КО ЈЕ ПЕТЕР МАЂАР? Вођа опозиционе Тисе и бивши члан Фидеса

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

12. 04. 2026. у 21:49

ПЕТЕР Мађар лидер опозиционе странке Тиса, који је постао главни супарник Виктора Орбана, победио је убедљиво на изборима у Мађарској.

КО ЈЕ ПЕТЕР МАЂАР? Вођа опозиционе Тисе и бивши члан Фидеса

Фото Танјуг/AP Photo/Denes Erdos

Бивши члан Фидеса, након разлаза са владајућом структуром, основао је покрет који је 2024. године остварио значајан успех на европским изборинима, а сада и парламентарним. 

Петер Мађар рођен је у Будимпешти, 16. марта 1981. По образовању је правник, адвокат. Био је у браку са бившом мађарском министарком правде, Јудит Варгом. 

Похађао је престижну Гимназију „Миклош Радноти“ у Будимпешти, а у званичној биографији истиче да је од 1998. до 2003. студирао права и хуманистичке науке на Католичком универзитету „Пазмањ Петер“. Потом је 2002, у склопу програма „Еразмус“, студирао право и хуманистичке науке на Хумболтовом универзитету у Берлину. 

У његовој биографији која се налзи у медијима се даље наводи да је 2003. био судски саветник, потом од 2006. адвокат, а од 2010. стручњак за право Европске уније у мађарском Министарству спољних послова и трговине.

Такође се напомиње да је од 2016. до 2018. био члан Управног одбора друштва „Хунгариан Паблик Роудс“, а да је 2018. у Мађарској развојној банци постао руководилац управе за правна питања повезана с Европском унијом. Затим, од 2019. до 2022, био је генерални директор Центра за студентске кредите, а 2022. постао је главни директор компаније „Гуд Фарминг“. 

У марту 2023. се развео од супруге „уз заједничку објаву на друштвеним мрежама“ у којој су навели  да ће „остати посвећени заједничком васпитању деце“.

Као важан податак у његовој биографији наводи се да се 2006. године оженио Јудит Варгом. Када ју је „каријера одвела у Брисел“, он се „придружио мађарском дипломатском кору и радио на законодавству ЕУ“.

Дуго је био повезан са владајућом партијом Фидес, а једно време је био део система пре него што је постао критичар владе.

Почетком 2024. године излази у јавност са критикама, што га је брзо учинило најпопуларнијим опозиционим политичарем у Мађарској. Он је лидер странке Тиса (Поштовање и слобода), која је на европским изборима 2024. године освојила значајан број гласова и учврстила се као највећа опозициона снага.

Мађар се залаже за борбу против корупције, реформу здравственог система, деблокаду ЕУ средстава и промену политике актуелне владе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело

ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело

ИРАН је саопштио да је остварио велику победу и приморао Сједињене Америчке Државе да прихвате његов план у 10 тачака, наводи се у саопштењу Врховног савета за националну безбедност Ирана које су пренели државни медији, тврди ЦНН. Трамп је на обајву ЦНН-а експресно реаговао и оптужио их за превару.

08. 04. 2026. у 02:39

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

САМОУБИСТВО БИВШЕГ МИНИСТРА МУП-А ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Оставио 3 коверте, одузео себи живот због Хашког трибунала

САМОУБИСТВО БИВШЕГ МИНИСТРА МУП-А ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Оставио 3 коверте, одузео себи живот због Хашког трибунала

На данашњи дан, 11. априла 2002. године, на улазу у здање Дома Народне Скупштине Србије (тадашње Скупштине СРЈ) у Београду, бивши министар унутрашњих послова Србије Влајко Стојиљковић извршио је самоубиство, непосредно након усвајања Закона о сарадњи са Хашким трибуналом. Преминуо је два дана касније од последица рањавања.

11. 04. 2026. у 21:30 >> 21:39

Коментари (0)

УДАР ДРОНОВИМА И РАКЕТАМА: Хезболах извео низ напада на север Израела