"УМРО ЈЕ КОМАНДАНТ, ВОЛЕО САМ ГА КАО ОЦА" Председник Кубе се у сузама обратио нацији
ЈЕДАН од најближних сарадника Фидела Кастра Рамиро Валдес Менендез преминуо је у 94. години, саопштио је данас кубански председник Мигел Дијаз Канел.
Фото: Michael Runkel Cuba / Alamy / Profimedia
Дијаз Канел је изјавио да смрт Рамира Валдеса "боли једнако као смрт оца", преноси Ројтерс.
- Волео сам га као оца и поштовао. Тако ћу памтити његову подршку и савете, његову дискретну сарадњу и његову примерену посвећеност служби. Сваки чин у животу Команданта обележила је његова апсолутна лојалност вођству Фидела и Раула, његовим друговима по оружју и Програму Моканда, чију је суштину бранио. До победе, увек Команданте! - наводи се у објави на друштвеноју мрежи X.
Рођен 28. априла 1932. године, Валдес је имао 21 годину када се борио заједно са Фиделом Кастром у нападу на касарну који је покренуо устанак 1953. године против владе Фулгенсија Батисте. Био је један од 82 мушкарца који су 1956. године јахтом Гранма отпловили ка Куби из егзила у Мексику како би поново покренули устанак.
Међу само дванаесторо преживелих од 82 били су Валдес, Фидел Кастро, његов млађи брат и каснији председник и шеф Комунистичке партије Раул Кастро, као и Ернесто Че Гевара, аргентински револуционар који је убијен у Боливији 1967. године док је покушавао да покрене устанак. Валдес се затим придружио браћи Кастро у планинама Сијера Маестра на истоку Кубе, где је служио као Геварин заменик команданта.
Током година обављао је функције министра унутрашњих послова, заменика министра одбране, министра информисања и комуникација, али и потпредседника. Валдес, носилац почасне титуле "Херој Републике" и "Командант револуције", остао је на кључним државним функцијама, а последња као заменик премијера задужен за енергетску кризу на острву. Редовно се појављивао у војној униформи заједно са Дијаз-Канелом, подстичући Кубанце да гасе светла, смање потрошњу и очувају свој "револуционарни дух".
(Танјуг)
Препоручујемо
ОБИМНЕ ЕКОНОМСКЕ РЕФОРМЕ: Куба је нашла решење да ојача економску политику
21. 06. 2026. у 11:42
СТАВ РУСИЈЕ ПО ПИТАЊУ КУБЕ ЈАСАН: "Чинимо све што можемо и наставићемо то да радимо"
14. 06. 2026. у 08:55
ХЕГСЕТ ПРЕТИ КУБИ: Биће рата ако набави оружје које може да стигне до САД
10. 06. 2026. у 19:45
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је јуче, током приказа нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому у Батајници, да ће Србија набавити кинески противваздухопловни систем дугог домета HQ-9, који западни војни аналитичари оцењују као пандан руском С-300, док поједине анализе његове способности пореде и са системом С-400.
29. 06. 2026. у 15:26 >> 15:52
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)