ПЕТ ТАЧАКА: Лидер Хезболаха навео услове за прекид сукоба у Либану
ПРЕКИД ватре од стране Израела, повлачење војске са либанске територије и ослобађање либанских затвореника из затвора представљају главне услове за окончање сукоба и ти услови су договорени током прекида ватре у новембру 2024. године, изјавио је генерални секретар Хезболаха Наим Касем.
Tanjug/AP/Hadi Mizban
„Услови (за окончање сукоба) су следећи: потпуни прекид агресије, тренутно повлачење снага, ослобађање затвореника, повратак расељених лица и обнова“, рекао је Касем у видео-обраћању.
Лидер шиитског отпора нагласио је да ће Хезболах наставити да се бори против Израела ако он настави да напада Либан и окупира територије, истакавши да је актуелни сукоб „америчко-израелска агресија против Либана“, а не нечији туђи рат.
„Отпор је тајно и методично обновљен и, уколико буде могуће, заробићемо непријатељске војнике“, додао је Касем.
Генерални секретар је подсетио да постоји споразум о прекиду ватре од 27. новембра 2024. године, који израелска страна није спровела већ 15 месеци и да је једини начин да се сукоб оконча – поштовање тачака предвиђених споразумом.
Према његовим речима, дипломатија није постигла никакав напредак, а темпо израелске агресије против Либана, коју подржавају САД, се наставља.
Он је додао да је Израел развио план великог напада на Либан.
„Циљеви Израела су јасни: уништити снагу и отпор Либана у припреми за спровођење пројекта ‘Велики Израел’“, истакао је Касем.
Лидер покрета напоменуо је да либанске власти не смеју да одустану од отпора и извршавају захтеве Америке и Израела.
„Одбацујемо преговоре са окупационим ентитетом; ови преговори су бесмислени и захтевају либанско јединство да би се променио курс“, истакао је Касем.
Према речима лидера Хезболаха, влада мора да одустане од своје одлуке о забрани оружане активности отпора и не покушава да супротстави либанску војску Хезболаху.
„Отпор и војска не могу бити у стању сукоба“, нагласио је Касем.
Покрет се неће предати и наставиће да одговара на израелске нападе, закључио је генерални секрета Хезболаха.
Први састанак у оквиру директних преговора између Либана и Израела, које су иницирале либанске власти преко међународних посредника, очекује се у уторак у Сједињеним Америчким Државама. Након извештаја о преговорима у Бејруту су неколико дана организовани масовни спонтани протести у знак подршке Хезболаху.
(Спутњик)
Препоручујемо
ГЛОБАЛНА КРИЗА ПРЕТИ ПОЉОПРИВРЕДИ УН упозоравају на последице блокаде Ормуза
13. 04. 2026. у 21:18
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)