УКРАЈИНСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ У ЛИБИЈИ: Нападају руске бродове у Медитерану
ВИШЕ од 200 украјинских војних официра и стручњака распоређено је у западној Либији, у договору са владом у Триполију коју предводи Абделхамид Дбеибах, саопштила су два добро обавештена либијска извора.
Foto: X
Извори су, под условом анонимности, за француску државну међународну радио мрежу РФИ рекли да је украјинско војно особље присутно на три локације у Либији.
Украјински официри и стручњаци су прво били стационирани у ваздухопловној академији у Мисрати у којој се, поред британског обавештајног центра, налазе и турске, италијанске и снаге Афричке команде Сједињених Америчких Држава (AFRICOM).
Према изворима, Украјинци имају другу потпуно опремљену базу за лансирање ваздушних и поморских дронова у граду Завија, око 50 километара северно од Триполија, веома близу нафтног комплекса Мелитах, једног од највећих који су у функцији у Либији.
Украјински стручњаци се налазе на тој локацији на земљишту које им је доделила влада у Триполију, а које има директан приступ мору.
Према изворима, трећа локација на којој се у Либији налазе украјински официри и стручњаци, користи се за координационе састанке између украјинских снага и либијске војске, и налази се у седишту 111. бригаде војске, на путу ка аеродрому у Триполију.
Према истим изворима, на званичан захтев украјинског војног аташеа у Алжиру, генерала Андреја Бајука, Триполи је прошлог октобра потписао споразум са украјинским војним саветником о успостављању присуства у Либији.
Заузврат, Триполи добија обуку за либијско војно особље, посебно за коришћење дронова а дугорочни споразум предвиђа продају оружја и украјинска улагања у либијски нафтни сектор.
Према изворима, украјински официри и стручњаци били су укључени у гађање два танкера за нафту код обала Либије, који припадају руској "флоти из сенке".
Танјуг
БОНУС ВИДЕО - АНГЕЛИНА ТОПИЋ ЗА "НОВОСТИ": Прва реакција после светске медаље
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РУСИ О НАПАДУ НА ПРАВОСЛАВНУ СВЕТИЊУ: Амерички "патриот" погодио Кијевско-печерску лавру
МИНИСТАРСТВО одбране Русије тврди да је Кијевско-печерска лавра погођена ракетним системом противваздушне одбране "патриот" америчке производње, наводећи да би један од разлога за то могло да буде слање Украјини тих ракета којима је истекао рок коришћења.
15. 06. 2026. у 10:10
ШЕФ НЕМАЧКЕ ВОЈСКЕ ИЗДАО ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ: Ево када ће нас Русија напасти, морамо бити спремни за борбу
НЕМАЧКА мора да се припреми за руски напад до 2029. године, или чак и раније, изјавио је шеф немачке војске за Политико.
11. 06. 2026. у 16:23
ШТА ЈЕ БРЕ ОВО? Мистериозна животиња снимљена у Мачви (ВИДЕО)
Кратак видео, за који се наводи да је настао из возила на подручју Мачве.
13. 06. 2026. у 20:49
Коментари (0)