Ердоган је Путину гарантовао да ће странци моћи да уђу у Аја Софију, као и да ће хришћанске светиње бити очуване, саопштила је прес-служба Кремља
- Председник Турске дао је (Путину) одговарајућа појашњења, истакавши да ће приступ том јединственом споменику светске цивилизације бити загарантован свима који желе да га посете, укључујући страним држављанима, као и да ће хришћанске светиње бити очуване - наведено је у саопштењу.
Руски лидер је током разговора скренуо пажњу турском лидеру на значајан одјек који је у Русији изазвала одлука да промени статус Аја Софије у Истанбулу.
Током разговора размотрене су бројне актуелне теме, као што је економска сарадња и ситуација у Сирији и Либији, наведено је у саопштењу администрације турског председника.
- Стране су разговарале, пре свега, о економским питањима, корацима за проширење билатералних односа, као и о борби против пандемије вируса корона. Лидери двеју земаља су такође оценили ситуацију у Либији и Сирији и дотакли се других регионалних питања - наведено је у саопштењу.
ЛИБИЈА И СИРИЈА
Председници су се дотакли теме Либије, истакавши поново потребу за прекидом оружаних сукоба и за повратком преговарачком процесу у тој земљи.
Путин и Ердоган такође су високо оценили сарадњу Министарстава одбране двеју земаља, која су омогућила да се стабилизује ситуација у сиријском Идлибу.
- Настављена је расправа о актуелним питањима међународног дневног реда. Акценат је био и на важности појачавања напора за регулисање ситуације у Сирији, укључујући и у Астанском формату, ослањајући се на споразуме који су настали након руско-турско-иранског самита (путем видеоконференције) одржаном 1. јула - наведено у саопштењу прес-службе Кремља.
Шефови двеју држава договорили су се да и даље одржавају редовне дијалоге, укључујући и на највишем нивоу.
Разговор је одржан на иницијативу турске стране.
Подсетимо, турски председник Реџеп Тајип Ердоган потписао је 10. јула указ о претварању Аја Софије у џамију. Овим указом укинута је одлука турских власти из 1934. године да се ова светиња претвори у музеј. Прва молитва биће одржана у петак, 24. јула.
(Спутњик)
Препоручујемо
ДОК ПОСТОЈИ, СВЕТА СОФИЈА ЋЕ СИЈАТИ КАО ХРИШЋАНСКИ СИМБОЛ: Реакције на одлуку да византијска светиња опет постане џамија
11. 07. 2020. у 19:00 >> 23:17
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ГОРИ АМЕРИЧКИ НОСАЧ АВИОНА: Хитно се огласила Централна команда САД
ДАНАС је на америчком носачу авиона USS Gerald R. Ford (CVN-78) избио пожар, који је у међувремену угашен.
12. 03. 2026. у 16:38
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (10)